Mε… μαγεία Εφραίμ απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης ο ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι με πανέμορφο τέρμα από τον Κύπριο μεσοεπιθετικό, επικράτησαν με 2-1 του Ολυμπιακού για την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στους «16» του Κυπέλλου και έχουν τον πρώτο λόγο για να πάρουν το εισιτήριο της επόμενης φάσης.

Κβιλιτάια (18’), Κυριάκου με πέναλτι (45’) και Εφραίμ (75’) τα γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Δοκάρι για το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή στο 13’ με τον Ζαμπάλα και στο 18’ με Σάβιτς, πριν το γκολ.

Στις 2 Φεβροταρίου ο επαναληπτικός.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Για ακόμα ένα ματς, οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν… φουριόζοι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες, ενώ βρήκαν και τον δρόμο προς τα δίκτυα.

Ο Λουντέμο στο 8’ έκανε το σουτ, ο Μολ έδιωξε σε κόρνερ. Στο 13’ ο Ζαμπάλα πραγματοποίησε το σουτ, αλλά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, ενώ στο 15’ ο κίπερ των μαυροπρασίνων έκανε σωτήρια επέμβαση σε πλασέ του Κβιλιτάια.

Το γκολ που έψαχνε η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήρθε τρία λεπτά αργότερα. Στο 18’ ο Κβιλιτάια με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Η μπάλα, έφτασε στον Γεωργιανό μετά από κεφαλιά του Σάβιτς η οποία βρήκε στο δοκάρι, έσκασε στο χορτάρι και ίσως να πέρασε την τελική γραμμή.

Κάπου εκεί, το σύνολο του Λούκας Αλκαράθ, άρχισε να κερδίζει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει, με τους μαυροπράσινους να εκμεταλλεύονται αυτό το γεγονός και να βρίσκουν την ισοφάριση σε καθοριστικό σημείο.

Συγκεκριμένα, ο Σόουζα μάρκαρε τον Κα στο 39’, ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι, όμως ο Ανδρέας Αργυρού είπε «παίζεται». Στο 44’ μετά από διαβούλευση με τον Βασίλη Δημητρίου που ήταν στο VAR, πήγε να δει ξανά τη φάση και εν τέλει σφύριξε πέναλτι.

Ο Κυριάκου στο 45’ από την άσπρη βούλα, ισοφάρισε σε 1-1, σκορ το οποίο «έκλεισε» το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός ήταν γρήγορος και η αναμέτρηση απέκτησε πολλά νεύρα, με ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Αυτός, όμως, που έκανε τη διαφορά ήταν ο Γιώργος Εφραίμ. Η «χρυσή» αλλαγή του Αυγουστή, στο 75’ με ένα απίθανο γκολ, με στοπάρισμα και σουτ στην κίνηση, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Έτσι οι γαλαζοκίτρινοι διεύρυναν το αήττητο σερί τους και απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα κόντρα στον Ολυμπιακό, για το εισιτήριο της επόμενης φάσης, ωστόσο, όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό στις 2 Φεβρουαρίου.

ΑΠΟΕΛ (Αυγουστή): Mιχαήλ, Τσεμπάκ (67' Εφραίμ), Βινίσιους, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Σόουζα, Λουντέμο, Ντανίλο (46' Ντε Βινσέντι), Νατέλ (46' Θεοδώρου), Οκριασβίλι (78' Σατσιάς), Κβιλιτάια (78' Μάγκλιτσα)

Στον πάγκο: Σκουφέτ, Κατσαντώνης, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ

Ολυμπιακός (Αλκαράθ): Μολ, Κυριάκου, Μποβέδα, Μουκτάρης, Ντιανιέ, Νάνι, Koνφέ, Κα, Πεχλιβάνης (57' Σάλι), Χαραλάμπους (70' Μανρίκε), Γουίλσον (57' Γκουστάβο)

Στον πάγκο: Κόβατς, Κούπιτς, Φώτη, Σαμπίνια, Ανδρονίκου, Χριστοδούλου, Πηλαβάς, Χαραλάμπους, Μανιάς

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+4' Κεφαλιά του Μάγκλιτσα, διώχνει με τα πόδια ο Μολ.

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

82' Μανιάς μέσα, Κυριάκου εκτός.

78' Μάγκλιτσα και Σατσιάς αντί Κβιλιτάια και Οκριασβίλι.

75' ΓΚΟΛ 2-1. Ο ΑΠΟΕΛ παίρνει ξανα το προβάδισμα με πανέμορφο γκολ του Εφραίμ με σταμάτημα και σουτ στην κίνηση.

70' Ο Μανρίκε αντικαθιστά τον Χαραλάμπους.

67' Εφραίμ στη θέση του Τσεμπάκ.

65' Εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, διώχνει με γροθιές ο Μολ.

65' Κίτρινη στον πάγκο του Ολυμπιακού για διαμαρτυρίες.

62' Κίτρινη σε Ζαμπάλα και Κα.

57' Σάλι και Γκουστάβι μέσα, Πεχλιβάνης και Γουίλσον εκτός.

48' Ο Μιχαήλ αποκρούει την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου.

46' Θεοδώρου και Ντε Βινσέντι αντί Νατέλ και Ντανίλο.

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κυριάκου ευστοχεί και ισοφαρίζει.

44' Πάει στο VAR ο Ανδρέας Αργυρού και δίνει πέναλτι για τον Ολυμπιακό.

39' Zήτησε πέναλτι ο Ολυμπιακός σε μαρκάρισμα του Σόουζα στον Κα.

36' Τρομερή επέμβαση του Μιχαήλ, ο οποίος διώχνει σε κόρνερ την κεφαλιά του Μποβέδα.

29' Eκτέλεση φάουλ του Κυριάκου, η μπάλα περνάει απ' όλους και φεύγει άουτ.

18' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Κβιλιτάια με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ. Η μπάλα έφτασε στον Γεωργιανό μετά την κεφαλιά του Σάβιτς στο δοκάρι. Το γκολ ελέγχθηκε και από το VAR.

15' Σωτήρια απόκρουση του Μολ σε γυριστό πλασέ του Κβιλιτάια.

13' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με διαγώνιο σουτ του Ζαμπάλα.

6' Σουτ του Λουντέμο από πλάγια θέση, ο Μολ διώχνει σε κόρνερ.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

Αναγκαστική αλλαγή στη σύνθεση του ΑΠΟΕΛ. Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με Ντονγκαλά. Ο Νατέλ στη θέση του.