Επίσκεψη στις ορεινές περιοχές της κεντρικής οροσειράς Τροόδους πραγματοποίησαν ο Πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Γιάννης Ιωάννου και ο Επίτροπος Ανάπτυξης Ορεινών Κοινοτήτων Χαράλαμπος Χριστοφίνας, την Παρασκευή 24 Μαΐου 2024. Τον ΚΟΑ εκπροσώπησαν επίσης το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου Χαράλαμπος Μιρής και ο λειτουργός Ανδρέας Μαρκίδης.
Ακολουθήστε μας στο Google news![](https://themasports.tothemaonline.com/assets/images/gnews.svg)
Συγκεκριμένα, επισκέφτηκαν τις κοινότητες των Σπηλιών, της Κυπερούντας, του Αγίου Ιωάννη Πιτσιλιάς και του Αγρού. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους, είχαν συναντήσεις με τους κοινοτάρχες των παραπάνω κοινοτήτων, στις οποίες συζητήθηκε η αναβάθμιση, επιδιόρθωση και δημιουργία αθλητικών εγκαταστάσεων και υποδομών, στο πλαίσιο της εθνικής στρατηγικής ανάπτυξης των ορεινών περιοχών του Τροόδους.
Ο κ. Επίτροπος ανέφερε ότι η ανάπτυξη του τοπικού αθλητισμού και κυρίως η προσέλκυση αθλητικού τουρισμού εντάσσεται στις προτεραιότητες του προγράμματος της εθνικής στρατηγικής για την ανάπτυξη των ορεινών κοινοτήτων, με τον Πρόεδρο του ΚΟΑ να τονίζει πως η αναβάθμιση των αθλητικών υποδομών του τόπου βρίσκεται στις προτεραιότητες του Οργανισμού.
Σε συνέχεια αυτής της δράσης, προγραμματίζονται στο επόμενο διάστημα επισκέψεις και σε άλλες ορεινές κοινότητες που συμπεριλαμβάνονται στην ΕΣΑΟΚ.
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
23/07 @ 17:01
Η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής σε τρεις πόλεις ενόψει 33ων Ολυμπιακών Αγώνων (Παρίσι-Μασσαλία-Σατορού)
19/07 @ 00:12
Η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 18 ετών, στην Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, θα φέρει και πάλι τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριές μας να διεκδικούν την πρόκρισή τους στον τελικό του αγωνίσματος τους ή στον επόμενο γύρο.
17/07 @ 15:14
Αρχίζει το πρωινό της Πέμπτης, 18 Ιουλίου 2021, στην πόλη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, το 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών, στο οποίο θα λάβουν μέρος εννέα (9) αθλητές μας και δύο (2) αθλήτριες μας.
16/07 @ 15:07
Τους αντιπάλους που θα βρουν απέναντί τους στο ξεκίνημά τους στην Ευρώπη έμαθαν οι τέσσερις κυπριακές ομάδες Χάντμπολ. Η νταμπλούχος Sabbianco Aνόρθωση Αμμοχώστου, ο δευτεραθλητής στους Άνδρες, Παρνασσός, όπως και η πρωταθλήτρια στις Γυναίκες, CyView Λατσιά και η κυπελλούχος ΕΝ Αθηένου θα αγωνιστούν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του European Cup 2024-25.
20/07 @ 15:22
Γεννήθηκε στο Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνιας στις 27 Νοεμβρίου 1940 και απεβίωσε στις 20 Ιουλίου 1973.
BEST OF THEMASPORTS