Στη βροχή του ΓΣΠ η Ομόνοια είχε… Παπουλή και δεν βράχηκε! Το τριφύλλι επέστρεψε στις νίκες με γκολ πέναλτι του Ελλαδίτη στο 41ο λεπτό και επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού για την 16η αγωνιστική.

Ανέβηκαν στην τέταρτη θέση οι πράσινοι, όμως, έχουν μέχρι και δύο ματς περισσότερα από κάποιες ομάδες.

Δοκάρι για τους μαυροπράσινους στο 71’ με Γκουστάβο.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Το τριφύλλι μπήκε… αγριεμένο και με το πόδι στο γκάζι, επιβάλλοντας τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό και δείχνοντας ορεξάτο να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε με τον Παπουλή, που λίγο αργότερα θα χριζόταν σκόρερ. Ο Ελλαδίτης στο 28’ έκανε το κατέβασμα με το στήθος και δοκίμασε με τη μία το σουτ από θέση μέσα στην περιοχή, όμως, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ.

Στο 38’ ο κίπερ των μαυροπρασίνων, υπέπεσε σε πέναλτι αφού μάρκαρε τον Κακουλή στα όρια της περιοχής του. Στο 40’ ο Παπουλής ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε προβάδισμα στο σύνολο του Χένινγκ Μπεργκ και το γκολ που τόσο επιζητούσε, σε καθοριστικό σημείο.

Κάπως έτσι, το γκολ 1-0 υπέρ των πρασίνων, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, το συγκρότημα του Λούκας Αλκαράθ έχασε καλή φάση για φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Σάλι, να μπαίνει στην περιοχή, να πλασάρει, με τον Φαμπιάνο να είναι σε ετοιμότητα.

Στο 71’ ο Βραζιλιάνος πορτιέρε των τυπικά γηπεδούχων κάνοντας μια εντυπωσιακή απόκρουση, έχοντας και σύμμαχο του το δοκάρι, στέρησαν την ισοφάριση, αυτή τη φορά, από τον Γκουστάβο.

Εφτά λεπτά αργότερα, στο 78’, ήταν σειρά του Μολ να «κρατήσει στο κόλπο» την ομάδα του, αφού έκανε σωτήρια επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Κακουλλή.

Παρόλα αυτά, το σκορ δεν άλλαξε, και έτσι η Ομόνοια με γκολ-πέναλτι του Παπουλή στο 41’ πήρε τη νίκη.

Με αυτό το τρίποντο, το τριφύλλι ανεβαίνει στην 4η θέση με 24 βαθμούς, αν και έχει ακόμα και δύο παιχνίδια περισσότερα από κάποιες ομάδες, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στην 9η θέση και τους 16 πόντους.

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Παναγιώτου, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Χαραλάμπους (87' Γιούστε), Ασημένος (81' Ψάλτης), Λοΐζου, Τζιωνής, Παπουλής (79' Ατιέμγουεν), Κακουλλής (87' Τσέποβιτς)

Στον πάγκο: Χοράτζκα, Κυριακίδης, Λαός, Ασάντε

Ολυμπιακός (Αλκαράθ): Mολ, Κυριάκου, Σαμπίνια, Μποβέδα (60' Κονφέ), Ντιανιέ, Νάνι, Κα (79' Χριστοδούλου), Σάλι, Σαρφό (32' Γκουστάβο), Πεχλιβάνης (60' Μανρίκε), Γουίλσον

Στον πάγκο: Κούπιτς, Μάρκου, Μουκτάρης, Ανδρονίκου, Μιχαήλ, Πηλαβάς, Καραγιάννης

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87' Τσέποβιτς και Γιούστε εντός, Κακουλής και Χαραλάμπους εκτός.

87' Κίτρινη στον Χριστοδούλου.

81' Ψάλτης μέσα, έξω ο Ασημένος.

79' Ο Χριστοδούλου αντικαθιστά τον Κα.

79' Ατιέμγουεν στη θέση του Παπουλή.

78' Ο Μολ κρατάει τον Ολυμπιακό στο ματς, με σωτήρια επέμβασε σε κοντινό πλασέ του Κακουλλή μετά από πάσα του Παπουλή.

74' Κίτρινη στον Γουίλσον.

71' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ο Γκουστάβο, έκανε το πλασαριστό σουτ, ο Φαμπιάνο, έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά, με την μπάλα να βρίσκει στη δεξιά δοκό του.

67' Κίτρινη κάρτα στον Παπουλή.

66' Σουτ του Χούμποτσαν, έξω.

60' Κονφέ και Μανρίκε αντί Μποβέδα και Πεχλιβάνη.

58' Ο Σάλι μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, με τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει.

ENAΡΞΗ Β' ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45+2' Κίτρινη στον Ντιανιέ.

45+1' Τεράστια απόκρουση του Φαμπιάνο σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλι.

45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

45' Κίτρινη στον Χούμποτσαν.

40' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Φώτης Παπουλής εκτέλεσε, ευστόχησε και άνοιξε το σκορ.

38' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια σε μαρκάρισμα του Μολ πάνω στον Κακουλλή. Κίτρινη στον κίπερ του Ολυμπιακού.

32' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Γκουστάβο αντί Σαρφό.

29' Ο Κα επιχείρησε το σουτ, άουτ.

28' Ο Παπουλής κατέβασε με το στήθος και έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά, η μπάλα, έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ.

22' Προσπάθεια από τον Χαραλάμπους, πάνω από την εστία.

21' O Kίκο εκτέλεσε το φάουλ, ο Παπουλής έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

14' Σουτ του Λοΐζου από πλάγια θέση, ο Πεχλιβάνης έβαλε την κόντρα και παραχώρησε το κόρνερ.

8' Ο Λοΐζου μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, όμως δεν βρέθηκε συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας.

2' Σουτ του Πεχλιβάνη, ο Φαμπιάνο απομάκρυνε σε κόρνερ.