Ζωντανά η εξέλιξη του αγώνα της Εθνικής Κύπρου στο Στάδιο Fatil Vokkri Stadium της Πρίστινα απέναντι στο Κόσοβο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Nations League.

To LIVE:

85' Μεγάλη απόκρουση του Δημητρίου σε τετ-α-τετ με τον Ασλάνι

79' Κίτρινη στον Λοΐζου

77' Έξω και ο Πίττας, μέσα ο Πιέρος

72' Μακρής, Καρώ και Κάστανος έξω, μέσα οι Τζιωνής, Χρυσοστόμου και Αντωνίου

70' ΓΚΟΛ και 3-0 για το Κόσοβο. Ο Δημητρίου απέκρουσε αρχικά το πλασέ του Ραχμάνι,όμως στην επαναφορά ο Ραχίτι με πλασέ από το ύψος της περιοχής σκόραρε για τους γηπεδούχους

67' Έξω ο Ζεγκρόβα, μέσα ο Σαχίτι

59' Λάθος στην άμυνα του Κοσόβου, ο Πίττας πήγε να κλέψει όμως ο αντίπαλος πορτιέρο έδιωξε τελευταία στιγμή

52' ΓΚΟΛ για το Κόσοβο με σουτ του Κρασνίκι μέσα από την περιοχή και 2-0

51' Νέα απειλή με Χάμπο, το σουτ του περνάει εκτός

50' Σουτ από τον Χάμπο, ο Μούριτς αποκρούει σε κόρνερ

47' Πλασέ του Λοΐζου, στην αγκαλιά του Μούριτς

46' Επέλαση του Ραχμάνι και δυνατό σουτ, ο Δημητρίου αποκρούει

46' Μέσα ο Πηλέας, έξω ο Ιωάννου

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+1' Δίνεται οφ-σάιντ, δεν υπάρχει πέναλτι!

3 λεπτά καθυστερήσεις

Ελέγχεται η φάση για οφ-σάιντ στον Ραχμάνι στην αρχή της φάσης

44' Πέναλτι για το Κόσοβο σε μαρκάρισμα του Στέλιου Ανδρέου στον Κρασνίκι

43' Ωραία ενέργεια από Χάμπο, το πλασέ του όμως είναι αδύναμο

41' Επικίνδυνο πλασέ του Γιασάρι, λίγο έξω η μπάλα

36' Κρατάει μπάλα το Κόσοβο μετά το γκολ, προσπαθεί να ανασυνταχθεί η Εθνική μας

30' ΓΚΟΛ για το Κόσοβο. Ο Ραχμάνι μπήκε στην περιοχή και αφού απέφυγε τον Χάμπο πλάσαρε τον Δημητρίου για το 1-0

24' Καλό ξεκίνημα από την Εθνική μας με τέσσερις τελικές στο πρώτο εικοσάλεπτο. Πιέζουμε ψηλά και δεν αφήνουμε τους Κοσοβάρους να κάνουν το παιχνίδι τους μέχρι στιγμής

22' Πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς από το κέντρο ο Πίττας, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω!

18' Φωνές για χέρι στην περιοχή του Κοσόβου από τους διεθνείς μας. Ελέγχεται η φάση στο VAR, δεν υπάρχει παράβαση

16' Αλλαγή για το Κόσοβο.Έξω ο Ράσικα, μέσα ο Μουσλίγια

9' Πλασέ του Πίττα, άουτ η μπάλα

8' Κίτρινη σε Ιωάννου και Ζεγκρόβα

7' Κίτρινη στον Λαΐφη για διαμαρτυρία

5' Ευκαιρία με τον Λαΐφη! Μετά από κόρνερ ο Κύπριος αμυντικός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο

21:45 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Α' Ημίχρονο

Με διάθεση να πιέσει ψηλά και να χαλάσει του παιχνίδι των Κοσοβάρων μπήκε η Εθνική μας.

Για ένα ημίωρο το πλάνο του Σωφρόνη δούλευε πολύ καλά αφού δεν απειληθήκαμε ενώ φτιάξαμε κάποιες καλές ευκαιρίες. Ένα σουτ του Λαΐφη μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο ενώ στο 22' ο Πίττας λίγο έλειψε να βάλει γκολάρα από το κέντρο!

Φτάνοντας όμως στο ημίωρο οι Κοσοβάροι συνδυάστηκαν ωραία και άνοιξαν την άμυνα μας με τον Ραχμάνι να ανοίγει το σκορ με πλασέ μέσα από την περιοχή μας...

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή ενώ η Εθνική μας προσπάθησε να απειλήσει σε κάποιες φάσεις όμως της έλειψε το καθαρό μυαλό. Στο 44' ο ρεφ έδωσε πέναλτι στο Κόσοβο όμως μέσω VAR ακυρώθηκε για οφ-σάιντ και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ενδεκάδες:

Κόσοβο: Μούριτς, Βοϊβόντα, Αμ.Ραχμανί, Ντελόβα, Ρουντχάνι, Εμερλάχου, Χασχάρι, Ζεγκρόβα, Κρασνίκι, Ρασχίκα, Αλ.Ραχμανί

Στον πάγκο: Μπεκάι, Σαιπι, Χαντεργκιονάι, Αλίτι, Κρασνίκι, Μουσλίγια, Ασλάνι, Μπερίσα, Μπουγιούπι, Σαχίτι

Κύπρος: Δημητρίου, Καρώ, Ανδρέου, Λαΐφης, Ιωάννου, Χαραλάμπους, Αρτυματάς, Κάστανος, Λοΐζου, Μακρής, Πίττας.

Στον πάγκο: Μολ, Μιχαήλ, Παναγιώτου, Γκόγκιτς, Αντωνίου, Πηλέας, Μάμας, Κούσουλος, Χρυσοστόμου, Τζιωνής, Ηλία, Πιέρος.

Η προετοιμασία της ομάδας μας ολοκληρώθηκε το βράδυ της Δευτέρας και οι ποδοσφαιριστές μας είναι έτοιμοι για τη δύσκολη αποψινή αναμέτρηση σε ένα κατάμεστο από 12.000 φιλάθλους στάδιο, με τα εισιτήρια να έχουν εξαντληθεί.

Ο προπονητής Σωφρόνης Αυγουστή και οι συνεργάτες του προσπάθησαν να προετοιμάσουν την ομάδα όσο το δυνατό καλύτερα στις λίγες ημέρες που είχαν στη διάθεση τους, τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά και περιμένουν αντίδραση, μετά την εντός έδρας ήττα από τη Ρουμανία.

Τον αγώνα θα διαιτητεύσει ο Σλοβένος Matej Jug.

Το Κόσοβο σε τρεις αγώνες έχει 6 βαθμούς με εκτός έδρας νίκες επί της Κύπρου και της Λιθουανίας ενώ έχασε εντός έδρας από τη Ρουμανία. Η Κύπρος έχει 3 βαθμούς με εκτός έδρας νίκη επί της Λιθουανίας και ήττες από Κόσοβο και Ρουμανία εντός έδρας.

Η βαθμολογία του ομίλου μας:

1.Ρουμανία 9
2.Κόσοβο 6
3.Κύπρος 3
4.Λιθουανία 0

Η ομάδα που θα τερματίσει 1η στον όμιλο θα ανέβει στη Β' κατηγορία, η ομάδα που θα τερματίσει 2η θα παίξει μπαράζ με ομάδα που θα τερματίσει 3η στη Β' κατηγορία και η ομάδα που θα τερματίσει τελευταία, θα παίξει μπαράζ με ομάδα της Δ' κατηγορίας για παραμονή στην κατηγορία.