Η μαχητική Αυστρία προέβαλε κάτι παραπάνω από σθεναρή αντίσταση στην Γαλλία όμως η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ πήρε τη νίκη με 1-0 χάρη σε αυτογκόλ του Βέμπερ και άρχισε νικηφόρα την παρουσία της στο Euro 2024.

Το ματς

Η Γαλλία μπήκε στην αναμέτρηση με τον αέρα της ποιοτικότερης ομάδας στο Euro 2024 και εκείνης που θέλει να στείλει μήνυμα στις υπόλοιπες πως είναι το μεγαλύτερο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, με τους παίκτες του Ντεσάμπ να παίρνουν τα ηνία με το καλημέρα και να έχουν μόλις στο 8' την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία.

Ο Ραμπιό πέρασε υπέροχη κάθετη πάσα στον Εμπαπέ και εκείνος ξεχύθηκε στον κενό χώρο, για να μπει στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά και να προσπαθήσει να νικήσει τον Πεντς με πλασέ στην κλειστή του γωνία αλλά τον κίπερ της Αυστρίας να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ερναντέζ έκανε επικίνδυνο γύρισμα όπου η μπάλα έφυγε παράληλα της εστίας του Πεντς και στο 19' ο Γκριεζμάν είδε το σουτ του να μπλοκάρεται από τον Βέμπερ, με τους μπλε να είναι καλοί στο πρώτο 20λεπτο αλλά να εξασθενούν στη συνέχεια.

Και αυτό γιατί οι παίκτες του Ράνγκνικ μπόρεσαν να ισορροπήσουν κρατώντας περισσότερο τη μπάλα στα πόδια τους αλλά και να μπλοκάρουν τους αντιπάλους τους με πολύ δυναμικά και αποτελεσματικά μαρκαρίσματα (ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 19 τάκλιν), για να είναι μάλιστα εκείνοι που είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος.

Αυτή ήρθε στο 36ο λεπτό, όταν κυκλοφόρησαν υπέροχα τη μπάλα και έβγαλαν τον Μπαουγκάρτνερ σε θέση τετ α τετ με τον Μενιάν, με τον γκολκίπερ της Μίλαν να πραγματοποιεί ωστόσο σωτήρια επέμβαση και να μεταφέρει τη θετική αύρα του στην αντίπαλη περιοχή.

Τρανή απόδειξη η φάση του 38ου λεπτού, με τον Κιλάν Εμπαπέ να αφήνει το ρόλο του σέντερ φορ και να κινείται δεξιά, για να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και εκεί να φοράει το μανδύα του μοιραίου ο Βέμπερ, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας της ομάδας του (0-1) και τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με ανακουφισμένους τους μπλε.

Η έναρξη του δευτέρο μέρους βρήκε την Γαλλία να έχει τον έλεγχο και στο 55ο λεπτό βρέθηκε μία ανάσα από το να σφραγίσει τη νίκη της από νωρίς, όμως αυτό δεν έγινε, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να φεύγει ταχύτατα στην κόντρα με απίστευτο σπριντ και να βγαίνει απέναντι στον Πεντς σε ένα απίστευτο τετ α τετ αλλά να στέλνει τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι!

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Ράνγκνικ έκανε τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο, με τους μπλε να εξακολουθούν πάντως να έχουν το πάνω χέρι και να πλησιάζουν εκ νεου το δεύτερο γκολ αλλά να μην το πετυχαίνουν παρά τις καλές στιγμές που είχαν με τους Ντεμπελέ (64') και Τουράμ (67').

Με την αναμέτρηση να μπαίνει στην τελική ευθεία και να παραμένει το εύθραστο 1-0, ο Ντεσάμπ πέρασε στο ματς τους Καμαβινγκά και Κολό Μουανί για να διατηρήσει φρέσκια την ομάδα του, με τους Αυστριακούς από την πλευρά τους να απειλούν για πρώτη φορά σε αυτό το διάστημα με τον Μπαουμγκάρτνερ στο 80' αλλά να τον σταματάει ο Μενιάν.

• ΑΥΣΤΡΙΑ: Πεντς, Πος Ντάνσο, Βέμπερ (59' Τράουνερ), Εμουένε (88' Πρας(, Ζάιβαλντ, Ζάμπιτσερ, Λάιμερ, Μπαουμγκάρτνερ, Γκρίλιτς (59' Βίμερ), Γκρέγκοριτς (59' Αρναούτοβιτς)
  • ΓΑΛΛΙΑ: Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντέζ, Γκριεζμάν (90' Φοφανά), Καντέ, Ραμπιό (71' Καμαβινγκά), Ντεμπελέ (71' Μουανί), Εμπαπέ (90' Ζιρού), Τουράμ

Βέλγιο-Σλοβακία 0-1
Παρασκευή 21/6: Σλοβακία-Ουκρανία (16:00)

5. Συνολικά γκολ υπέρ
6. Αν οι δύο εμπλεκόμενες ομάδες αγωνίζονται αντίπαλες στην τελευταία αγωνιστική, τότε η τελική κατάταξη ορίζεται με διαδικασία πέναλτι μετά τα 90′.
7. Χαμηλότεροι Πόντοι Fair Play (κίτρινη κάρτα = 1 πόντος, κόκκινη κάρτα = 3 πόντοι, δύο κίτρινες κάρτες σε έναν αγώνα = 3 πόντοι)