Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΛ, η οποία μάλιστα συνδυάστηκε με καλή απόδοση, ειδικά στο πρώτο 20λεπτο και στα τελευταία 25 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η Λεμεσιανή ομάδα ανέβηκε πλέον στην 3η θέση με 19 βαθμούς και αύξησε τις προσδοκίες ενόψει της συνέχειας, όπου οι «γαλαζοκίτρινοι» ελπίζουν ότι θα έχουν περισσότερο κόσμο στο πλευρό τους, ειδικά στα ματς του Τσιρείου, γιατί και η σημερινή προσέλευση κρίνεται απογοητευτική για τα δεδομένα της ΑΕΛ, αφού διατέθηκαν μόλις 1375 εισιτήρια, 21 περισσότερα από το προηγούμενο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό! Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Μπρούνο Μπαλταζάρ πραγματοποίησε τέσσερις αλαλγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το προηγούμενο ματς απέναντι στον Ερμή και παρέταξε την ΑΕΛ με τον Βοζίνια κάτω από τα δοκάρια, τους Αϊρόσα και Γουίλερ στα άκρα της άμυνας και τους Λαφράνς, Μιτρέα στο κέντρο της οπισθοφυλακής. Οι Σοάρες και Φιντέλις αγωνίστηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Σίλβα πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου και τους Αβραάμ και Αλνταϊρ στα άκρα της επίθεσης. Στην κορυφή σε διάταξη 4-2-3-1 προτιμήθηκε ο Αρουαμπαρένα αντί του Λεόντσο. Η ΑΕΛ είχε την υπεροχή στο πρώτο 20λεπτο, στο οποίο έλεγχε το ρυθμό και άνοιξε το σκορ μόλις στο 8΄ με τον Λαφράνς, έπειτα από ασίστ του Αβραάμ. Το γκολ αυτό ανέβασε τη ψυχολογία των «γαλαζοκιτρίνων», οι οποίοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 19΄ για το 2-0, ενώ στη συνέχεια, η Αλκή ανέβασε στροφές, είχε ένα δοκάρι, αλλά η Λεμεσιανή ομάδα ήταν πολύ καλά στημένη μεσοαμυντικά και δεν επέτρεψε στην «Αθάνατη» να απειλήσει. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αλκή έδειξε διάθεση να επιτεθεί, αλλά η ΑΕΛ έκλεισε αποτελεσματικά τους διαδρόμους μπροστά από την εστία του Βοζίνια και μετά το 65΄, ανέλαβε ξανά τα ηνία του αγώνα. Η είσοδος του Σάσι στο 69΄ αντί του Αλνταϊρ, έδωσε πνοή στην επιθετική γραμμή, με την ΑΕΛ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 72΄ για το 2-0, όταν ο Αρουαμπαρένα αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Η φάση αυτή όμως δεν επηρέασε ψυχολογικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν και το αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω της αποβολής του Φραγκέσκου με δεύτερη κίτρινη στη φάση του πέναλτι και συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό. Είχαν την κατοχή μπάλας και καλό πάσινγκ γκέιμ και φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 77΄ από τον Αρουαμπαρένα, ο οποίος εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι και πανηγύρισε έντονα το γκολ που πέτυχε. Στα εναπομείναντα λεπτά, η ΑΕΛ διαχειρίστηκε με άνεση το προβάδισμα της, απέναντι σε μία Αλκή που είχε μείνει από κουράγιο και δυνάμεις και στο 91΄ ο Σάσι έβαλε και το «κερασάκι στην τούρτα». Ο Μπαλταζάρ ο οποίος μετά το 2-0 έβγαλε τους Αρουαμπαρένα και Σίλβα, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στην τακτική του, έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του, η οποία δείχνει να ανεβαίνει από παιχνίδι σε παιχνίδι και αφήνει υποσχέσεις για ακόμη καλύτερη συνέχεια... Η ΑΕΛ σήμερα, έδειξε σημαντική βελτίωση και στο δημιουργικό κομμάτι και αυτό ήταν το μεγαλύτερο κέρδος μετά φυσικά από τους τρεις βαθμούς, ενώ ανασταλτικά η ομάδα συνεχίζει να παίρνει θετικό βαθμό, παραμένοντας η κορυφαία αμυντική γραμμή του πρωταθλήματος, με μόλις τέσσερα γκολ παθητικό σε 10 αγώνες! Επίσης, ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο, είναι ότι η ΑΕΛ στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές κόντρα σε Ολυμπιακό, Ερμή και Αλκή, πήρε τρεις νίκες με συντελεστή τερμάτων 7-0, δείχνοντας ότι άρχισε πλέον να βρίσκει τον τρόπο για να κερδίζει τα ματς με τις λεγόμενες μικρομεσαίες ομάδες χωρίς να της... "βγαίνει η ψυχή", αν εξαιρέσουμε το παιχνίδι με τον Ερμή που κρίθηκε στο φινάλε. Κι αυτό σίγουρα, είναι έργο Μπαλταζάρ...