Η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς… και τους άξιους και η Γαλλία με «χρυσό» γκολ στο 85’ με πρωταγωνιστή την αλλαγή – έμπνευση του Ντιντιέ Ντεσάν, Κόλο Μουανί παρελαύνει προς την οκτάδα, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Βελγίου!

Γάλλοι εναντίον Βέλγων στο μεγάλο παιχνίδι της «φάσης των 16» με το νικητή να κλειδώνει μία θέση στην οκτάδα. Με όλα τους τα όπλα οι Γάλλοι στο αρχικό σχήμα και Εμπαπέ να επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο ως μασκοφόρος, η ομάδα του Ντεσάμπ έδινε το πρώτο δυνατό τεστ απέναντι σε μία ομάδα η οποία με τις εμφανίσεις της στη φάση των ομίλων δεν έθελξε.

«Φλύαρο» το πρώτο διάστημα του παιχνιδιού, με τους Γάλλους να περνούν, όπως αναμενόταν άλλωστε, αρκετό χρόνο με τη μπάλα στα πόδια τους. Οι «τρικολόρ» αναζητούσαν διαδρόμους προς την εστία του Καστέλς, δίχως όμως κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Εμπαπέ και Τουράμ είχαν διαβαστεί καλά από την βελγική άμυνα. Κάπου εκεί, οι «Κόκκινοι Διάβολοι» έδειξαν τα δόντια τους.

Πρώτα, στο 24’ ο Μενιάν απομάκρυνε ενστικτωδώς την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε ενώ τρία λεπτά μετά, το Βέλγιο εκδήλωσε ταχύτατη αντεπίθεση, με εκφραστή τον Γιανίκ Καράσκο, ο οποίος σούταρε αλλά ο Τεό Ερναντέζ τοποθέτησε σωστά το σώμα του και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Η Γαλλία ανέλαβε και πάλι την πρωτοβουλία και είχε ην καλύτερή της στιγμή με την κεφαλιά του Τουράμ που κατέληξε άουτ στο 34’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως να είναι ιδιαίτερα θεαματικό και με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην διαφύλαξη του μηδέν.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Τσουαμενί επιχείρησε δυνατό σουτ το οποίο κόντραρε στο Φας και κατέληξε σε κόρνερ έπειτα από σωτήρια παρέμβαση του Καστέλς.

Στο 54’ ο Εμπαπέ προκάλεσε αναστάτωση στην άμυνα των «Κόκκινων Διαβόλων» ωστόσο το σουτ που δοκίμασε κατέληξε άουτ. Η Γαλλία έδειχνε πλέον άκρως επιθετικές διαθέσεις.

Στο 61’ ο Τεό Ερναντέζ παρέδωσε σεμινάριο αμυντικής προσήλωσης και ικανότητας, καθώς αφαίρεσε πορτοφόλι, χρήματα και άλλα περιουσιακά στοιχεία από τον Γιανίκ Καράσκο, ο οποίος δεν πρόλαβε να σηκώσει καν το πόδι του για να σουτάρει! Πραγματικά υπέροχη, η πάσα του Ντε Μπρόινε στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 71’ ήταν η σειρά του Λουκάκου και του Βελγίου να απειλήσει με τον Μενιάν να απομακρύνει σταθερά. Επόμενη μεγάλη στιγμή για τους Γάλλους και τον Σαλιμπά, ο οποίος από πλεονεκτική θέση αστόχησε. Nτοκού και Ντε Μπρόινε συνδυάστηκαν άψογα με τον μετρονόμο της Σίτι να εκτελεί και τον Μενιάν να αντιδρά και πάλι σωστά. Πραγματικός «κέρβερος» ο Γάλλος κίπερ. Και κάπου εκεί, η κλάση της Γαλλίας και η έμπνευση του Ντεσάν να φέρει τον Κόλο Μουανί στον αγωνιστικό χώρο δικαιώθηκε. Ο φορ της Παρί έπειτα από όμορφη κυκλοφορία της μπάλας νίκησε τον Καστέλς στο 85’με την μπάλα να έχει βρει ωστόσο στον μεγάλο άτυχο Γιαν Βερτόνχεν και να «ξεγελά» τον Βέλγο κίπερ. Όπως και να έχει ωστόσο και παρά το γεγονός πως το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ, ο στόχος επετεύχθη. Η Γαλλία πήρε αυτό που έψαχνε και αυτό που με βάση την εικόνα της άξιζε από το παιχνίδι.

2' Πρώτη τελική του αγώνα για τη Γαλλία, με ένα γυριστό σουτ του Ραμπιό να μην ανησυχεί τον Καστέλς.

4' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους.

6' Ο Τεάτ έψαξε με βαθιά μπαλιά τον Οπεντά, βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε ο Μενιάν.

Αργός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με καμία από τις δύο ομάδες να μην έχει φτιάξει τη μεγάλη φάση για να προηγηθεί.

9' Πάσα με μεγάλο ρίσκο του Ουπαμεκανό στον Μενιάν, δεν πρόλαβε να κλέψει ο Οπεντά.

10' Ο Γκριζμάν βρήκε χώρο και σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αδύναμα πάνω στον Καστέλς.

12' Γκριζμάν και Κουντέ συνεργάστηκαν όμορφα, το συρτό γύρισμα του δεύτερου δεν βρήκε παίκτη της Γαλλίας.

Η Γαλλία έχει σαφώς περισσότερη κατοχή, ενώ το Βέλγιο περιμένει στο δικό του μισό, ψάχνοντας να απειλήσει με κάποια αντεπίθεση.

14' Ευκαιρία για τη Γαλλία, ο Εμπαπέ σούταρε από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να κοντράρει στον Ονάνα και να καταλήγει κόρνερ.

Άουτ έδωσαν οι διαιτητές, πήρε κάρτα και ο Τσουαμενί για διαμαρτυρία.

18' Εκτέλεση κόρνερ για τη Γαλλία με τον Γκριζμάν, άουτ η κεφαλιά του Τουράμ που πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι.

20' Η Γαλλία συνεχίζει να έχει τον έλεγχο του ματς, με μεγάλα ποσοστά κατοχής, αλλά δεν έχει καταφέρει να ακόμα να φτιάξει τη μεγάλη φάση.

Σωστά οργανωμένο αμυντικά το Βέλγιο, αλλά σχεδόν ανύπαρκτο επιθετικά.

23' Κίτρινη κάρτα στον Γκριζμάν για φάουλ του στον Ντοκού, στημένη σε καλή θέση η μπάλα για το Βέλγιο.

24' Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε απευθείας, με τον Μενιάν να αιφνιδιάζεται αλλά να αποκρούει με τα πόδια!

25' Κίτρινη κάρτα και στον Ραμπιό, για μαρκάρισμά του στον Ντοκού. Χάνει το επόμενο ματς σε περίπτωση πρόκρισης της Γαλλίας ο έμπειρος μέσος.

5 τελικές με 2 στον στόχο για τη Γαλλία, 0 για το Βέλγιο.

27' Ευκαιρία για το Βέλγιο, μετά από γύρισμα του Ντοκού, ο Καράσκο σούταρε πάνω στον Ερναντές. Η φάση εξετάστηκε για πέναλτι, δεν δόθηκε.

32' Απογοητευτική σέντρα-σουτ του Ερναντές, πάρα πολύ άστοχη.

34' Ευκαιρία για τη Γαλλία, μετά από υπέροχη μακρινή μπαλιά του Τσουαμενί, ο Κουντέ σέντραρε και ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά, λίγο πάνω από τη βέλγικη εστία.

37' Ο Καστέλς πρόλαβε οριακά τον Τουράμ μετά από καλό γύρισμα του Ερναντές.

39' Ευκαιρία για τη Γαλλία, ο Τσουαμενί έπιασε μακρινό σουτ-βολίδα, λίγο πάνω από την εστία.

Οι Γάλλοι μπορεί να μην είναι (ξανά) στα καλύτερά τους, αλλά συνεχίζουν να κυκλοφορούν την μπάλα και να πιέζουν, ψάχνοντας το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα.

45' Έκοψε τον Ερναντές με υπέροχο τάκλιν παραχωρώντας κόρνερ ο Φαές.

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

45'+1' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία, μετά από ατομική ενέργεια του Εμπαπέ που έκανε άν-κάτω τη βέλγικη άμυνα, η μπάλα έφτασε στον Τσουαμενί, ο οποίος σούταρε με πολύ δύναμη ψηλά άουτ.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Γαλλία-Βέλγιο 0-0!

