ΑΕΚ και Άρης έμειναν στο 0-0 στο "ΑΕΚ Αρένα", στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας και πήραν από ένα βαθμό, χάνοντας και άλλο έδαφος στη μάχη για τον τίτλο.

Ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα της Λάρνακας, η οποία διανύει παρατεταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος και αν ο Απόλλωνας κερδίσει και τη Δόξα, τότε η διαφορά από την κορυφή, θα ανέβει στους έξι πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Άρης παρέμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη, αλλά παρουσίασε καλύτερη εικόνα από την ΑΕΚ και έβγαλε αντίδραση σε μία δύσκολη έδρα, δείχνοντας ότι έχει δυνατό "σφυγμό".

Το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά είχε καλό ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του, δυνατές μονομαχίες και πάθος από τους παίκτες και των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στα πρώτα 35 λεπτά, να έχουν την κατοχή, να έχουν καλή κυκλοφορία μπάλας και να είναι πιο απαιτητικοί στον αγωνιστικό χώρο.

Παράλληλα, πίεζαν ψηλά και μπλόκαραν τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ανέβασε κάπως τις στροφές, είχε ένα καλό σουτ με τον Ροσάλες στο 39΄, αλλά πέραν τούτου ουδέν...

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τον Άρη να έχει κάποια καλά διαστήματα, αλλά να μην μπορεί να γίνει απειλητικός, πέρα από τη φάση του 46ου λεπτού και την ΑΕΚ να προσπαθεί να βάλει πίεση για ένα 20λεπτο, από το 60΄ μέχρι το 80΄, αλλά χωρίς να μπορεί ούτε αυτή να γίνει απειλητική, παρότι είχε 2-3 προϋποθέσεις.

Μοιραία το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, ένα αποτέλεσμα που "υποδέχθηκαν" φυσικά με ικανοποίηση ο πρωτοπόρος Απόλλωνας, αλλά και οι υπόλοιποι ανταγωνιστές που δίνουν μάχη για να κλειδώσουν θέση στην εξάδα.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

79΄ Σουτ από τον Ροσάλες, μπλόκαρε ο Άλβες.

66΄ Σέντρα-σουτ του Ακοράν, η μπάλα άουτ.

Στο «ΑΕΚ Αρένα» ο Διευθυντής του Γραφείου Τύπου του Προέδρου της Δημοκρατίας (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

62΄ Σουτ από τον Λαμπόικο, σε ετοιμότητα ο Άλβες, μπλόκαρε την μπάλα.

46΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Μπόγκναρ, ο οποίος έκανε ένα επικίνδυνο σουτ, με τον Λεάλ να κάνει σπουδαία επέμβαση σώζοντας την ομάδα του!

ΑΕΚ-Άρης: Τα στατιστικά του Α΄ ημιχρόνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

44΄ Άστοχο σουτ από τον Άλτμαν.

39΄ Σουτ από τον Ροσάλες εντός περιοχής, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.

Το «αντίο» των οπαδών της ΑΕΚ στον αδικοχαμένο Άλκη (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

29΄ Ευκαιρία για τον Άρη με τον Σίλντενφελντ, ο οποίος έκανε το σουτ από θέση βολής μετά από μπαλιά του Μπαμπίκα, η μπάλα όμως κόντραρε και κατέληξε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

12΄ Γύρισμα του Ντάρμπισαϊρ στην περιοχή του Άρη, προβολή από τον Άλτμαν, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

11΄ Άστοχο σουτ από τον Ντελμίρο.

Η κίνηση του Καταλά στον Λιάσο πριν τη σέντρα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Σουτ από τον Μπόγκναρ, η μπάλα σταμάτησε στον Μιλίτσεβιτς, με τον Μπαμπίκα να σουτάρει άουτ.