Ακολουθήστε μας στο Google news![](https://themasports.tothemaonline.com/assets/images/gnews.svg)
Με το πόδι πατημένο στο γκάζι συνεχίζει ο Παύλος Κοντίδης. Ο Κύπριος Παγκόσμιος πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που έγινε στη Βαρκελώνη της Ισπανίας σε ένα αγώνα που είχε τις δικές του δυσκολίες.
Μετά το χάλκινο μετάλλιο ο πρωταθλητής μας δεν έχει σχεδόν καθόλου χρόνο για ξεκούραση μιας και προετοιμάζεται για μία ακόμη μεγάλη διοργάνωση. Την Παρασκευή ο Κοντίδης θα αναχωρήσει για την Ιαπωνία όπου θα λάβει μέρος στο πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο της σεζόν που θα γίνει στο Gamagori. Μάλιστα θα εκμεταλλευθεί την εκεί του παρουσία και επισκεφθεί την Enoshima, για μια πρώτη γνωριμία με τα... Ολυμπιακά νερά των αγώνων του Τόκιο το 2020.
Ο Παύλος Κοντίδης σε δηλώσεις του για την μέχρι σήμερα προσπάθεια του, ανέφερε: «Η σεζόν δεν τελείωσε. Υπάρχουν υποχρεώσεις. Θα ακολουθήσει λίγη ξεκούραση το Νοέμβριο, που σίγουρα είναι αναγκαία. Με την καινούργια Παγκόσμια Κατάταξη που θα ανακοινωθεί στις 28 Οκτωβρίου, αναμένω -σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου- να είμαι στην πρώτη θέση». Κάτι που αν επιβεβαιωθεί θα συμβεί για πρώτη φορά στην καριέρα του. Θυμίζουμε ότι ο Παύλος Κοντίδης ήταν δεύτερος στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μαϊάμι, πρώτος στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Hyeres και πρώτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα των Laser στο Σπλιτ.
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
23/07 @ 17:01
Η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής σε τρεις πόλεις ενόψει 33ων Ολυμπιακών Αγώνων (Παρίσι-Μασσαλία-Σατορού)
19/07 @ 00:12
Η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 18 ετών, στην Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, θα φέρει και πάλι τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριές μας να διεκδικούν την πρόκρισή τους στον τελικό του αγωνίσματος τους ή στον επόμενο γύρο.
17/07 @ 15:14
Αρχίζει το πρωινό της Πέμπτης, 18 Ιουλίου 2021, στην πόλη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, το 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών, στο οποίο θα λάβουν μέρος εννέα (9) αθλητές μας και δύο (2) αθλήτριες μας.
16/07 @ 15:07
Τους αντιπάλους που θα βρουν απέναντί τους στο ξεκίνημά τους στην Ευρώπη έμαθαν οι τέσσερις κυπριακές ομάδες Χάντμπολ. Η νταμπλούχος Sabbianco Aνόρθωση Αμμοχώστου, ο δευτεραθλητής στους Άνδρες, Παρνασσός, όπως και η πρωταθλήτρια στις Γυναίκες, CyView Λατσιά και η κυπελλούχος ΕΝ Αθηένου θα αγωνιστούν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του European Cup 2024-25.
20/07 @ 15:22
Γεννήθηκε στο Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνιας στις 27 Νοεμβρίου 1940 και απεβίωσε στις 20 Ιουλίου 1973.
BEST OF THEMASPORTS