Λευκή ισοπαλία στην «Le Coq Arena» για την Εθνική μας ομάδας στον πρώτο αγώνα κόντρα στην Εσθονία για τα Play-outs του Nations League και την παραμονή στη Γ΄Κατηγορία.

Η νικήτρια ομάδα από τους διπλούς αγώνες θα παραμείνει στη Γ' Κατηγορία του Nations League και η ηττημένη θα υποβιβαστεί στη Δ' Κατηγορία της διοργάνωσης. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη 29 Μαρτίου στις 19:00 στο ΑΕΚ Αρένα.

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο οι Εσθονοί ήταν αυτοί που έδειξαν αρχικά να πατούν καλύτερα όμως με την πάροδο του χρόνου η Εθνική μας ισορρόπησε τον αγώνα.

Καλύτερη φάση το πλασέ του Παπουλή στο 22' που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη η Κύπρος έδειχνε να πατάει καλύτερα και στο 60' απείλησε με το σουτ του Κάστανου να περνάει μόλις έξω.

Οι Εσθονοί απείλησαν στο 67' με το δυνατό σουτ του Ανιέρ να περνάει μόλις πάνω από τα δοκάρια του Μιχαήλ.

Στο 76' απειλήσαμε ξανά με το πλασέ του Ιωάννου να καταλήγει στην εξωτερική των διχτύων ενώ στο 84' ακυρώθηκε μέσω VAR γκολ του Σάπινεν για τους Εσθονούς και το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

...

To φιλμ του αγώνα:

90+2' Δύο αλλαγές η Εθνική. Μέσα Σπόλιαριτς και Κακουλλής, έξω Πιέρος και Παπουλής

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

86' ΑΚΥΡΟ τελικά το γκολ μετά από έλεγχο στο VAR!

84' ΓΚΟΛ η Εσθονία με τον Σάπινεν! Ο πιο επικίνδυνος παίκτης των Εσθονών βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Μιχαήλ.

76' Ευκαιρία για την Εθνική με τον Χριστοφή να κάνει την μπαλιά από δεξιά όμως το πλασέ του Ιωάννου στο δεύτερο δοκάρι κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

74' Κίτρινη στον Παπουλή

73' Κίτρινη στον Κρέϊντα

71' Μακρινό σουτ του Μηνά, ο Ιγκόνεν αποκρούει σταθερά.

70' Αλλαγή από Κωστένογλου. Έξω ο Πίττας, μέσα ο Χριστοφή

67' Η καλύτερη ευκαιρία για την Εσθονία! Ο Ανιέρ έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια

66' Λάθος από τον Μιχαήλ, ο Βασίλιεφ πήγε να τον κρεμάσει από το κέντρο όμως δεν βρήκε στόχο.

62' Κίτρινη στον Σάπινεν

60' Καλή ευκαιρία για την Εθνική μας με το πλασέ του Κάστανου να περνάει λίγο έξω

57' Κίτρινη στον Μηνά

51' Πάει στο VAR ο ρεφ για πιθανό χέρι-πέναλτι του Γκόγκιτς όμως συνεχίζεται το παιχνίδι. Καμία παράβαση

47' Τραυματισμός για τον Γκόγκιτς μετά από σύγκρουση με τον Παναγιώτου. Μικρή διακοπή λόγω αιμορραγίας στο κεφάλι του

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

41' Κεφαλιά του Κάστανου, μαζεύει ο Ιγκόνεν εύκολα

38' Κίτρινη στον Αρτυματά για φάουλ στον Σάπινεν

22' ΔΟΚΑΡΙ με τον Παπουλή!

11' Γκολ για την Εσθονία, σε θέση οφ-σάιντ ο Κάιτ

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

Εσθονία: Ιγκόνεν, Μετς, Κλάβαν, Ταμμ, Πασκότσι, Ογιάμα, Κάιτ, Κρέιντα, Βασίλιεφ, Ανιέρ, Σάπινεν

Κύπρος: Μιχαήλ, Ιωάννου, Αντωνίου, Γκόγκιτς, Παναγιώτου, Χάμπος, Αρτυματάς, Κάστανος, Πίττας, Παπουλής, Πιέρος
Στον πάγκο: Τούμπας, Χριστοδούλου, Ανδρέου, Σοτηρίου, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Αβραάμ, Κακουλλής, Σπόλιαριτς, Θεοδώρου, Β.Κυριάκου, Τζιωνής

Να σημειώσουμε πως δεν ισχύουν τα εκτός έδρας τέρματα.

Στόχος της ομάδας μας είναι να κάνει το πρώτο βήμα παραμονής στη Γ' Κατηγορία, εξασφαλίζοντας ένα αποτελέσμα που θα αυξήσει τις πιθανότητες ενόψει του επαναληπτικού.

Η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών αντιμετωπιζει απόψε εκτός έδρας την Εσθονία στον πρώτο αγώνα για τα Play-outs του Nations League. Ο αγώνας θα αρχίσει στις 19:00 και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το ΡΙΚ.