Σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετά καλό ρυθμό και κάποιες αξιόλογες φάσεις ο Απόλλωνας και η Αταλάντα  έμειναν στην ισοπαλία με 1-1  κερδίζοντας από ένα βαθμό (πολύτιμο για τους «κυανόλευκους» της Λεμεσού). Οι Ιταλοί μπορεί να μην ήταν τόσο επιθετικοί, όμως εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το «δώρο» που τους έκανε ο Άλεφ στο 36ο λεπτό (φάουλ στον Ίλισιτς μέσα στην περιοχή μετά από απρόσεκτο παίξιμο) με τον ποδοσφαιριστή που κέρδισε το πέναλτι να το μετατρέπει σε γκολ. Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε στον αγωνιστικό «φουριόζος» έψαξε μέχρι τέλους το γκολ της ισοφάρισης κάτι που στο τέλος το κατάφερε κυριολεκτικά στην εκπνοή του αγώνα με τον Ζελάγια να «κλέβει» την χαρά της νίκης από τους Ιταλούς, χαρίζοντας στον Απόλλωνα βαθμό και χρήμα (120χιλιάδες). Πρώτο ημίχρονο Με αρκετή διάθεση μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Απόλλωνα και η Αταλάντα προσπάθησαν να «χτίσουν» το παιχνίδι τους και η κάθε μια προσπάθησαν  να επιβάλουν τον δικό της ρυθμό στο ματς. Πρώτη ευκαιρία με Ντα Σίλβα… Η πρώτη απειλή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 9ο λεπτό κι αυτή ήταν από πλευράς των «κυανολεύκων». Ο Ντα Σίλβα πήρε την μπάλα και από πολύ μακριά «ζύγισε» το πόδι του, επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση, όμως ο Μπερίσα είδε με ανακούφιση την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την δεξιά κάθετη δοκό του. Ανέβασε ρυθμό… Η Αταλάντα μετά το 15λεπτό άρχισε να «πατάει» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και όσο περνούσε ο χρόνο ανέβαζε τον ρυθμό της, ασκώντας πιέσεις μπροστά από την εστία του Μπρούνο Βάλε. Μάλιστα στο διάστημα εκείνο οι Ιταλοί δημιούργησαν και την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 18ο λεπτό με τον Μασιέλο από κοντά να επιχειρεί το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Πορτογάλου τερματοφύλακα. Τίποτα το αξιόλογο… Μετά την καλή της φάση η Αταλάντα δεν είδαμε κάτι το αξιόλογο. Οι δύο ομάδες αρκέστηκαν κυρίως σε παιχνίδι κέντρου με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς χωρίς ωστόσο να καταγράψουμε κάποια καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες του Μπερίσα και του Βάλε. «Σφάλμα» ο Άλεφ και γκολ από τα έντεκα βήματα… Στο 36ο λεπτό η Αταλάντα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Ίλισιτς να σκοράρει από τα έντεκα βήματα. Ο Άλεφ έκανε ένα «άτσαλο» μαρκάρισμα στον σκόρερ, με τον Λετονό διαιτητή χωρίς δισταγμό να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο ποδοσφαιριστής των Ιταλών από το σημείο του πέναλτι δεν λάθεψε και κατάφερε να νικήσει τον Μπρούνο βάλε κάνοντας το 1-0. Στα λεπτά που απόμεναν μέχρι την λήξη του πρώτου ημίχρονου,  ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο γκολ που δέχθηκε και με το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με το εύθραυστο 1-0. Δεύτερο ημίχρονο Η εικόνα του παιχνιδιού στην επανάληψη ήταν η αναμενόμενη. Ο Απόλλωνας βγήκε με περισσότερο «τσαμπουκά» και έτοιμος να πιέσει τους Ιταλούς, και με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα που πήραν από το πρώτο μέρος. Δοκάρι για Αταλάντα Η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκε στους φιλοξενούμενους στο δεύτερο μέρος. Στο 54ο λεπτό ο Πετάνια μετά από εκτέλεση κόρνερ και μετά από ένα «μελέ» στην περιοχή του Βάλε προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως η μπάλα δεν του έκανε το «χατίρι» καθώς χτύπησε στην κάθετη δοκό του Βάλε. Έβαλε πίεση αλλά… Ο Απόλλωνας σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο έβαλε πίεση στην Αταλάντα για να ισοφαρίσει όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στην ουσία που δεν ήταν άλλη εκτός από το γκολ. Οι «κυανόλευκοι» στο 80ο λεπτό έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, όμως η κεφαλιά του Γιάκολιτς από κοντά βρήκε έτοιμο τον Μπερίσα ο οποίος σταμάτησε την μπάλα. Γκολ με Ζελάγια και… τέλος! Ο Απόλλωνας όσο περνούσε ο χρόνος και με το αποτέλεσμα να παραμένει κολλημένο στο 1-0, οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή το πίστεψαν ακόμη περισσότερο κάτι που στο τέλος τους οδήγησε στο πολυπόθητο γκολ. Ο Ζοάο Πέδρο συγκεκριμένα στο 90+4 έκανε σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας των Ιταλών και ο Ζελάγια με κεφαλιά χάρισε τον «χρυσό» βαθμό στον Λεμεσιανό σύλλογο. Να σημειώσουμε ότι με το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τον Απόλλωνα να κέρδιζει τον βαθμό απέναντι στην Αταλάντα αλλά και σε μια εχθρική διαιτησία, η οποία μπορούμε να πούμε ότι σε κάποια διαστήματα του αγώνα δεν έπαιξε καθόλου στα ίσα τους «κυανόλευκους» της Λεμεσού, με τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα να ζητούν σε δύο περιπτώσεις πέναλτι. Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Άλεφ, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεξ (76΄ Μάγκλιτσα) Ροντρίγκεζ, Σαρδινέρο (64΄ Σκέμπρι) Ζελάγια, Παπουλής (58΄ Γιάκολις) Αταλάντα: Berisha, Cristante, Masiello, Palomino, Freuler, Caldara, Kurtic, Petagna, Hateboer, Spinazzola, Ilicic (54΄ Ορσολίνι)