Ανδρέας Χρίστου

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι στο «Α. Παπαδόπουλος» Ανόρθωση και Πάφος έμειναν στο 0-0 με την Κυρία να παίρνει την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου χάρη στη νίκη με 3-1 στο πρώτο ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Κυρία έφτιαξε δύο φάσεις με Ντέλετιτς και Αραγιούρι ενώ η Πάφος στη συνέχεια προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Μια διπλή ευκαιρία με τα σουτ των Ντράγκομιρ και Σεμέδο να κοντράρουν σε σώματα αμυντικών ήταν η καλύτερη φάση της Παφιακής ομάδας στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη το θέαμα ήταν ακόμη πιο κακό με τους δύο κόουτς να κάνουν όλες τις αλλαγές τους μέχρι το 70' ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 90' με το πλασέ του Χρυσοστόμου να αποκρούεται στη γραμμή από τον Μπάϊριτς.

Το τελικό 0-0 έστειλε την Κυρία στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Το φιλμ του αγώνα:

90+1' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Χρυστοστόμου να κάνει το πλασέ όμως ο Μπάιριτς έκοψε στη γραμμή

84' Κεφαλιά του Λέιτε, άουτ η μπάλα

70' Αποσύρει Νοβότνι ο Τιμούρ, μέσα ο Ιωάννου

68' Σεμέδο και Ντράγκομιρ έξω, μέσα οι Λέιτε και Πάνιτς

65' Κακό το θέαμα, χωρίς φάσεις

60' Αραγιούρι και Ντέλετιτς έξω, μέσα οι Αμπαρτζουμιάν και Εσκοβάλ

58' Διπλή αλλαγή η Πάφος. Αουρέλιο και Βαλακάρι πάνε στον πάγκο, μέσα οι Φουρ και Χέσταντ

53' Εκτός ο Πόποβιτς, μέσα ο Χρυσοστόμου

51' Κεφαλιά του Αραγιούρι έξω

46' Από μια αλλαγή οι δύο ομάδες. Έξω ο Χουσμπάουερ, μέσα ο Βερχόβετς για την Κυρία. Έξω ο Τόμεσακ, μέσα ο Τάλις για Πάφο.

18:00 Ανόρθωση-Πάφος 0-0 (Ημίχρονο)

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

39' Κίτρινη στον Χότσκο

38' Σουτ του Ντράγκομιρ από μακριά, λίγο έξω η μπάλα

22' Διπλή ευκαιρία για την Πάφο με τα σουτ των Σεμέδο και Ντράγκομιρ να σταματούν σε σώματα αμυντικών. Φωνές για χέρι του Αραγιούρι, παίζεται λέει ο ρεφ

14' Σουτ του Σεμέδο η μπάλα πάει ψηλά άουτ

10' Κεφαλιά του Νοβόντι, στα χέρια του Ρούντκο η μπάλα

2' Πρώτη καλή φάση για την Κυρία με τον Ντέλετιτς να κάνει πλασέ από καλή θέση όμως δεν βρήκε στόχο

ΕΝΑΞΗ ΑΓΩΝΑ

Η ενδεκάδα της Ανόρθωσης: Λόρια, Κορέα, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Αβραάμ, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς, Ουάρντα, Ντέλετιτς, Νοβότνι

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Βερχόβετς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Εσκοβάλ, Χατζημίτσης, Μότης, Ιωάννου, Χρυσοστόμου

Η ενδεκάδα της Πάφου: Ρούτκο, Κβίντα, Χότσκο, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Μπάριτς, Τόμετσακ, Πάγιτς.

Στον πάγκο: Πέτρου, Θεοδούλου, Παλάσιος, Λέιτε, Χέσταντ, Φυλαχτού, Χάμαντι, Μιχαήλ, Φουρ, Τάλις, Πάνιτς.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

81' Κεφαλιά του Ζάκπα, λίγο έξω

75' Σουτ του Μπένι, άστοχο

71' Πρώτη τελική για τη Δόξα με το άστοχο σουτ του Τιτζανί

60' Κακό το θέαμα και στο Β' ημίχρονο

53' Δεύτερη αλλαγή ο Ηλίας Χαραλάμπους. Αποσύρει Ποντικό, στην θέση του ο Εμπραλίτζε

52' Αλλαγή ο Εθνικός. Έξω ο Ιωάννου, μέσα ο Ζάκπα

46' Αλλαγή η Δόξα. Έξω ο Οικονομίδης, μέσα ο Σαντίκ

44' Κίτρινη στον Άδωνη

43' Ένα σουτ από τον Μάριο Ηλία, η μπάλα πάει απελπιστικά έξω

31' Σουτ του Γκόρουμπετς, πάνω από τα δοκάρια

30' Κακός ο ρυθμός, με τον Εθνικό να ελέγχει το προβάδισμα που πήρε στον πρώτο αγώνα

22' Κίτρινη στον Τιτζανί

10' Κεφαλιά του Άμπραχαμ, η μπάλα πάει εκτός

5' Σουτ του Μάζουρεκ, ο Πρινιωτάκης διώχνει σε κόρνερ

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Η ενδεκάδα της Δόξας: Πρινιωτάκης, Σαΐθ, Ανανέ, Οικονομίδης, Αντάμοβιτς, Τραϊτσέφσκι, Κυριάκου, Μέσκα, Ποντικός, Σάσι, Κέρλα

Στον πάγκο: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε

Η ενδεκάδα του Εθνικού: Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Άμπραχαμ, Ηλία Μ., Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ιωάννου, Μάζουρεκ, Χολ, Ντούρις.

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Καβαλέφσκι, Ηλία Κ., Ζάκπα, Κυπριανού, Ταράσοβς, Βοϊτκόφσκι, Σαββίδης, Κουμής, Ελουντού

Στάδιο: Μακάρειο
Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος