Σε παιχνίδι που έγινε στο Μακάρειο Στάδιο το απόγευμα της Κυριακής (3/12) η Δόξα κατάφερε να επικρατήσει του Ολυμπιακού Λευκωσίας με 3-1. Η προσφυγική ομάδα έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού την κυριαρχία της, και με τα δύο γκολ που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο με τους Λουίς Κάρλο και Σαντίκ κατάφερε να κάνει πιο εύκολο το απόγευμα της. Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα "καθάρισε" το ματς με τον Σαντίκ στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης. Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει στο σκορ, στο 90ο λεπτό με τον Καπαρτή, όμως ήταν πλέον αργά αφού όλα είχαν ήδη πάρει τον δρόμο τους. A ημίχρονο Γκολ με το καλημέρα... Η Δόξα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση στο Μακάρειο και με το ρολόι να δείχνει το 7ο λεπτό κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού. Συγκεκριμένα στην πρώτη της επίσκεψη η προσφυγική ομάδα στα καρέ των «μαυροπρασίνων» μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Ο Σαντίκ έδωσε πάσα στον Παπαφώτη και μετά από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Λουίς Κάρλο ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του Λούκα Χατζηλουκά. Ισχυρό προβάδισμα με Σαντίκ... Το γκολ «έλυσε» τα πόδια των ποδοσφαιριστών της Δόξας και δέκα λεπτά μετά την επίτευξη του πρώτο τέρματος η προσφυγική ομάδα κατάφερε να πάρει ισχυρό προβάδισμα απένταντι στο συγκρότημα του Χρύση Μιχαήλ. Ο Παπαφώτης ήταν εκτέλεσε φάουλ στο ύψος της μεσαίας γραμμής και της μεγάλης περιοχής του Χίντι με τον Σαντίκ να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0.  Κοντά στην μείωση Οι «μαυροπράσινοι» στο 27ο λεπτό έφτασαν κοντά στην μείωση του σκορ με κεφαλιά του Μιγκελίτο όμως ο Γκρεμσλ πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση διατηρώντας την εστία του ανέπαφη. Στο 31ο λεπτό η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ και πάλι από στημένη μπάλα προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ όμως η κεφαλιά του Χριστοφίδη έφυγε κόρνερ από τον Ρεδόνδο. Πριν από το τέλος του ημιχρόνου η Δόξα ανέλαβε και πάλι τα ηνία όμως τα σουτ των ποδοσφαιριστών του Λούκα Χατζηλούκα δεν είχαν καμία τύχη. Έτσι αυτά και με αυτά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Δόξα να έχει το υπερ της προβάδισμα. B’ ημίχρονο Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η πρώτη φάση καταγράφηκε στο 47ο λεπτό από πλευράς Δόξας. Ο Κένιντι έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Χίντι. Στο 59ο λεπτό οι προσφυγική ομάδα απείλησε εκ νέου, όμως ο Ζαλτ δεν εκμεταλλεύθηκε όπως θα ήθελε την λανθασμένη απομάκρυνση του Σαμάρα και του σουτ που έπιασε από πλάγια πέρασε άουτ. «Καθάρισε» με Σαντίκ… Στο 75ο λεπτό η Δόξα «καθάρισε» μια και έξω το παιχνίδι με τον Σαντίκ. Ο ποδοσφαιριστης πήρε την μπάλα, γύρισε μέσα στην περιοχή του Χίντι και με δυνατό σουτ έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Ολυμπιακού. Μείωσε έστω κι αργά... Στο 90ο λεπτό του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός Λευκωσίας κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Βαλάντη Καπαρτή. Ο Σαμάρας έκανε την σέντρα στην περιοχή του Γκρεμσλ, και ο πρώτος με όμορφη κεφαλία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του πορτιέρο της Δόξας. Ουσιαστικά το γκολ του Ολυμπιακού ήταν και η τελευταία φάση και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης στον αγώνα βρήκε την Δόξα να πανηγυρίζει ένα υπέρ πολύτιμο τρίποντο. Δόξα:  Γκρεμσλ, Μπα, Ρεδόνδο, Παπαφώτης (73΄ Κιφουεντί) Λουίς Κάρλος (46΄ Κένιντι) Πίκολι (56΄ Σισοκό) Ασαμόα, Ζατλ, Ενινφούλ, Σαντίκ, Πουτζιουρής Ολυμπιακός: Χίντι, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο (83΄ Αυλωνίτης) Παχιπής, Σεραφείμ (80΄ Μενελάου) Σαμάρας, Χριστοφίδης, Αντωνίου (46΄ Καπαρτής) Σωτηρίου