Η ΑΕΛ νίκησε 4-2 (Τρούγιτς 37' πεν., Πικής 59'/Τρισκόφσκι 3' πεν., Μακρής 18', Λεσοβόι 45', Ουεντραόγκο 82') την Ομόνοια 29Μ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην Περιστερώνα.

Μόλις στο 1' η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Λεσοβόι από τον Ανδρέου, με τον Τρισκόφσκι να σημειώνει το πρώτο γκολ της σεζόν με εύστοχη εκτέλεση από την άσπρη βούλα.

Οι γαλαζοκίτρινοι στο 18' έκαναν το 0-2 με σκόρερ τον Μακρή, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με εκτέλεση πέναλτι του Τρούγιτς στο 37'. Το πέναλτι υποδείχθηκε μέσω onfield review για ανατροπή του Ψάλτη από τον Νεοφύτου.

Το σκορ ημιχρόνου (1-3) σημείωσε ο Λεσοβόι με ατομική ενέργεια στο 45'.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Πική στο 59', με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν και τέταρτο γκολ, με τον Ουεντραόγκο να διαμορφώνει το 2-4.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

1' Πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ για ανατροπή του Λοσοβόι από τον Ανδρέου.

3' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τρισκόφσκι με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-1!

9' Από δεξιά ο Φερνάντες έδωσε στον Πική, όμως, πρόλαβε ο Σίλβα.

15' Κίτρινη στον Μάμα.

Κίτρινη στον Στόλνικ

Κόρνερ για την Ομόνια μετά από προσπάθεια του Φιάκα από αριστερά.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ...

18' ΓΚΟΛ 0-2. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Τρισκόφσκι έκανε το γύρισμα, ο Καρπ προσπάθησε να διώξει όμως από κοντά ο Μακρής με προβολή έκανε το 0-2.

24' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Φιάκα να κάνει τη σέντρα όμως ο Τρούγιτς έστειλε την μπάλα άουτ...

29' Ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Ψάλτη να κάνει τη σέντρα και τον Ρασιάν Φερνάντες να σημαδεύει το δοκάρι!

Κίτρινη στον Αλμπέρτο Φερνάντες.

Σουτ από τον Τρισκόφσκι, στον Στρέζο η μπάλα.

Εκτέλεσε φάουλ ο Φιάκας, ο Ψάλτης έπεσε στην περιοχή, δεν δίνεται παράβαση.

Έγινε έλεγχος της φάσης, ο VARίστας κάλεσε τον ρεφ να δει τη φάση στο βίντεο.

36' Πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας μέσω VAR.

37' ΓΚΟΛ 1-2. Ο Τρούγιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-2.

45' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη στον Ουεντραόγκο.

45' ΓΚΟΛ 1-3.  Ο Λεσοβόι μετά από ασίστ του Μακρή με ατομική προσπάθεια έκανε το 1-3 με το αριστερό.

Κίτρινη στον Τρούγιτς.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

Ποντικός αντί Ψάλτη.

Ο Ποντικός πήρε θέση αριστερά και ο Ρασιάν Φερνάντες δεξιά.

50' Σουτ του Γκαρσία, η μπάλα στα χέρια του Σίλβα.

53' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τοκού, διώχνει σε κόρνερ ο Στρέζος.

56' Σουτ του Μελιάδο, η μπάλα έξω.

59' ΓΚΟΛ 2-3. Ο Ρασιάν Φερνάντες έκανε τη σέντρα, ο Τρούγιτς έκανε την κεφαλιά, η μπάλα στο δεξί δοκάρι και ο Πικής με το δεξί από κοντά μείωσε σε 2-3.

62' Κίτρινη στον Νεοφύτου.

65' Παπαφώτης αντί Μάμα, Άμπραχαμ αντί Τρισκόφσκι.

70' Κίτρινη στον Λεσοβόι.

Ντεμπούρο για Ρομπέρτα, αντί Παπαφώτη ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει.

Γουήλερ, Μάρτινς, Αλαμπρίτης, Ράμος αντί Φιάκας, Α.Φερνάντες,Πική, Ανδρέου

76' Σινγκ αντί Λεσοβόι

Σουτ από τον Σινγκ, εξουδετερώνει ο Στρέζος.

Κόρνερ για την ΑΕΛ...

82' ΓΚΟΛ 2-4. Ο Σινγκ εκτέλεσε κόρνερ και ο Ουεντραόγκο με κεφαλιά έκανε το 2-4.

84' Ο Ρομπέρτα με σουτ σημάδεψε το δοκάρι!

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Φάουλ για την Ομόνοια σχεδόν στην γραμμή της μεγάλης επανορθωτικής, χωρίς αντίκρισμα...

Τέλος αγώνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ 29Μ-ΑΕΛ 2-4 (Τρούγιτς 37' πεν., Πικής 59'/Τρισκόφσκι 3' πεν., Μακρής 18', Λεσοβόι 45', Ουεντραόγκο 82')
ΟΜΟΝΟΙΑ29: Στρέζος, Ντεσλάντς, Ανδρέου (Ράμος 77'), Α. Φερνάντες (Μάρτινς 77'), Γκαρσία, Πική (Αλαμπρίτης 77'), Φιάκας (Γουήλερ 77'), Ψάλτης (Ποντικός 46'), Καρπ, Ρ. Φερνάντες, Τρούγιτς.
Στον πάγκοι οι Μαυραντώνης, Μπρολ, Κουμής, Χέιλεν, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Παύλου.
ΑΕΛ: Σίλβα, Ουεντραόγκο, Στόλνικ, Τρισκόφσκι (Άβραχαμ 65'), Τοκού, Λεσοβόι (Σίνγκ 76'), Φιλιώτης, Μελιάδο, Μακρής, Νεοφύτου, Μάμας (Παπαφώτης 65'-Ρομπέρτα 70').
Στον πάγκο οι Φραντζής, Κονσταντίνι, Ζαχαρίου, Ιμανισίμγουε, Χριστοδούλου, Παναγή, Κυριάκου.
Κίτρινες: Α.Φερνάντες 30', Τρούγιτς 45'+/Μάμας 15', Στόλνικ 16', Ουεντραόγκο 45', Νεοφύτου 62', Λεσβοόβι 70'
Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Αντωνίου Μάριος