Η ΑΕΚ Λάρνακας ηττήθηκε με 2-1 από τον ΠΑΟΚ σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στην Ολλανδία. Με τον Καμπρέρα να μειώνει και να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τα «κιτρινοπράσινα».

Το ματς:
Χωρίς κάποια φάση το ξεκίνημα του φιλικού και με χαμηλό ρυθμό, κάτι απόλυτα λογικό αν αναλογιστεί κανείς πως τα πόδια των παικτών από τις προπονήσεις είναι αυτή την περίοδο αρκετά βαριά. Ο ΠΑΟΚ είχε αρκετές στατικές φάσεις, που δεν μπόρεσε να τις αξιοποιήσει, ενώ στο 14’ ο Σαμάτα έκλεψε ψηλά και πάσαρε στον Μουργκ, που είδε τον Σβαμπ, ο οποίος έκανε το γύρισμα, αλλά οι αμυνόμενοι έδιωξαν προ του Ντεσπόντοφ.

Οι Κύπριοι «απάντησαν» τρία λεπτά αργότερα (17’) με το σουτ του Σολ από τα όρια της περιοχής, που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι. Δευτερόλεπτα αργότερα είχαν και οι Θεσσαλονικείς την πρώτη τους καλή στιγμή, καθώς ο Κουαλιάτα βρήκε χώρο και έκανε το σουτ, όμως, ο Αλομέροβιτς απέκρουσε.

Τα επόμενα δέκα λεπτά δεν είχαν κάτι ουσιαστικό, με τον ΠΑΟΚ όμως στο 28’ να ανοίγει το σκορ: υπέροχη μπαλιά ακριβείας του Σβαμπ στον Ντεσπόντοφ, που από τα δεξιά έβγαλε ωραία σέντρα, με τον Αυστριακό αρχηγό να πατάει περιοχή και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ  είχε δοκάρι στο 30’ με τον Φαράζ, με τους Θεσσαλονικείς να πετυχαίνουν δεύτερο τέρμα στο 39’ όταν ο εκπληκτικός Σβαμπ πέρασε ωραία πάσα στην περιοχή, ο Οζντόεφ έκανε προσποίηση χωρίς να έρθει σε επαφή με την μπάλα και ο Μουργκ ιδανικά σημείωσε το 2-0. Στο 42’ ο Ντεσπόντοφ έκανε ωραίο σουτ, που πέρασε άουτ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς κάποια άλλη στιγμή.

Ο Λουτσέσκου άλλαξε όλα τα πρόσωπα της ενδεκάδας στο δεύτερο μέρος, με τους Τσιφτσή και Καμαρά να κάνουν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους. Στο 52' η ΑΕΚ Λάρνακας κατάφερε να μειώσει σε 2-1, όταν η σέντρα βγήκε από τα δεξιά, ο Τσιφτσής έκανε κακή εκτίμηση και δεν μπόρεσε να διώξει, με τον Καμπρέρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 62' οι κιτρινοπράσινοι προχώρησαν σε δέκα αλλαγές, με την ποιότητα του φιλικού να είναι κακή, κάτι που... δικαιολογείται με το γεγονός πως έπρεπε να βρουν ρυθμό οι σχεδόν νέες ενδεκάδες εκατέρωθεν.

Στο 71' ο Τάισον είδε τον Βιεϊρίνια στα δεξιά, με τον Πορτογάλο να κάνει το σουτ, αλλά ο Αλομέροβιτς απέκρουσε. Στο 78' ο Κουλιεράκης έκανε λάθος, με τον Καμαρά στη συνέχεια να βλέπει την κίτρινη κάρτα για φάουλ, ενώ στο 80' ο Τσιφτσής είπε «όχι» από κοντινή κεφαλιά του Σάντσες.

Χωρίς κάτι επιπλέον σε επίπεδο ευκαιριών το τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, με εξαίρεση του σέντρα του Βιεϊρίνια στο 88' που δεν μπόρεσε κανείς να τελειώσει τη φάση, με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης να βρίσκει νικητή τον ΠΑΟΚ στο πρώτο του φιλικό.

Η LIVE ενημέρωση:

90΄ ΤΕΛΟΣ φιλική νίκη για τον ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΚ με σκορ 2-1

80' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Τσιφτσή να λέει «όχι» στην κεφαλιά του Σάντσεζ

72' Ο ΠΑΟΚ βγήκε στην κόντρα, ο Τάισον έδωσε στον Γκούμα που προτίμησε να σπάσει την μπάλα στον Μπράντον που ήταν οφσάιντ

71' Σουτ του Βιεϊρίνια, απομακρύνει ο Αλομέροβιτς

52' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ! Κακή εκτίμηση της φάσης από τον Τσιφτσή, ο Καμπρέρα την έστειλε εύκολα στα δίχτυα για το 2-1

46' Έναρξη β΄ ημιχρόνου

45' Τέλος πρώτου μέρους στο φιλικό, ΠΑΟΚ - ΑΕΚ Λάρνακας 2-0 με τα γκολ των δύο Αυστριακών, Σβαμπ και Μουργκ

42' Ωραίο σουτ του Ντεσπόντοφ, λίγο άουτ η μπάλα, ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερος απέναντι στην ΑΕΚ

38' ΓΚΟΛ 2-0 ο ΠΑΟΚ έκλεψε ψηλά και ο Σβαμπ πάσαρε στον Μουργκ, ο οποίος έστειλε απλά την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

28' ΓΚΟΛ 1-0 για τον ΠΑΟΚ! Η μπαλιά του Σβαμπ στον Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να του δίνει την ασίστ και τον Αυστριακό να την στέλνει στα δίχτυα για το 1-0!

18' Ο ΠΑΟΚ έφυγε γρήγορα μπροστά με τις γνωστές του, γρήγορες συνεργασίες, το σουτ του Κουαλιάτα σε κόρνερ ο Αλομέροβιτς

17' Ευκαιρία για την ΑΕΚ Λάρνακας που έφυγε γρήγορα στην κόντρα, το σουτ του Σολ εντός περιοχής πέρασε έξω

1' Έναρξη του φιλικού αγώνα

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Λάρνακας (Φεράντο): Αλομέροβιτς, Καπτούμ, Εκπολό, Δημητρίου, Ρομπέρζ, Ναούμ, Ανδρέου, Καμπρέρα, Σολ, Φαράζ, Γκάμα.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Σοάρες, Σβαμπ, Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κουαλιάτα, Σαμάτα.