Ολυμπιακοί αγώνες: Η πλεύση της Κυπριακής αποστολής στον Σηκουάνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
Ακολουθήστε μας στο Google news
Αυτό το ψηλό κατάξανθο και με γαλανά μάτια παλληκάρι, έκανε την εμφάνιση του στον μικρόκοσμο του ελληνικού μπάσκετ, εκεί γύρω στο 1995.
Υποτίθεται πως ήταν γεννημένος στις 10 Ιουνίου του 1979 στο Ρουστάβι της Γεωργίας, δεν είχε ασχοληθεί ποτέ μέχρι τότε με το άθλημα αφού ήταν κολυμβητής και το ελληνικό όνομα του ήταν Ιάκωβος Τσακαλίδης.
Η αλήθεια για την περίπτωση του; Ακόμα ένα προϊόν της φάμπρικας που είχε ανοίξει με την πτώση του καθεστώτος στην πρώην Σοβιετική Ένωση όπου με τις κατάλληλες γνωριμίες στα ελληνικά προξενεία και ένα καλό μπαχτσίσι στον αρμόδιο υπάλληλο, άνθρωποι που δεν είχαν την παραμικρή σχέση με την Ελλάδα βαπτίζονταν εν μία νυκτί συμπατριώτες μας.
Ο Τσακαλίδης όταν πάτησε το πόδι του στη "μητέρα πατρίδα" βρέθηκε κάτω από τις φτερούγες του Μηνά Γκέκου που τον βοήθησε να προσαρμοστεί και τον προμήθευε με ρούχα που του έδινε ο Στόγιαν Βράνκοβιτς, μέχρι να βρεθεί ομάδα που θα επένδυε στο κορμί του και στο ταλέντο του. Ο Παναθηναϊκός που έδειξε πρώτος ενδιαφέρον δεν έκανε ποτέ πρόταση στον παίχτη και τελικά ο Ιάκωβος κατέληξε στην ΑΕΚ του Ιωαννίδη για να ξεκινήσει την καριέρα που τον έφερε μέχρι το κατώφλι του ΝΒΑ.
Ο Ξανθός εντυπωσιασμένος από τα σωματικά προσόντα του Τσακαλίδη, δούλεψε πολύ μαζί του και του έδωσε τη θέση του βασικού σέντερ στην πεντάδα του Δικεφάλου όταν έφυγε ο Πορτορικανός Ραμόν Ρίβας. Ο Φιλίππου πιστεύοντας πως η ομάδα είχε βρει τον σέντερ της επόμενης δεκαετίας, έσπευσε να τον δεσμεύσει με ένα επταετές συμβόλαιο το οποίο στην πορεία θα έφτανε τις δύο πλευρές στα δικαστήρια.
Με την ΑΕΚ ο Ιάκωβος αγωνίστηκε μέχρι το 2000 κατακτώντας ένα Κύπελλο και το Σαπόρτα στον τελικό της Λωζάνης. Το ίδιο καλοκαίρι επιλέχθηκε στο νούμερο 25 του ντραφτ από το Φοίνιξ, χρησιμοποιώντας το ελληνικό του διαβατήριο για να αποδείξει την ηλικία του. Ο Τσακαλίδης όπως ήταν φυσικό, ήθελε να κάνει το ταξίδι στην Αμερική αλλά συνάντησε τη σθεναρή άρνηση της ΑΕΚ που δεν δέχθηκε την προσφορά του ενός εκατομμυρίου δολλαρίων των Σανς για να αφήσει ελεύθερο τον παίχτη, πατώντας πάνω στο υπογεγραμμένο επταετές συμβόλαιο.
Οι δύο πλευρές τράβηξαν το σκοινί στα άκρα και η υπόθεση έφτασε στο Λονδίνο και το αθλητικό δικαστήριο. Στην δικαστική αίθουσα της αγγλικής πρωτεύουσας, ο Ιάκωβος Τσακαλίδης με την αρωγή του νομικού επιτελείου του Φοίνιξ, προέβη σε μία αποκάλυψη που ψιθυριζόταν από την πρώτη στιγμή που εμφανίστηκε στην Ελλάδα. Ομολόγησε πως το πραγματικό του όνομα ήταν Αλεξέι Λέντκοβ και ήταν γεννημένος το 1975 στο Νοβοσιμπίρσκ της Ρωσίας (εξαιρετική έρευνα σε βάθος για το όλο θέμα έκανε ο δημοσιογράφος Δημήτρης Καρύδας που έφτασε μέχρι τη Σιβηρία για να βρει στοιχεία της παράνομης ελληνοποίησης) και φυσικά ουδεμία σχέση είχε με την Ελλάδα. Η ΑΕΚ ουσιαστικά είχε υπογράψει συμβόλαιο με έναν άνθρωπο που δεν υπήρχε και η απόφαση του δικαστηρίου δικαίωσε τον παίχτη δίνοντας του την ελευθερία του. Η ΕΟΚ όμως επέμενε να υποστηρίζει πως ακόμα και αν δεν γεννήθηκε στην Ελλάδα, ο Τσακαλίδης ήταν προϊόν παραγωγής του ελληνικού μπάσκετ αφού υποτίθεται πως έμαθε το άθλημα στη χώρα μας και αρνήθηκε να του αφαιρέσει το ελληνικό διαβατήριο προσβλέποντας σε ενδεχόμενο όφελος συμμετοχής του παίχτη στην εθνική ομάδα.
Ο Ιάκωβος πέρασε τελικά τον Ατλαντικό ως Έλληνας και έπαιξε για 7 χρόνια στο ΝΒΑ με τρεις διαφορετικές ομάδες χωρίς ποτέ να καταφέρει να γίνει κάτι περισσότερο από ένας απλός ρολιστας. Αμυντικά μπορεί να ήταν "σκιάχτρο" αλλά με πολύ αργά πόδια ενώ και το επιθετικό ρεπερτόριο ήταν πολύ φτωχό.
Το 2007 επέστρεψε στην Ελλάδα για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο αδιάφορο πέρασμα του από ένα γήπεδο μπάσκετ. Όταν αποσύρθηκε το επόμενο καλοκαίρι, εκείνο του 2008 θεωρητικά ήταν μόλις 29 χρονών. Ο "Ιάκωβος Τσακαλίδης" ίσως να ήταν τόσο. Ο Αλεξέι Λέντκοβ όμως ήταν λίγο μεγαλύτερος και έκρινε πως είχε έρθει η ώρα να ρίξει αυλαία σε μία καριέρα με πολλά στοιχεία υποκριτικής. Κλείνοντας αυτό το άρθρο, εύχομαι τα Χρόνια Πολλά στον Ιάκωβο γιατί αυτόν ξέρουμε...
Ο Ιάκωβος Τσακαλίδης είναι μία ιδιαίτερη περίπτωση αθλητή. Όχι για αγωνιστικούς λόγους.
Αναφερόμαστε ίσως στην πιο… μπερδεμένη ιστορία των τελευταίων ετών στην αθλητική ζωή της χώρας μας.
Μπορεί για κάποιους να υπερβάλλουμε, όμως αξίζει να διαβάσετε τι πραγματικά συνέβη.
Και τι δεν μάθαμε ποτέ ή μάθαμε λανθασμένα!
Πριν ξετυλίξουμε το κουβάρι της ιστορίας του, ας αναφέρουμε τα πεπραγμένα του ως παίκτης.
Ο Τσακαλίδης γεννήθηκε στις 10/6/79 (μπορεί και… όχι, θα διαβάσετε παρακάτω) και το 1996 ήρθε στην Ελλάδα από την Γεωργία για την ΑΕΚ.
Κάνοντας εξαιρετικές σεζόν με την Ένωση, κατέκτησε το Κύπελλο Σαπόρτα το 2000 και το Κύπελλο Ελλάδας της ίδιας σεζόν.
Μετά από περιπετειώδη τρόπο εκείνο το καλοκαίρι αποχώρησε για το ΝΒΑ. Τότε ήταν που είχε γίνει pick από τους Σανς στο #25.
Το Φοίνιξ τον ήθελε, παρόλο που ακόμα δεσμευόταν με συμβόλαιο με την ελληνική ομάδα και τελικά τον απέκτησε.
Εκεί έμεινε για τρεις σεζόν (2000-2003), πριν φορέσει τις φανέλες των Γκρίζλις (2003-2006) και Ρόκετς (2006/07).
Σε συνολικά 315 ματς, μέτρησε κατά μέσο όρο 4,8 πόντους, 3,9 ριμπάουντ σε 16′ συμμετοχής.
Κορυφαία στιγμή του οι 23 πόντοι κόντρα στους Καβαλίερς στις 25/3/02 με 9/13 σουτ, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ σε 34′.
To καλοκαίρι του 2007 αποφάσισε να επιστρέψει στην Ευρώπη και την Ελλάδα, με τον Ολυμπιακό να τον ανακοινώνει στις 2/9/07.
