Σε ένα μέτριο παιχνίδι όπως εξελίχθηκε στο "Αμμόχωστος", η Νέα Σαλαμίνα και ο Εθνικός Άχνας εξήλθαν ισόπαλες με το στείρο 0-0 και μοιράστηκαν βαθμούς. Με βάση την εικόνα του αγώνα, μια ομάδα που μπορεί να νιώθει αδικημένη από το τελικό αποτέλεσμα είναι ο Εθνικός Άχνας, ο οποίος στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού έδειξε ότι πατούσε καλύτερα. Πέραν κάποιων καλών ευκαιριών που είχαμε στο παιχνίδι, Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι στο ματς. Στο 11ο λεπτό ο Παπαγεωργίου από πλευράς Εθνικού Άχνας και από πλευράς Νέας Σαλαμίνας δοκάρι βρήκε ο Μανογιάν στο 79ο λεπτό. Το παιχνίδι Την υπεροχή ο Εθνικός Άχνας και δοκάρι Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση με την Νέα Σαλαμίνα. Μάλιστα οι «μπλε» είχαν και την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γιώργος Παπαγεωργίου συκγκεκριμένα έπιασε ένα δυνατό σουτ, ο Βεσελόφσκι ακούμπησε λίγο την μπάλα, και αυτή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της Νέας Σαλαμίνας. Πλήρη έλεγχο οι φιλοξενούμενοι Όσο περνούσε ο χρόνο η Νέα Σαλαμίνα ανέβαζε ρυθμούς, όμως ο Εθνικός Άχνας ήταν η ομάδα που είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και την υπεροχή, έχοντας περισσότερες προϋποθέσεις για κάποιο γκολ από τους «ερυθρόλευκους», διατηρόντας σε μεγάλο χρονικό διάστημα τις πρωτοβουλίες εντός των τεσσάρων γραμμών. Προβλήματα η Νέα Σαλαμίνα Η Νέα Σαλαμίνα καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, έδειξε να έχει αρκετά προβλήματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής χωρίς να μπορεί να φτιάξει τις φάσεις για να απειλήσει την εστία του Βεσελόφσκι. Απ την άλλη ο Εθνικός Άχνας είχε άλλες δύο καλές ευκαιρίες με τον Πιντσέλι στο 35ο και στο 44ο με τον Παπαγεωργίου, ευκαιρίες που δεν μετατράπηκαν ποτέ σε γκολ. Οι δύο ομάδες με το τριπλό σφύριγμα του Δημήτρη Μασιά για την ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0. Δεύτερο ημίχρονο Η ίδια εικόνα… Την ίδια εικόνα παρακολουθήσαμε και στο δεύτερο ημίχρονο από τις δύο ομάδες. Ο Εθνικός Άχνας πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε κάποιο γκολ, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αργοί και προβλέψιμοι χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν και να απειλήσουν με αξιώσει την εστία του τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας. Ένταση με Σαγκόι Ενώ όλα κυλούσαν ομαλά στο 70ο λεπτό είχαμε ένταση στο παιχνίδι με τον Σαγκόι. Ο αργεντινός λίγο πριν γίνει αλλαγή δέχθηκε κίτρινη κάρτα (3η και χάνει Πάφο). Κατά την έξοδό από τον αγωνιστικό χώρο είχε έντονο διαπληκτισμό με οπαδούς.  Μετά την παρέμβαση των ψυχραιμότερων και με συνοδεία ο Σανγκόι αποχώρησε  για τα αποδυτήρια.  Χαμένη ευκαιρία και Δοκάρι για Νέα Σαλαμίνα στο 79’   Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα καταγράφηκε στο 79ο λεπτό. Ο Ρέινολτς έδωσε στον Μάνογιαν και αυτός με τη σειρά του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μπογκαντίνοφ. Στην συνέχεια της φάσης ο Νταμάχου έκανε το σουτ όμως έδιωξαν οι αμυντικοί, πάνω στη γραμμή. Ο Μακρίεφ με τρίτη προσπάθεια έστειλε την μπάλα έξω.   Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Καρώ, Γκράσι, Μιντίκκης, Κορέια, Κούσουλος, Ρέινολτς, Ρόκε, Μπριζίτο (54' Μανογιάν), Σανγκόι (70' Νταμάχου), Μακρίεφ Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Στόιτσεφ, Ρόκατς, Πιντσέλι, Κιπιάνι, Ιλουρίτζε (88' Αρέστη), Κυπριανού (82' Χαραλάμπους), Κιράσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου (94' Μουλαζίμης), Ντόβμπνια ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρέινολτς, Σανγκόι (3η) / Ντόβμπνια, Στόιτσεφ, Πιντσέλι