Γιάννης Ιωάννου

Ο Πορτογάλος επιθετικός Ράφα Λόπες, ήταν ο σκόρερ της Ανόρθωσης στο ψεσινό (21/09) ντέρμπι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με αντίπαλο την Ομόνοια, οδηγώντας την στο πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα, με το οποίο πήρε βαθιά ανάσα κι έκανε βαθμολογικό άλμα.

Ο Λόπες την... βρίσκει κόντρα στην πρώην ομάδα του, αφού το χθεσινό τέρμα του, ήταν το 5ο που πετυχαίνει κόντρα στην Ομόνοια!

Μάλιστα, κοιτάζοντας τη σχετική λίστα από το transfermarkt.com με τις ομάδες που τέθηκε αντιμέτωπος στη μέχρι τώρα καριέρα του ο Πορτογάλος επιθετικός, διαπιστώσαμε ότι απέναντι σε καμία άλλη ομάδα δεν έχει σκοράρει πέντε γκολ!

Στη... 2η θέση της συγκεκριμένης άτυπης λίστας, βρίσκονται οι Μαρίτιμο, Σλασκ Βρότσλαβ και Ζιλ Βιθέντε, τις οποίες «φιλοδώρησε» με τρία τέρματα έκαστος.

Να σημειωθεί ότι ο Λόπες έχει τρομερό ποσοστό επιτυχίας όταν τίθεται αντιμέτωπος με την Ομόνοια, αφού σε 9 αγώνες, πέρα από τα 5 γκολ που πέτυχε, μετράει... επτά νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα!