Επικράτησε σε εξαιρετικό Τελικό του ΑΠΟΚ με 3-1 σετ

Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου κέρδισε το Κύπελλο ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Γυναικών 2021-2022. Σε ένα εξαιρετικό Τελικό που έγινε σε μια κατάμεστη αίθουσα του Αθλητικού Κέντρου Πανεπιστημίου Κύπρου η ομάδα του Δημοσθένη Ζυμαράκη επικράτησε του ΑΠΟΚ με 3-1 σετ.

Ο ΑΠΟΚ κέρδισε το πρώτο σετ με 25-17 και προηγήθηκε με 1-0 σετ. Ακολούθως, το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου ανασυντάχθηκε και σε ένα εξαιρετικό αγώνα που δεν ζήλεψε τίποτα από αγώνες Α Κατηγορίας κέρδισε με 25-19, 25-21 και 25-16 το δεύτερο, τρίτο και τέταρτο σετ κατακτώντας το Κύπελλο.

Η απονομή στις νικήτριες αλλά και στις ηττημένες έγινε από τον πρόεδρο της ΚΟΠΕ Δρ Μιχάλη Κρασιά. Στον Τελικό βρέθηκαν επίσης τα μέλος του Δ.Σ. της ΚΟΠΕ Χρίστος Μαλέκκος, Μαίρη - Αν Σταυρινίδου, Αδάμος Μοντάνιος και ο τεχνικός σύμβουλος της ΚΟΠΕ Γιώργος Στεφανίδης. Γυμνασίαρχος του αγώνα ήταν ο Α Αντιπρόεδρος της ΚΟΠΕ Δρ Κώστας Κωνσταντίνου.

Το UClan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου κατέκτησε το 2ο Κύπελλο Β Κατηγορίας στην ιστορία του μετά το 2009. Ο ΑΠΟΚ επέστρεψε σε Τελικό μετά το 2019 όταν έχασε 3-0 από την ΑΕ Καραβά.