Ακολουθήστε μας στο Google news![](https://themasports.tothemaonline.com/assets/images/gnews.svg)
Συνέχεια στις συνεντεύξεις μας δίνουμε με τον νεαρό ιστιοπλόο μας Τότη Ιορδάνου.
Ο Τότης κατέκτησε το πρωτάθλημα κάτω των 21 στην Κύπρο και είναι ένας από τους ιστιοπλόους μας που έχουν βάλει ψηλά τον πήχη.
Στην συνέντευξη που παραχώρησε στην ΚΙΟ μιλά για τον μεγάλο του στόχο, τις σπουδές του, τον Παύλο Κοντίδη και όσα έζησε στην Κροατία με τον Παγκόσμιο πρωταθλητή μας.
Διαβάστε αναλυτικά τη συνέντευξη του πιο κάτω…
Τότη καλησπέρα. Θα θέλαμε αρχικά ένα σχόλιο για το πως ήταν η χρονιά για σένα και πως βλέπεις τη συνέχεια.
«Η σεζόν ήταν επιτυχημένη. Πήρα το πρωτάθλημα κάτω των 21. Πήγα παγκόσμιο ανδρών πριν μερικές βδομάδες και πιστεύω τα πήγα καλά. Πήρα εμπειρίες και προσπαθώ τώρα που θα πάω Ελλάδα για σπουδές να τρέξω όσους περισσότερες αγώνες μπορώ στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και γιατί να μην πάμε στο Αάρχους που είναι οι προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς».
Άρα φεύγεις για σπουδές στην Ελλάδα.
«Πάω τώρα τον Οκτώβριο για σπουδές. Να ξεκινήσω προετοιμασία με τους Ελλαδίτες».
Θα είναι εύκολο για σένα να συνδυάζεις σπουδές και ιστιοπλοΐα;
«Το έκαναν πολλοί, πιστεύω θα είναι εύκολο επειδή έχω βάλει και καλό πρόγραμμα. Τα γυμναστήρια μου όλα είναι εντάξει, άρα πιστεύω θα τα πάω καλά».
Ως μεγάλο στόχο βλέπεις Ολυμπιάδα;
«Μεγάλος στόχος είναι η Ολυμπιάδα του 2020, αν πιάσω την πρόκριση το καλοκαίρι στο Αάρχους που είναι ο μεγαλύτερος μου στόχος γι’ αυτή την χρονιά».
Η ιστιοπλοΐα είναι ένα άθλημα που χρειάζεται θυσίες έτσι;
«Πολλές θυσίες. Όπως είπε και ο Παύλος παλιά είναι πολλές οι θυσίες. Δεν βγαίνουμε τόσο πολύ έξω. Στερούμαστε εξόδους τα βράδια για να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε στις προπονήσεις μας, αλλά μας ευχαριστεί και είμαστε έτοιμοι».
Όλοι οι ιστιοπλόοι στην Κύπρο μιλάτε για τον Παύλο. Είναι ο οδηγός για σας…
«Δεν είναι μόνο στην Κύπρο που μιλάμε για τον Παύλο αλλά και στο εξωτερικό. Ήμουν μαζί του στο Παγκόσμιο που το κατέκτησε».
Πως ήταν η εμπειρία;
«Ήταν πολύ καλή εμπειρία. Ο όμιλος ήταν σαν να ήταν δικός του γιατί είναι πολλά χρόνια εκεί. Από τα 16 είναι εκεί και με έπιασαν σαν δικό τους και εμένα γιατί με ξέρουν. Έγινε πανικός. Έβαλαν συρτάκι, χορέψαμε και ήμασταν όλοι εκεί σαν μία οικογένεια».
***Στη σελίδα μας στο facebook μπορείτε να δείτε και σε βίντεο τις δηλώσεις του Τότη Ιορδάνου. (
https://www.facebook.com/CyprusSailingFederation/)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
23/07 @ 17:01
Η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής σε τρεις πόλεις ενόψει 33ων Ολυμπιακών Αγώνων (Παρίσι-Μασσαλία-Σατορού)
19/07 @ 00:12
Η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 18 ετών, στην Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, θα φέρει και πάλι τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριές μας να διεκδικούν την πρόκρισή τους στον τελικό του αγωνίσματος τους ή στον επόμενο γύρο.
17/07 @ 15:14
Αρχίζει το πρωινό της Πέμπτης, 18 Ιουλίου 2021, στην πόλη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, το 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών, στο οποίο θα λάβουν μέρος εννέα (9) αθλητές μας και δύο (2) αθλήτριες μας.
16/07 @ 15:07
Τους αντιπάλους που θα βρουν απέναντί τους στο ξεκίνημά τους στην Ευρώπη έμαθαν οι τέσσερις κυπριακές ομάδες Χάντμπολ. Η νταμπλούχος Sabbianco Aνόρθωση Αμμοχώστου, ο δευτεραθλητής στους Άνδρες, Παρνασσός, όπως και η πρωταθλήτρια στις Γυναίκες, CyView Λατσιά και η κυπελλούχος ΕΝ Αθηένου θα αγωνιστούν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του European Cup 2024-25.
20/07 @ 15:22
Γεννήθηκε στο Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνιας στις 27 Νοεμβρίου 1940 και απεβίωσε στις 20 Ιουλίου 1973.
BEST OF THEMASPORTS