Ανάλυση Ομόνοια-ΠΑΕΕΚ

Την 8η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε το απόγευμα της Δευτέρας η Ομόνοια.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ κέρδισε στο ΓΣΠ την ΠΑΕΕΚ Κερύνειας με 2-1 για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας.

Υπό τα βλέμματα του προέδρου, Σταύρου Παπασταύρου, ο οποίος από το βράδυ της Κυριακής είναι στην Κύπρο, η Ομόνοια αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε και πήρε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο που την ανεβάζει βαθμολογικά και αναμένει το ντέρμπι, ΑΕΚ-Ανόρθωση, με το οποίο θα ολοκληρωθεί η 18η αγωνιστική για να δει σε ποια θέση θα την βρει.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μέτριο, με την ΠΑΕΕΚ να πατάει αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, να δημιουργεί κάποιες καλές προϋποθέσεις στην περιοχή του Φαμπιάνο,  ενώ από την άλλη η Ομόνοια λίγο πριν την ανάπαυλα δημιούργησε την πρώτη της τελική προσπάθεια στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια έγινε πιο επιθετική και κατάφερε στο 55ο λεπτό με τον Κακουλλή ν’ ανοίξει το σκορ μετά από πλασέ εκτός μεγάλης περιοχής.

Δεν κράτησε για αρκετά λεπτά, όμως, το προβάδισμα η Ομόνοια, μιας και στο 57ο λεπτό ο Ναντό με κοντινή προβολή έκανε το 1-1.

Με τις αλλαγές που έγιναν και με την Ομόνοια να πιέζει, οι προσπάθειες της καρποφόρησαν με τον Τσέποβιτς στο 79ο λεπτό με κεφαλιά να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, καταφέρνοντας να κρατήσει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Δημήτρη Κουμή.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+4΄ Τέλος αγώνα

90+3΄ Κίτρινη κάρτα στον Ομπανόρ.

90΄ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

87΄Αλλαγή για Ομόνοια. Μέσα Χαραλάμπους έξω Κακουλλής.

ΒΙΝΤΕΟ: Μποτεάκ σέρβιρε και Τσέποβιτς... «κάρφωσε» με το κεφάλι - Δείτε το 2-1 της Ομόνοιας

86΄ Δύο αλλαγές για ΠΑΕΕΚ. Μέσα Κωμοδίκης και Μίλιτς, έξω Σουμαόρο και Ναντό.

79΄ ΓΚΟΛ: Εκτέλεση φάουλ Μποτεάκ και με κεφαλιά ο Τσέποβιτς στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Πρόσεκ.

78΄ Κίτρινη κάρτα στον Ενόχ.

77΄ Κίτρινη κάρτα στον Νάντο.

76΄ Κεφαλιά Νάντο άουτ η μπάλα.

75΄ Δύο αλλαγές για ΠΑΕΕΚ. Μέσα Αριστοτέλους και Βαρέλα, έξω Ντίας και Καπαρτής.

70΄ Άστοχη κεφαλιά Κακουλή.

68΄ Κεφαλιά Γιούστε η μπάλα πάνω από τα δοκάρια άουτ.

66΄ Επιθετικό φάουλ δίνει ο ρεφ σε επαφή Κακουλή - Ομπανόρ. Η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι, εξέτασε τη φάση το VAR επικύρωσε την απόφαση του διαιτητή.

ΑΠΑΝΤΗΣΕ στο... άψε-σβήσε με Νάντο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ολέθριο λάθος και... ΓΚΟΛ στο ΓΣΠ - Η φάση με τον Κακουλλή (BINTEO)

63΄ Αλλαγή για ΠΑΕΕΚ. Μέσα Χαραλάμπους έξω Μπάμπιτς.

62΄ Σέντρα Μποτεάκ κεφαλιά Κακουλή από καλή θέση άουτ η μπάλα.

57΄ ΓΚΟΛ: Ο Νάντο φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με κοντινή προβολή.

55΄ ΓΚΟΛ: Ο Κακουλής με πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή ανοίγει το σκορ.

51΄ Άστοχο σουτ Λοΐζου.

49΄ Κίτρινη κάρτα στον Κούρο.

48΄ Σουτ Μπάμπιτς κοντράρει στον Ντίσκερουντ η μπάλα και πάει κόρνερ.

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Αλλαγή για Ομόνοια. Μέσα Τσέποβιτς έξω Ασάντε.

Λίγες φάσεις και ΑΠΟΛΥΤΗ ισορροπία (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Παραλίγο γκολάρα με τακουνιά ο Μιξ όμως ο Φραγκέσκου έδιωξε... ηρωικά - ΒΙΝΤΕΟ και ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ από το διώξιμο στη γραμμή

45΄ Τέλος ημιχρόνου 0-0.

43΄ Κίτρινη κάρτα στον Λοΐζου

42΄ Κόρνερ για την Ομόνοια με τον Μποτεάκ, ο Ντίσκερουντ βγαίνει μπροστά από το πρώτο δοκάρι, κάνει το τακουνάκι, με την μπάλα να κατευθύνεται προς τα δίκτυα του Πρόσεκ, προλαβαίνει προ της γραμμής του τέρματος ο Φραγκέσκου και διώχνει.

30΄ Πέρασε το πρώτο ημίωρο του αγώνα χωρίς κάτι σημαντικό επιθετικά από την Ομόνοια.

Μικρός Ομονοιάτης ζήτησε... δώρο από Ζόρντι (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

18΄ Μπαίνει στην περιοχή ο Καπαρτής σουτάρει, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

Παπασταύρου στο ΓΣΠ - Ξεχώρισε η... γκριμάτσα του στον φακό (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

14΄ Σουτ Μπάμπιτς μαζεύει ο Φαμπιάνο.

Πανό... λατρείας για Τζιωνή και Λοΐζου από δύο Ομονοιάτισσες (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Κίτρινη κάρτα στον Ντίας.

Έναρξη αγώνα με την ΠΑΕΕΚ στη σέντρα

Μια 11άδα εκτός!

Αποφάσισε... ΤΡΙΑΔΑ ο Μπεργκ

Η αρχική ενδεκάδα Σεργίδη κόντρα στην Ομόνοια

Live Αγώνα

Συνεχίζεται η 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας με την αναμέτρηση που ξεκινάει η ώρα 16:30 στο ΓΣΠ μεταξύ της Ομόνοιας και της ΠΑΕΕΚ Κερύνειας.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Ψάλτης, Γιούστε, Παναγιώτου, Μιξ, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Λοΐζου, Ασάντε, Κακουλλής.

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Κίκο, Λαός, Χρίστου, Ασημένος, Χαραλάμπους, Παπουλής, Τσέποβιτς.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Ντίας, Σουμαόρο, Δημητρίου, Κιντέλα, Ενόχ, Μπάμπιτς, Καπαρτής, Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Χαραλάμπους, Βαρέλα, Αριστοτέλους, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Τίμερμανς, Μιλτς, Παττίχης, Τσόσιτς, Άντρις.

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας