Ολυμπιακοί αγώνες: Η πλεύση της Κυπριακής αποστολής στον Σηκουάνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
Ακολουθήστε μας στο Google news
3 Ιουνίου...
Πρεμιέρα στο Ευρωμπάσκετ για την εθνική που για πρώτη φορά συμμετείχε σε μια μεγάλη διοργάνωση μπροστά στο δικό της κοινό.
Ελλάδα - Ρουμανία 109:77 με 44αρι από τον Νικ. Απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του Ευρωμπάσκετ, η εθνική δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα με τον Ερμουράκε και τον 16χρονο Κονσταντίν Πόπα αν και υπέστη ήδη από την πρεμιέρα την πρώτη της απώλεια με τον τραυματισμό του Μέμου Ιωάννου.
Ο αγώνας που ξεκίνησαν όλα...
Σαν σήμερα, την 3η Ιουνίου του 1987, η Εθνική μας ομάδας ξεκίνησε με το... δεξί στην πρεμιέρα της στο Ευρωμπάσκετ, το οποίο διεξήχθη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Η Ελλάδα νίκησε την Ρουμανία με το επιβλητικό σκορ 77-109, μπροστά σε 8.000 φιλάθλους. Έτσι ξεκίνησαν όλα, σε ένα τουρνουά που στο τέλος η "γαλανόλευκη" αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.
Μεγάλος πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση κόντρα στην Ρουμανία ήταν ο Νίκος Γκάλης, ο οποίος ήταν εντυπωσιακός και ασταμάτητος. Ο σπουδαίος Έλληνας σκόρερ, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 44 πόντους (17/27 σουτ), δείχνοντας την κλάση του, αλλά και την εκτελεστική του δεινότητα. Άξιος συμπαραστάτης του ο Παναγιώτης Φασούλας με 20 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Νίκος Φιλίππου με 12. Η Εθνική μας είχε άγχος στο ξεκίνημα, αλλά στην συνέχεια βρήκε ρυθμό, πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα και έφτασε εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.
Eλλάδα: Γκάλης 44, Σταυρόπουλος, Γιαννάκης 8, Καμπούρης 6, Λινάρδος 4, Καρατζάς 2, Ρωμανίδης 3, Φιλίππου 12, Ανδρίτσος 2, Φασούλας 20, Ιωάννου 2, Χριστοδούλου 6.
Ρουμανία: Ερμουράχε 10, Αρντελέαν 5, Ιονέσκου 8, Μπρανιστόνου 14, Νικουλέσκου 10, Τσερνάτ 9, Νετολίτζι 5, Πόπα 2, Νταβίντ 2, Βινερόνου 12.
Τα VIDEO με τον αγώνα με την Ρουμανία και το ρεσιτάλ του Γκάλη: