Ο Κεραυνός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κόντρα στην ΑΕΛ, την οποία συνέτριψε στο "Κίτιον" με 87-55 στον τελικό του κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League για τη σεζόν 2021-2022 και κατέκτησε πανηγυρικά το τρόπαιο!

Η ομάδα του Στροβόλου βρήκε ουσιαστική αντίσταση μέχρι τα μέσα του Β΄ δεκαλέπτου. Στη συνέχεια πάτησε "γκάζι", επέβαλε την ανωτερότητα του και έφτασε σε μία άνετη νίκη.

Η ενημέρωση από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ:

Το 11ο κύπελλο στην ιστορία του κατέκτησε ο Κεραυνός Στροβόλου επικρατώντας με 87-55 της ΑΕΛ στον τελικό του κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Νίκος Στυλιανού με 19 πόντους, 5 τρίποντα και 3 ασίστ.

Ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα στο 2’ με το τρίποντο του Μάλκομ για το 5-2, με την ΑΕΛ να μπαίνει μπροστά στο σκορ στο 3’ με 6-5 και στο επόμενο λεπτό το τρίποντο του Χάρις έκανε το 9-5. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ομάδα του Στροβόλου να ισοφαρίζει σε 15-15 στο 7’ και να παίρνει προβάδισμα με 17-15 στο επόμενο λεπτό, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 23-16.

Με το εύστοχο τρίποντο του Στυλιανού ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ανεβάζοντας τον Κεραυνό στο +10 (26-16). Οι «γαλαζοκίτρινοι» Λεμεσού μείωσαν σε 28-24 στο 15’ με τις βολές του Ρίλεϊ, ενώ με την συμπλήρωση των 16 λεπτών έκαναν το 30-27. Η ομάδα της Λευκωσίας δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να απειλήσει, ανοίγοντας τη διαφορά στο +11 μέχρι το τέλος της περιόδου για το 41-30.

Στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου ο Στυλιανού πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 47-30, με την ομάδα της Λεμεσού να μειώνει σε 47-34 στο 22’. Ο Κεραυνός έλεγχε τον αγώνα και στο 28’ η διαφορά έφτασε στο +23 (64-41), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 66-46.

Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός διατηρούσε το προβάδισμα του και με το τρίποντο του Μάλκολμ στο 35’ έκανε το 77-51. Η ΑΕΛ προσπάθησε να μειώσει κάνοντας το 77-53 στο 36’, όμως η ομάδα του Στροβόλου κράτησε το προβάδισμα της παίρνοντας τη νίκη με 87-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 41-30, 66-46, 87-55.

Κεραυνός (Βασίλης Κούνας): Μπερνς 10, Μιχαήλ 9 (1), Στυλιανού 19 (5), Μάλκολμ 21 (3), Γουάιτ 10, Γιαξής, Πασιαλής 4, Αντρέου 2, Γονατάς, Μαραγκός 4, Τίγκας 8, Ραζής.

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Πιττάκας 3 (1), Χάρις 12 (1), Μονιάτης, Ρίλεϊ 20 (1), Πίγκραμ 20 (2), Γρίβας, Ιωαννίδης, Στυλιανού, Αλεξάνδρου, Χαννούν.

**Βρείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ**

Το ThemaSports ήταν στο γήπεδο και σας μεταφέραμε LIVE την εξέλιξη του τελικού:

Δ΄ Δεκάλεπτο: 77-51 5΄38'' πριν το τέλος, έχει κριθεί ο τελικός - 81-55 δύο λεπτά πριν το τέλος - Λήξη του τελικού, νικητής και κυπελλούχος ο Κεραυνός με σκορ 87-55 απέναντι στην ΑΕΛ!

Γ΄ Δεκάλεπτο: 51-38 ο Κεραυνός, έξι λεπτά πριν το τέλος της περιόδου - Ξεφεύγει και άλλο ο Κεραυνός, 58-41, στο +17 τρια λεπτά πριν το τέλος της Γ΄ περιόδου - Τέλος δεκαλέπτου, στο -20 η ομάδα του Στροβόλου, 66-46.

Β΄ Δεκάλεπτο: 28-22 ο Κεραυνός, 7΄05'' πριν το τέλος του ημιχρόνου - 39-30 ο Κεραυνός, 1 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου - Λήξη Β΄ δεκαλέπτου, μπροστά στο σκορ η ομάδα του Στροβόλου με 41-30.

Α΄ Δεκάλεπτο: 2-2, 5-9 η ΑΕΛ 6΄30'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου, 13-15, 19-16 ο Κεραυνός, σερί 10-1 για τον Κεραυνό, ο οποίος ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο στο +7, 23-16.