Η ΑΕΛ έπαιξε με τη «φωτιά» στο παιχνίδι με τον Άρη, αλλά για καλή της τύχη απέφυγε το... μοιραίο, αφού όλοι μπορούμε να φανταστούμε τις αντιδράσεις και τη μουρμούρα που θα προκαλούσε στις τάξεις των οπαδών της ομάδας, τυχόν ισοφάριση από τον Πάγκαλο στο 87΄. Ο Σάββας Νεοκλέους ήταν στο Τσίρειο και αναλύει την εμφάνιση της ΑΕΛ (ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Γιάννος Ιωάννου)... Το σημερινό ματς θα πρέπει να αποτελέσει ένα γερό μάθημα για όλους στην ΑΕΛ, από τον προπονητή μέχρι τον τελευταίο παίκτη του ρόστερ, αφού κανένα παιχνίδι δεν τελειώνει με το σκορ στο 2-0. Ακόμα και στο 90΄ να δεχθείς γκολ έστω και από το πουθενά, δεν θέλει και πολύ για να ξαναγίνει η ζημιά, ακόμα και στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων. Και ευτυχώς να λένε οι «γαλαζοκίτρινοι» που ο Άρης άργησε να μειώσει στο σκορ, αν κρίνουμε από την αντίδραση της ΑΕΛ μετά το 1-2. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει πως θα ισοφάριζε, αφού μπορεί οι παίκτες του Μπαλταζάρ να πετύχαιναν και τρίτο γκολ, όμως όταν καταφέρνεις να φέρεις ένα ματς που το είχες υπό τον πλήρη έλεγχο σου στην «κόψη του ξυραφιού», θα πρέπει αν μη τι άλλο να προβληματιστείς και να παραδειγματιστείς ενόψει της συνέχειας, γιατί την επόμενη φορά, μπορεί το τέλος του «έργου» να μην έχει happy end. Και όμως, τίποτε δεν προϋπόθετε τέτοιο αγχωτικό φινάλε στο πρώτο ημίωρο, όταν η ΑΕΛ κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχε δύο γκολ, της ακυρώθηκε ένα, έχασε 1-2 καλές ευκαιρίες και δεν κινδύνεψε καθόλου από τον Άρη. Η κατοχή της μπάλας μάλιστα άγγιξε σε κάποια σημεία το 70%, με τον Σίλβα σε μεγάλα κέφια και όλα έδειχναν «περίπατο»! Μόνο που η συνέχεια ήταν διαφορετική, αφού η ΑΕΛ επέλεξε να «στρογγυλοκαθίσει» στο προβάδισμα της, θεωρώντας ίσως ότι είναι αρκετό για το τρίποντο το 0-2 και έδωσε χώρο στον Άρη, ο οποίος κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε τρόπους για να φτάσει στο γκολ που θα τον έβαζε ξανά στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος. Ούτε το «καμπανάκι» που «χτύπησε» η ομάδα του Χριστόπουλου στο πρώτο τέταρτο του Β΄ ημιχρόνου το έλαβαν απ΄ ότι φαίνεται υπόψη στην ΑΕΛ, η οποία συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, με «φλύαρη» κατοχή και χωρίς διάθεση να πιέσει για το τρίτο γκολ, με το οποίο θα «καθάριζε» οριστικά την υπόθεση νίκη. Ούτε οι τρεις αλλαγές που έκανε ο Μπαλταζάρ διαφοροποίησαν κάτι από την τακτική που επέλεξε να ακολουθήσει η ΑΕΛ και στο φινάλε παραλίγο να υποστεί το απόλυτο κάζο, το απόλυτο σοκ, αφού ο Ιονίτσα μείωσε στο 84΄ και ο Πάγκαλος είχε δοκάρι στο 87΄! Τελικά, στα τελευταία λεπτά έπαιξαν με το χρόνο και κράτησαν την πολύτιμη νίκη οι «γαλαζοκίτρινοι», «βγάζοντας τη ψυχή» των οπαδών της στην Ανατολική, οι οποίοι άλλα περίμεναν μετά το γρήγορο 0-2 και άλλα είδαν. Τέλος καλό όλα καλά όμως, αρκεί αυτό το... παρ΄ ολίγον πάθημα, να γίνει σε όλους μάθημα. Στα θετικά, πέραν της νίκης και της εμφάνισης του πρώτου 25λεπτου, καταγράφονται φυσικά τα δύο γκολ του Λεόντσο, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός και σκόραρε μετά από δύο μήνες, η πολύ καλή εμφάνιση του Σίλβα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και το ότι κανένας από τους παίκτες που ήταν όριο απ΄ όσους αγωνίστηκαν, δεν πήρε κίτρινη κάρτα και ως εκ τούτου, θα είναι στη διάθεση του Μπαλταζάρ για το ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ!