Γράφει ο Αντρέας Μιχαήλ Άλλη μια αγωνιστική του φετινού μαραθώνιου έφτασε στο τέλος της. Άνετη επικράτηση του Απόλλωνα, δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη για ΑΕΚ, το έσωσαν στο τέλος ΑΕΛ και Ανόρθωση, καράβι που μπάζει νερά από παντού ο ΑΠΟΕΛ.  Στενά αποτελέσματα και αρκετές ισοπαλίες μας επιφύλασσε η 10η αγωνιστική του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Cyta 17/18. Κάποια πράγματα μας  άρεσαν και κάποια όχι.  Ποια είναι αυτά; Πάμε να τα δούμε αναλυτικά: Που κάναμε like στην 10η αγωνιστική: 1) Η ψυχή του Εθνικού Σε ένα εξαιρετικά δύσκολο αγώνα ο Εθνικός Άχνας έδειξε πρόσωπο. Οι ποδοσφαιριστές του Γιώτη Εγκωμίτη παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι στον στόχο τους που ήταν το βαθμολογικό όφελος και τα κατάφεραν. Ευτύχισαν να σκοράρουν στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού, μόλις στο 11ο λεπτό και αιφνιδίασαν την ομάδα του ΑΠΟΕΛ. Σωστός σχηματισμός και καλή αμυντική λειτουργία ήταν η συνταγή για το θετικό αποτέλεσμα. Βαθμολογική ανάσα για τον Εθνικό σε ένα δύσκολο χρονικό σημείο μετά τα αρκετά ανεπιτυχή αποτελέσματα. 2) Αήττητη η Ανόρθωση Άλλο ένα ντέρμπι για την Ανόρθωση όπου κατάφερε να φύγει αλώβητη από το ΓΣΠ. Σε μια δύσκολη παραδοσιακά έδρα κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλία στο τέλος .Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι η ομάδα της Αμμοχώστου κατέβηκε στην πρωτεύουσα για να επιστρέψει στις νίκες. Δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο όμως έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 95΄.  Έτσι συνέχισε την αήττητη πορεία της  στο πρωτάθλημα και δεν έχασε σε ακόμα ένα ντέρμπι. Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς πίσω από την ΑΕΚ δείχνοντας ότι δεν παρατάει κανένα παιχνίδι. 3) Εντυπωσιακός Απόλλωνας του πρώτου ημιχρόνου Ο Απόλλωνας συνέχισε την θετική του πορεία στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή σε ένα παιχνίδι που θεωρείτο το φαβορί το επιβεβαίωσε και εντός των τεσσάρων γραμμών. Οι κυανόλευκοι καθάρισαν τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τέσσερα τέρματα! Σε αρκετά σημεία έπιασαν πολύ ψηλούς ρυθμούς και τώρα επικεντρώνονται στο δύσκολο αγώνα της Πέμπτης με την Αταλάντα στο ΓΣΠ.  4) Το βιολί του ο Τολεμές Ο Γάλλος φορ της ΑΕΚ συνεχίζει να «πυροβολεί» τις αντίπαλες άμυνες. Σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης με την Αλκή και έφτασε τα 10 στο πρωτάθλημα. Σκοράρει ανελλιπώς  τα τελευταία πέντε παιχνίδια και βοηθάει την ομάδα του να παίρνει το ζητούμενο.  5) Οι χρυσές αλλαγές του Μπαλταζάρ Η λύση για την νίκη της ΑΕΛ κόντρα στον Ερμή ήρθε από τον πάγκο. Το παιχνίδι έδειχνε να μένει στο 0-0 με τις δύο ομάδες να μην έχουν και την μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν τον σκορ στο δεύτερο μέρος. Σε ένα άσχημο ποιοτικά παιχνίδι  ο Μπρούνο Μπαλταζάρ πέρασε σαν αλλαγές στον αγώνα τους Μικελ Αρουαμπαρένα και Αντρέα Αβραάμ οπού τελικά  έδωσαν το χρυσό τρίποντο, όπως αποδείχτηκε, με γκολ του πρώτου στο 87’. Παρά τις μέτριες εμφανίσεις η ομάδα της Λεμεσού παίρνει το ζητούμενο και βρίσκεται στα ψηλά της βαθμολογίας. Που κάναμε unlike στην 10η αγωνιστική: 1) Μπάζει νερά ο ΑΠΟΕΛ Άλλοι δύο πόντοι έκαναν «φτερά». Ένα πολύ κακό ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να φύγει με το ζητούμενο από το «Δασάκι της Άχνας». Καράβι που μπάζει νερά ο ΑΠΟΕΛ που όχι μόνο δεν κατάφερε να κερδίσει, αλλά  με την παρουσία του στο γήπεδο προβλημάτισε αρκετά. Παραίτηση του Γιώργου Δώνη που δεν την έκανε αποδεκτή η διοίκηση, μουρμούρα του κόσμου και απειλές από οργανωμένους. Μέσα σε όλα αυτά το ΑΠΟΕΛ καλείται να βρει την  λύση και να αντεπεξέλθει στο δύσκολο πρόγραμμα που έχει μπροστά του και να ανακάμψει. 2) Άχ αυτός ο ΑΣΣΟΣ… Άλλο ένα παιχνίδι που οι «πράσινοι» πληγώθηκαν στο τέλος. Η Ομόνοια παρά την τεράστια προσπάθεια που έκανε σε όλο το ενενηντάλεπτο προδόθηκε και πάλι από μια λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακά της. Μέχρι το 95΄ λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ και έχασε το απόλυτο στα φετινά ντέρμπι, αφού μετρούσε δύο νίκες απέναντι σε ΑΕΚ και ΑΕΛ αντίστοιχα. Έτσι δημιουργήθηκαν νέα ερωτηματικά στις τάξεις των οπαδών της. 3) Συνεχίζει να μην κερδίζει Στην νέα φάση που μπήκε η Νέα Σαλαμίνα μετά την έλευση του Σάββα Πουρσαιτίδη  συνεχίζει να αγνοεί το τρίποντο. Οι «ερυθρόλευκοι της Αμμοχώστου» σε ακόμα ένα παιχνίδι δεν έπιασαν το επιθυμητό αποτέλεσμα και μένουν στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα. Το αποτέλεσμα του αγώνα είναι απολύτως δίκαιο. Αυτό που δεν μας αρέσει είναι το γεγονός ότι ακόμη ψάχνεται να βρει τον εαυτό της, αν και έχει παρουσιάσει κάποια σημάδια βελτίωσης.  4) Ανικανότητα ή απλά άσχημο ημίχρονο Μέχρι τώρα είδαμε μια μάχιμη Δόξα. Τι μπορεί να έφταιξε τώρα και είδαμε αυτή την εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο με τον Απόλλωνα στη Λεμεσό δεν ξέρουμε. Οι ποδοσφαιριστές του Λούκα Χατζηλούκα είχαν ένα πολύ άσχημο πρώτο ημίχρονο, όπου δεν μπορούσαν να αντεπεξέλθουν στα δεδομένα του αγώνα. Τα πράγματα έγιναν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο με τις διορθωτικές κινήσεις που έγιναν και παρουσίασε ένα καλύτερο πρόσωπο και κατάφερε να σκοράρει και δύο τέρματα.