Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 1-3 την ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο για τον εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής. Άνοιξε το σκορ στο 8' ο Μάγκλιτσα, έκανε το 0-2 ο Οκριασβίλι με πέναλτι στο 30', με τον Νάντο στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου να μειώνει σε 1-2. Ο Γαβριήλ στο 80' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Διακοπή για ένα δεκάλεπτο λόγω χαλαζόπτωσης στο 16'. Ένατη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ που είναι στους 33 βαθμούς.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να επιβληθεί και πήρε προβάδισμα στο 8' όταν ο Μάγκλιτσα δέχθηκε την κάθετη ασίστ από τον Εφραίμ και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 16' το ματς διακόπηκε για ένα δεκάλεπτο λόγω έντονης χαλαζόπτωσης, με τον ΑΠΟΕΛ να επιστρέφειμε τον ίδιο ρυθμό. Στο 28' ο Γουήλερ κέρδισε πέναλτι, με τον Οκριασβίλι να το αξιοποιεί κάνοντας το 0-2.

Στο 45'+9' ο Βαρέλα με ένα πανέμορφο γκολ μείωσε στο σκορ διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου.

Στο β' ημίχρονο ο Γαβριήλ έκανε το 1-3 στο 80' με το τελικό αποτέλεσμα να δίνει... τρεις βαθμούς στον ΑΠΟΕΛ που ανεβαίνει για την μάχη του τίτλου.

4' Ο Οκριασβίλι μετά από σέντρα του Τσεμπάκ υπό πίεση δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά.

8' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μαγκλίτα ανοίγει το σκορ. Κάθετη πάσα του Εφραίμ στον Κροάτη ο οποίος πλασάρει για το 0-1.

Πέφτει χαλάζι στο Μακάρειο...

16' Διακοπή λόγω χαλαζιού...

24' Σταμάτησε η χαλαζόπτωση, επέστρεψαν οι ποδοσφαιριστές.

25΄Επανέναρξη στο ματς.

28' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ. Στο έδαφος ο Γουίλερ μετά από μαρκάρισμα του Ενόχ.

30' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Οκριασβίλι νίκησε τον Πρόσεκ κι έκανε το 0-2.

37' Σουτ από τον Γαβριήλ από θέση βολής στην περιοχή, άουτ η μπάλα...

45' Έντεκα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45+2' Ο Σκουφέτ βγήκε γρήγορα και έκλεισε τον Ενόχ που βγαίνει εκτός θέσης για να σουτάρει,

45+6' Διακοπή καθώς ο Οκριασβίλι είναι στο έδαφος.

45'+7' Συνεχίζεται κανονικά το ματς.

45+9' ΓΚΟΛ 1-2! Η ΠΑΕΕΚ μειώνει με εξαιρετικό γκολ του Βαρέλα!

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Κβιλιτάια αντί Οκριασβίλι

Νταουσβίλι αντί Σόουζα

47' Κάθετη του Γαβριήλ στον Κβιλιτάια που πλάσαρε από διαγώνια δεξιά, ο Πρόσεκ απέκρουσε με το πόδι.

54' Στο έδαφος ο Βαρέλα μετά από χτύπημα του Καρώ πάνω στη φάση, δίλεπτη διακοπή.

65' Ντιαβαρά αντί Εφραίμ ο οποίος έδωσε το περιβραχιόνιο στον Ντε Βινσέντι.

76' Ο Γαβριήλ κάνει το σουτ, ο Πρόσεκ εξουετερώνει σε κόρνερ.

80' ΓΚΟΛ 1-3. O Ντιαβαρά πλάσαρε από διαγώνια δεξιά, ο Πρόσεκ απέκρουσε ασταθώς και ο Γαβριήλ υπό πίεση με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Ελέχθηκε η φάση από  το VAR πιθανό φάουλ του Κβιλιτάια στον Κούρο, στο ξεκίνημα της φάσης.

84' Πολυκάρπου αντί Μάγκλιτσα, Κούτσακος αντί Γαβριήλ.

86' Κίτρινη στον Α.Νεοφύτου για φάουλ στον Κβιλιτάια.

88' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ο τερματοφύλακας Παναγιώτου στη θέση του Ενόχ!

90' Ο τερματοφύλακας Μαυρομούστακος στη θέση του Κούρου, παίρνει θέση στην τριάδα της άμυνας.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα

ΠΑΕΕΚ:Πρόσεκ, Νάντο, Χαραλάμπους, Βαρέλα, Ενόχ, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Τσόσιτς, Κούρος, Φραγκέσκου, Νεοφύτου Α.
Στον πάγκο οι: Παναγιώτου και Μαυρομούστακος.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Τσεμπάκ, Καρώ, Βινίσιους, Γουίλερ, Σόουζα(Νταουσβίλι 46'), Ντε Βινσέντι, Εφραίμ (Ντιαβαρά 66'), Οκριασβίλι (Κβιλιτάια 46'), Γαβριήλ, Μάγκλιτσα.
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγκίρης, Πολυκάρπου, Βρόντης, Χαραλάμπους, Κούτσακος, Φενερίδης.

Ο Μάκης Σεργίδης απουσιάζει λόγω Covid, στον πάγκο της ΠΑΕΕΚ ο Πανίκκος Σάκκης.