Προκριματική Φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου 1978, χρονικά πέμπτος αγώνας για την Εθνική μας.

Η Κύπρος συμμετείχε στον πρώτο όμιλο μαζί με την Πολωνία, την Πορτογαλία και την Δανία.

Στις 15.05.1977 στο Τσίρειο Στάδιο φιλοξενήσαμε την αντίστοιχη ομάδα της Πολωνίας, σε ένα αγώνα που διατέθηκαν 7.610 εισιτήρια.

Οι Πολωνοί, που τερμάτισαν πρώτοι στον όμιλο, επικράτησαν με 3-1. Στις τάξεις τους είχαν μεταξύ άλλων τότε τους Λάτο, Ζμούτα, Ντέϊνα και τον τερματοφύλακα Γαν Τομαζέφκσι.

Η Εθνική μας προηγήθηκε στο 14ο λεπτό με τον Τάκη Αντωνίου, ο Λάτο στο 28ο λεπτό ισοφάρισε και στο 40ο λεπτό ο Τερλέτσκι πέτυχε το 2-1 για την Πολωνία. Το 3-1 διαμόρφωσε στο 82ο λεπτό ο Μαζούρ.

Για τον σκόρερ Αντωνίου ήταν η πρώτη συμμετοχή με τη φανέλα της Εθνικής μας. Αρχηγός της ομάδας ήταν ο Στεφανής Μιχαήλ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Μεναχέμ Ασκενάζι (Ισραήλ).

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Πανίκος Κρυστάλλης χρησιμοποίησε τους ακόλουθους ποδοσφαιριστές: