Κυριακή 3 Ιουνίου 1973. Στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της σεζόν 1972-73, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στην Κύπρο την Ομόνοια.
** ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ** ** 3/6/1973 Ομόνοια Λευκωσίας - Ολυμπιακός 1-2**
Σε ένα πρωτάθλημα με χιτσκοκική εξέλιξη, ο Ολυμπιακός κερδίζει 2-1 (Γιούτσος και Παμπουλής οι σκόρερ) και κατακτά το πρωτάθλημα Ελλάδος.
Ήταν το πρώτο πρωτάθλημα για τους ερυθρόλευκους μετά το 1967 και την περίοδο της Χούντας, που σύμφωνα με μαρτυρίες της εποχής κυνήγησε τον Ολυμπιακό όσο καμία άλλη ομάδα.
Η ενδεκάδα του ιστορικού αγών: ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ, ΓΚΑΪΤΑΤΖΗΣ, ΣΙΩΚΟΣ, ΓΚΛΕΖΟΣ, ΑΓΓΕΛΗΣ, ΠΕΡΣΙΔΗΣ, ΓΙΟΥΤΣΟΣ, ΒΙΕΡΑ, ΠΑΜΠΟΥΛΗΣ, ΥΒ, ΔΕΛΗΚΑΡΗΣ.
Προπονητής ήταν ο Λάκης Πετρόπουλος και πρόεδρος ο μέγας Νίκος Γουλανδρής, που δημιούργησε την ομαδάρα της δεκαετίας του '70.
Ο Ολυμπιακός αν και ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του ματς από την Αλ Καντίγια, προδόθηκε σε δύο φάσεις από την αδράνεια της άμυνάς του, με συνέπεια το 2-2 να είναι η πρώτη ισοπαλία των "ερυθρόλευκων" στα καλοκαιρινά φιλικά
Σοβαρό τραυματισμό στο χέρι υπέστη ο Ιταλός τερματοφύλακας της ΑΕΚ, ο οποίος τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης του αγώνα με την Ίντερ Ντ’ Εσκάλδες στη Νέα Φιλαδέλφεια.