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές!

46' Πρώτη επιθετική ενέργεια από τον Εμπαπέ, ολοκληρώθηκε με μια απογοητευτική σέντρα του.

49' Ευκαιρία για τη Γαλλία, ένα ακόμα μακρινό σουτ του Τσουαμενί, η μπάλα κόντραρε και στον Φαές πριν ο Καστέλς αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

51' Απείλησε ξανά η Γαλλία, μετά από σέντρα του Κουντέ, ο Τουράμ έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Ο Ντε Μπρόινε έχει κάνει πολύ λίγες επαφές με την μπάλα ως τώρα, ενώ εκτός παιχνιδιού είναι και ο Λουκάκου για το Βέλγιο.

54' Ευκαιρία για τη Γαλλία, ο Εμπαπέ συνέκλινε από τα αριστερά και πλάσαρε με φάλτσο, λίγο πάνω από την εστία του Καστέλς.

56' Καλό συρτό γύρισμα του Κουντέ, αλλά ο Εμπαπέ δεν βρήκε καλά την μπάλα για την στείλει προς την εστία.

61' Μετά από λάθος του Σαλιμπά και κάθετη πάσα του Ντε Μπρόινε, ο Ερναντές έκοψε με καίριο τάκλιν τον Καράσκο.

62' Πρώτη αλλαγή στο ματς, για τη Γαλλία, Κολό Μουανί στη θέση του Τουράμ.

63' Πρώτη αλλαγή και για το Βέλγιο, ο Μανγκαλά αντικατέστησε τον Οπεντά.

65' Μία ακόμα τελική για τη Γαλλία, ο Γκριζμάν σούταρε άτσαλα από μακριά.

Χωρίς τελική προσπάθεια από το 27' το Βέλγιο, συνεχίζει να αρκείται σε παθητικό ρόλο.

69' Ο Γκριζμάν έστρωσε την μπάλα στον Τσουαμενί, αλλά εκείνος σούταρε ξανά ωηλά άουτ.

71' Ευκαιρία για το Βέλγιο, με τον Μενιάν να αποκρούει με υπερένταση μια προσπάθεια του Λουκάκου!

74' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία, ο προωθημένος για ένα κόρνερ, Σαλιμπά, απέφυγε όμορφα τον Ντοκού, αλλά πλάσαρε άουτ.

Οι δύο ομάδες ρισκάρουν ελάχιστα, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους ότι ένα γκολ τώρα μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό.

76' Κίτρινη κάρτα στον Βερτόνχεν, είχε νεύρα για ένα φάουλ που δεν του δόθηκε.

Είδε κίτρινη κάρτα και ο προπονητής του Βελγίου, Ντομένικο Τεντέσκο, για διαμαρτυρίες.

78' Γύρισμα του Κουντέ και σουτ στην κίνηση από τον Εμπαπέ, ψηλά άουτ.

Η Γαλλία βρίσκει φάσεις, αλλά δεν έχει τα σωστά τελειώματα.

83' Ευκαιρία για το Βέλγιο, ο Ντε Μπρόινε δεν κατάφερε να νικήσει τον Μενιάν με όμορφο μακρινό σουτ.

85' Γκοοολ για τη Γαλλία! Η Γαλλία μετατρέπει την ανωτερότητά της σε προβάδισμα, ο Καντέ βρήκε με πάσα τον Κολό Μουανί και εκείνος άνοιξε το σκορ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα αφού κόντραρε και στον Βερτόνχεν!

88' Διπλή αλλαγή για το Βέλγιο, Λουκεμπάκιο και Ντε Κετελάρ αντικατέστησαν Καράσκο και Καστάν.

3 λεπτά οι καθυστερήσεις!

90'+3' Κίτρινη κάρτα στον Μανγκαλά.

Τέλος, Γαλλία-Βέλγιο 1-0!

Γαλλία: Μενιάν, Ουπαμεκανό, Κουντέ, Γκριεζμάν, Τσουαμενί, Εμπαπέ, Καντέ, Ραμπιό, Μ. Τουράμ, Σαλιμπά, Τ. Ερνάντες

Βέλγιο : Καστέλ, Τεάτ, Φαές, Φερτόνχεν, Ντε Μπρόινε, Λουκακού, Καράσκο, Οπεντά, Καστανέ, Ντοκού, Ονανά