Αντιλαμβανόμαστε όλοι μας το κλίμα που επικρατεί στην πατρίδα μας λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού και ότι αυτή την περίοδο δεν υπάρχει όρεξη για ποδόσφαιρο, όμως πρέπει να... ξεφεύγουμε και λίγο με ειδήσεις που δεν σχετίζονται με τον ιό.

Γι΄ αυτό και ετοιμάσαμε το πιο κάτω αφιέρωμα που αφορά τις Κυπριακές ομάδες του λεγόμενου BIG-6 που συμμετέχουν στο Α΄ γκρουπ του πρωταθλήματος Cyta Α΄ κατηγορίας, που διακόπηκε στην 1η αγωνιστική των πλέι-οφ (σσ.  απέμειναν ακόμα εννέα αγωνιστικές και κανείς δεν μπορεί να ξέρει τη δεδομένη στιγμή, αν θα είναι εφικτό να διεξαχθούν τους επόμενους μήνες)... Κοιτάζοντας τα στατιστικά στοιχεία όλων των παικτών των συγκεκριμένων ομάδων, διαπιστώσαμε βάσει και των συμμετοχών τους, πάνω σε ποιους στηρίχθηκαν σε αυτές τις 23 αγωνιστικές οι προπονητές των έξι "μεγάλων" ομάδων του Α΄ γκρουπ, με αρκετούς από αυτούς να είναι βασικοί και... αναντικατάστατοι και έβγαιναν ουσιαστικά από την αρχική ενδεκάδα μόνο για λόγους... "ανωτέρας βίας", πχ. λόγω τραυματισμών, καρτών ή ακόμα και πειθαρχικού παραπτώματος. Στην παρακάτω άτυπη λίστα, μπορείτε να δείτε τους... στυλοβάτες της φετινής σεζόν (2019-2020), που έχουν συμπληρώσει 1400 λεπτά και άνω μετά και την ολοκλήρωση της 23ης αγωνιστικής (22 η κανονική περίοδος, συν η πρώτη των πλέι-οφ). Έγινε μία... μικρή εξαίρεση με τον Ράιαν Μαέ της ΑΕΛ που έχει στο ενεργητικό του, 1382 λεπτά συμμετοχής. Τονίζουμε ότι δεν συμπεριλάβαμε τα παιχνίδια κυπέλλου... ΟΜΟΝΟΙΑ (46 βαθμοί): Όπως βλέπουμε, ο προπονητής του "τριφυλλιού", Χένινγκ Μπεργκ, είχε έναν βασικό κορμό εννέα παικτών για το αρχικό σχήμα, οι οποίοι έμειναν εκτός βασικού πλάνου μόνο αν υπήρχε σοβαρός λόγος... Για παράδειγμα, θα ήταν βασικός και αναντικατάστατος και ο Ουζόχο, αν δεν τραυματιζόταν σοβαρά στην αρχή της σεζόν. Τιάγκο Φερέιρα: 23 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 2055 λεπτά Γιαν Λέσιακς: 23 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 2012 λεπτά Μίκαελ Λούφτνερ: 22 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1970 λεπτά Άνταμ Λανγκ: 22 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1980 λεπτά Ματ Ντάρμπισαϊρ: 22 συμμετοχές, 21 ως βασικός, 1805 λεπτά Χάρης Μαυρίας: 21 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1890 λεπτά Γιόρντι Γκόμεθ: 20 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1690 λεπτά Βίτορ Γκόμες: 18 συμμετοχές, 16 ως βασικός, 1494 λεπτά Ερίκ Μποτεάκ: 18 συμμετοχές, 17 ως βασικός, 1554 λεπτά ΑΝΟΡΘΩΣΗ (46 βαθμοί): Παρόμοια τακτική με τον Νορβηγό τεχνικό της Ομόνοιας ακολούθησε ο Τιμούρ Κετσπάγια, ο οποίος στηρίχθηκε σε επτά ποδοσφαιριστές για την αρχική ενδεκάδα και για τέσσερις θέσεις... "ανακάτευε την τράπουλα". Μπράνκο Βργκοτς: 23 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 2070 λεπτά Γκόρντον Σίλντενφελντ: 23 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 2026 λεπτά Γκιόργκι Λόρια: 21 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1890 λεπτά Κωστάκης Αρτυματάς: 22 συμμετοχές, 20 ως βασικός, 1877 λεπτά Ρούμπεν Ράγιος: 23 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1875 λεπτά Γιώργος Γκαλίτσιος: 19 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1697 λεπτά Γεβγκέν Σελίν: 20 συμμετοχές, 18 ως βασικός, 1563 λεπτά ΑΠΟΕΛ (40 βαθμοί): Εδώ η κατάσταση είναι... "περίπλοκη", υπό την έννοια ότι οι "γαλαζοκίτρινοι" ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με τον Τόμας Ντολ στον πάγκο, ο οποίος πήρε την σκυτάλη από τον Πάολο Τραμετσάνι καλοκαιριάτικα. Ο Γερμανός τεχνικός απολύθηκε τον Δεκέμβριο του 2019 και πήρε τη θέση του για λίγο ο Λούκας Χατζηλούκας, ακολούθησε ο Κόρε Ινγκεμπρίγκτσεν τον Ιανουάριο του 2020 και τον διαδέχθηκε ο Μαρίνος Ουζουνίδης δύο μήνες αργότερα! Παρά τις τόσες αλλαγές όμως, επτά παίκτες ήταν (σχεδόν) πάντα στις πρώτες επιλογές του εκάστοτε προπονητή, με την... υποσημείωση ότι ο Σόουζα έχει πλέον αποχωρήσει από τον σύλλογο της Λευκωσίας. Βιντ Μπέλετς: 21 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1890 λεπτά Νικόλας Ιωάννου: 19 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1666 λεπτά Ντράγκαν Μιχαϊλοβιτς: 19 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1655 λεπτά Γιώργος Μερκής: 18 συμμετοχές, 17 ως βασικός, 1560 λεπτά Μούσα Αλ Τάμαρι: 21 συμμετοχές, 18 ως βασικός, 1495 λεπτά Βούγιαντιν Σάβιτς: 17 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1462 λεπτά Λούκας Σόουζα: 17 συμμετοχές, 16 ως βασικός, 1413 λεπτά ΑΠΟΛΛΩΝ (39 βαθμοί): Ο Σωφρόνης Αυγουστή είχε ένα βασικό κορμό μόλις τριών παικτών, όχι γιατί το επέλεξε, αλλά από... ανάγκη, λόγω των πολλών τραυματισμών που τον υποχρέωναν σε ένα διαρκές "ανακάτεμα της τράπουλας" για τον καταρτισμό της αρχικής ενδεκάδας. Σημειώνουμε ότι στο ξεκίνημα της σεζόν, έκατσε στον πάγκο για μικρό χρονικό διάστημα ο Σέρβος προπονητής, Ιβάν Βουκομάνοβιτς. Ζοάο Πέδρο: 21 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1890 λεπτά Ζόελ Μολ: 20 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1800 λεπτά Ντιέγκο Αγκίρε: 18 συμμετοχές, 16 ως βασικός, 1469 λεπτά ΑΕΚ (35 βαθμοί): Η ομάδα της Λάρνακας ξεκίνησε τη σεζόν με τον Ιμανόλ Ιδιάκεθ στον πάγκο και τον Δεκέμβριο τον αντικατέστησε ο Ηλίας Χαραλάμπους που αποχώρησε πριν από μερικές εβδομάδες, με τον Ισπανό Νταβίντ Κανέδα να παίρνει τη θέση του. Όπως βλέπουμε, επτά παίκτες ήταν οι στυλοβάτες των Ιδιάκεθ και Χαραλάμπους και έμεναν εκτός αρχικού σχήματος λόγω... "ανωτέρας βίας" (τραυματισμών ή καρτών)... Τόνιο Ραμίρεζ: 23 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 2070 λεπτά Μικέλ Γκονζάλες: 22 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1980 λεπτά Γιόαν Τρουγιόλς: 20 συμμετοχές, 19 ως βασικός, 1670 λεπτά Ιβάν Τρισκόφσκι: 19 συμμετοχές, 18 ως βασικός, 1561 λεπτά Απόστολος Γιάννου: 19 συμμετοχές, 18 ως βασικός, 1475 λεπτά Τέτε: 17 συμμετοχές, 16 ως βασικός, 1449 λεπτά Λουίς Σάστρε: 16 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1428 λεπτά ΑΕΛ (31 βαθμοί): Ο Ντούσαν Κέρκεζ άνοιξε αρκετά το ροτέισιον, χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες του, στέλνοντας τους με αυτό τον τρόπο το μήνυμα ότι υπολογίζει σε όλους και πως κανένας δεν έχει εξασφαλισμένη θέση στο αρχικό σχήμα, με εξαίρεση όπως θα δούμε πιο κάτω, τους Βοζίνια και Αντρέ Τεϊσέιρα. Στηρίχθηκε επίσης σε μεγάλο βαθμό σε ακόμα τρεις παίκτες, στους Ζντραβκόφσκι, Αβραάμ και Μαέ που ήταν στα περισσότερα ματς στις βασικές του επιλογές... Βοζίνια: 23 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 2070 λεπτά Αντρέ Τεϊσέιρα: 22 συμμετοχές, όλες ως βασικός, 1980 λεπτά Νταβόρ Ζντραβκόφσκι: 19 συμμετοχές, 17 ως βασικός, 1511 λεπτά Ανδρέας Αβραάμ: 19 συμμετοχές, 18 ως βασικός, 1461 λεπτά Ράιαν Μαέ: 20 συμμετοχές, 16 ως βασικός, 1382 λεπτά