Με τους ερυθρολεύκους δεν κατάφερε να ξεχωρίσει, μένοντας στους 4 πόντους-2,5 ριμπάουντ σε 13 ματς Ευρωλίγκας (11:13′).
Μάλιστα, το 2008 αποφάσισε να κρεμάσει τα παπούτσια του σε ηλικία μόλις 29 ετών, είδηση που προκάλεσε απορίες.
Το πιο σημαντικό είναι ότι ο Τσακαλίδης αγωνιζόταν ως Έλληνας, μιας και το 1998 πήρε το ελληνικό διαβατήριο, μετά από προσπάθειες της ΕΟΚ.
Από το 1998 μέχρι το 2003, φόρεσε την φανέλα με το εθνόσημο σε Παγκόσμιο Κύπελλο (1998) και Ευρωμπάσκετ (1999, 2003), έχοντας συνολικά 49 συμμετοχές με 7,12 πόντους.
Πάμε τώρα και στη άλλη πλευρά της ιστορίας. Την αινιγματική.
Ο Τσακαλίδης εμφανίστηκε στην Ελλάδα και ενώ είχαν ξεκινήσει να έρχονται αρκετοί παίκτες από βόρεια μετά και την διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης.
Λόγω της εποχής και της. δυσκολίας που υπήρχε στο να βρεθούν πληροφορίες από την Γεωργία για τον παίκτη, πολλά πέρασαν… χωρίς επισήμανση.
Όπως, για παράδειγμα, ποια ήταν η πραγματική καταγωγή του παίκτη, το αθλητικό του υπόβαθρο, ακόμα και η ηλικία του!
Μετά από χρόνια ήρθαν αρκετά στο φως της δημοσιότητας, όπως ότι είχε δελτίο αθλητή κολύμβσης και όχι μπάσκετ στην χώρα του!
Η απόλυτη αποκάλυψη έμελλε, τελικά, να έρθει από τον ίδιο το 2000. Οι Σανς ήθελαν τον παίκτη και είχαν προσφέρει 1 εκατομμύριο δολάρια στην ΑΕΚ.
Ήταν ακόμα και διατεθημένοι να έρθουν στην Ελλάδα για φιλικό με την Ένωση, η οποία θα έπαιρνε όλες τις εισπράξεις ως μέρος της συμφωνίας.
Η διοίκηση της ελληνικής ομάδας, όμως, αντιστάθηκε σθεναρά, με τον Τσακαλίδη να καταφεύγει στο αθλητικό δικαστήριο στο Λονδίνο για την ελευθερία του.
Και εκεί κέρδισε, αφού πρώτα αναγκάστηκε να βγάλει άκυρο το (επταετές) συμβόλαιο με την ΑΕΚ. Πώς;
Δεν υπάρχει Ιάκωβος Τσακαλίδης. Μόνο Αλεξέι Λέντκοβ.
Ναι, ο Τσακαλίδης -ή Λέντκοβ- είχε δηλώσει στο δικαστήριο πως δεν ήταν αυτό το πραγματικό του όνομα, πάντα με την αρωγή του νομικού επιτελείου του Φοίνιξ,
Το Φοίνιξ, πάντως, έδωσε 300.000 δολάρια στην ΑΕΚ, παρά το γεγονός πως δεν ήταν πια απαραίτητο το χρηματικό αντάλλαγμα, μετά και την αναπάντεχη αυτή εξέλιξη.
Η ”βόμβα” που είχε πέσει ήταν μεγάλων διαστάσεων, αν σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε ουσιαστικά για ένα σκάνδαλο.
Σκάνδαλο, που με τα χρόνια πέρασε στα… αζήτητα, με τον Τσακαλίδη να αγωνίζεται κανονικά στην Εθνική και ακολούθως στον Ολυμπιακό ως Έλληνας.
Υπάρχουν ακόμα αρκετές σκιές πάνω από αυτή την ιστορία. Την ομολογουμένως πρωτόγνωρη ιστορία.
Αρκετά δημοσιεύματα αναφέρουν ότι στο δικαστήριο είχε πει πως ήταν γεννημένος το 1975 στο Νοβοσιμπίρσκ της Ρωσίας.
Και αν δεν έχει σημασία το μέρος, τότε έχει σίγουρα σημασία -τουλάχιστον- το πότε γεννήθηκε.
Γιατί σήμερα μπορεί να είναι ακόμα και 48 ετών. Ή 33 όταν αποσύρθηκε. Και όχι 29. Έτσι βγάζει παραπάνω νόημα η απόφασή του το 2008.
Αλλά στο τέλος, ποιος ξέρει; Μόνο ο ίδιος.