Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ με 2-1 στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του κυπέλλου και απέκτησε μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί στις 6 Απριλίου στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

Ο ΑΠΟΕΛ μπηκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Έσελινκ αιφνιδιάζοντας την Ανόρθωση και στο 4΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Νατέλ για το 2-0!

Μετά το αρχικό σοκ, η Ανόρθωση βρήκε τα πατήματα της και έφτασε νωρίς στην ισοφάριση (σ.σ. στο 13΄) με τον Αμπαρτζουμιάν, δημιουργώντας νέα δεδομένα στο ματς.

Από εκείνο το σημειο και μέχρι το 35΄, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν και τον ΑΠΟΕΛ να ανεβάζει στροφές μετά το 35΄ και να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Σάβιτς στο 45΄+1΄ για το 2-1, σε ένα πρώτο ημίχρονο με τρομερό κατά διαστήματα ρυθμό, δύο γκολ, ευκαιρίες, ένταση, πάθος και από τις δύο ομάδες, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον φιλάθλων και τηλεθεατών!

Στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε νωρίς με τον Κβιλιτάια και πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ και στη συνέχεια το ματς ήταν... πάνω-κάτω, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το τρίτο γκολ και τους φιλοξενούμενους την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρνουν, με την "Κυρία" να έχει στο ενεργητικό της και ένα δοκάρι, σε ένα "χορταστικό" ματς με αρκετές ευκαιρίες και χωρίς σκοπιμότητες και από τις δύο ομάδες.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+3΄ Σουτ στην κίνηση από τον Καλτσά, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

90΄ Άστοχο σουτ του Ζαμπάλα.

88΄ Σουτ από τον Πέδρο, η μπάλα άουτ.

84΄ Μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, διώχνει σε κόρνερ ο Μιχαήλ!

83΄ Σουτ από τον Θεοδώρου από καλή θέση, αποκρούει ξανα ο κίπερ της "Κυρίας".

81΄ Κεφαλιά από τον Μάγκλιτσα μετά από εκτέλεση κόρνερ, μπλοκάρει ο Τζουρ.

73΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Ουάρντα σέντραρε στην περιοχή και ο Αμπαρτζουμιάν με κεφαλιά, "σημάδεψε" το δοκάρι!

71΄ Σουτ από τον Ουάρντα από διαγώνια θέση, απέκρουσε με τα πόδια ο Μιχαήλ.

69΄ Σουτ από τον Χριστοδουλόπουλο εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε τον Έσελινκ και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος.

ΒΙΝΤΕΟ: Αλλαγή ο Κβιλιτάια και όλοι οι ΑΠΟΕΛίστες στο πόδι για αποθέωση!

59΄ Λάθος έξοδος από τον Μιχαήλ, ο οποίος... μάρκαρε τον Ουάρντα εκτός περιοχής, με τον Αιγύπτιο να βρίσκει τον Νοβότνι, αλλά να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

56΄ Άστοχο σουτ από τον Σαρφό εκτός περιοχής.

ΧΑΜΟΣ μετά το γκολ Κβιλιτάια: Έκανε τον αετό μπροστά στους Ανορθωσιάτες (ΒΙΝΤΕΟ)

ΒΙΝΤΕΟ: Ασίστ του Θεοδώρου για τον Κβιλιτάια, ο οποίος από κοντά δεν συγχωρεί και γράφει το 2-1

52΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ με σουτ του Κβιλιτάια από θέση βολής μετά από μπαλιά του Θεοδώρου και 2-1!

ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση 1-1: Τα στατιστικά του Α΄ ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

45΄+1΄ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Σάβιτς, ο οποίος από θέση βολής δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο!

Αναγκαστική αλλαγή στο 35΄ για ΑΠΟΕΛ και... νέος «πονοκέφαλος» για Σωφρόνη

33΄ Μακρινό σουτ από τον Ζαμπάλα, άουτ.

31΄ Σουτ από τον Σόουζα, μπλόκαρε ο Τζουρ.

29΄ Εκπληκτικό τακουνάκι από τον Ουάρντα για τον Κορρέια, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Μιχαήλ να διώχνει σε κόρνερ.

25΄ Άστοχο σουτ από τον Σόουζα.

ΑΠΟΕΛ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τράβηξαν τα βλέμματα οι όμορφες παρουσίες (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Με νέο στυλ ο Σαρφό - Άλλαξε το... μαλλί!

24΄ Άστοχο σουτ από τον Αμπαρτζουμιάν εντός περιοχης.

20΄ Σέντρα του Ζαμπάλα, κεφαλιά από τον Κβιλιτάια από καλή θέση, άστοχη.

ΒΙΝΤΕΟ: Απάντηση με Αμπαρτζουμιάν η Ανόρθωση και... 1-1 στο 13΄!

13΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Ανόρθωση με σουτ του Αμπαρτζουμιάν από κοντά, έπειτα από ασίστ με κεφαλιά του Νοβότνι και 1-1!

Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Νατέλ μόνος από το σημείο του πέναλτι, σούταρε άουτ!

ΒΙΝΤΕΟ το 1-0: Καλησπέρα και... ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ με Έσελινκ στο 1΄!

ΓΚΟΟΟΛΛ από τα... αποδυτήρια για τον ΑΠΟΕΛ με διπλή προσπάθεια του Έσελινκ και 1-0! Προσπάθησε να αποσοβήσει το γκολ ο Αμπαρτζουμιάν, αλλά δεν τα κατάφερε...