Μία εντυπωσιακή Πάφος FC, έκανε ότι ήθελε στο σημερινό παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» απέναντι στην Ανόρθωση, συντρίβοντας την με 5-1, για την 8η αγωνιστική των πλέι-οφ.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Καρσέδο ανέβηκε στους 60 πόντους και μείωσε στον πόντο τη διαφορά από τον τέταρτο στη βαθμολογία Άρη που κοντράρεται απόψε στο ΓΣΠ με τον ΑΠΟΕΛ.

Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε τη χειρότερη της εμφάνιση από τη μέρα που ανέλαβε τα ηνία της τεχνικής ηγεσίας ο Γιάννης Οκκάς, δέχθηκε μία από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία της και παρέμεινε στους 52 πόντους και στην 6η θέση.

Χαμένο πέναλτι για την Πάφο στο 68΄ από τον Ζάιρο.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 9ο λεπτό, η Ανόρθωση σκόραρε με τον Φερέιρα και στη συνέχεια... «εξαφανίστηκε» από το γήπεδο, αφού η Πάφος κυριάρχησε πλήρως και έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε μία ομάδα που έδειχνε να τα έχει χαμένα και... ανήμπορη να βγάλει την οποία αντίδραση για να σταματήσει τον τρελό ρυθμό των γηπεδούχων.

Η Πάφος είχε ένα τρομερό δεκάλεπτο μετά το 0-1, στο οποίο πέτυχε... τρία γκολ με τους Ζάιρο, Τάνκοβιτς και Γκολντάρ, ενώ στη συνέχεια έχασε ευκαιρίες για τέταρτο τέρμα το οποίο πέτυχε στο 45΄+2΄ με τον Ζάιρο και μάλιστα στην επόμενη φάση σκόραρε και με τον Ζάζα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ!

Στην επανάληψη, ο τραυματισμός του Κεραυνού και η 13λεπτη διακοπή που ακολούθησε, φρέναρε το ρυθμό της Πάφου, η οποία όμως σταδιακά ανέβασε και πάλι στροφές, με την Ανόρθωση να μην μπορεί ακολουθήσει το ρυθμό της και πέτυχε ακόμη ένα γκολ, με σκόρερ τον Ζάζα στο 70΄ κι ενώ δύο λεπτά νωρίτερα, ο Ζάιρο έχασε πέναλτι!

Μετά το 5-1 ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να περιμένουν το σφύριγμα της λήξης, η Πάφος για να πανηγυρίσει με τον κόσμο της και η ομάδα της Αμμοχώστου για να τελειώσει ο «εφιάλτης»...

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+12΄ Σουτ του Κίκο, αποκρούει ο Ίβουσιτς.

90΄+1΄ Κίτιρινη στον Περέα.

73΄ Άστοχη κεφαλιά του Τάνκοβιτς.

Εκπληκτικό σουτ του Ζάζα μετά από νέα ασίστ του Ζάιρο και 5-1 για την Πάφο (ΒΙΝΤΕΟ)

70΄ ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Ζάζα που γράφει το 5-1 με τρομερό σουτ, μετά από ασίστ του Ζάιρο!

68΄ Αστοχεί ο Ζάιρο! Πάνω από τα δοκάρια η εκτέλεση του πέναλτι από τον Βραζιλιάνο άσο. Παραμένει το 4-1.

67΄ Πέναλτι για την Πάφο μετά από μαρκάρισμα του Κίκο στον Ζάζα.

62΄ Σύμφωνα με την Cablenet, δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό ο Κεραυνός, αλλά θα μεταφερθεί στο γενικό νοσοκομείο Πάφου για να κάνει όλες τις σχετικές εξετάσεις.

61΄ Επαναρχίζει το παιχνίδι.

Τραυματίστηκε και μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Πάφου ο Κεραυνός

60΄ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Μιχαήλ στη θέση του τραυματία Κεραυνού.

58΄ Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Κεραυνός, ο οποίος αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο και θα μεταφερθει στο νοσοκομείο... Χειροκροτήθηκε από όλο τον κόσμο που βρίσκεται στις εξέδρες.

49΄ Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

48΄ Σουτ του Ζάζα, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κεραυνός.

45΄+4΄ Ακυρώνεται τελικά το τέρμα των γηπεδούχων για οφσάιντ μετά από έλεγχο στο VAR, παραμένει το 4-1.

45΄+3΄ Απίστευτο! Και άλλο γκολ για την Πάφο, αυτή τη φορά με τον Ζάζα μετά από ασίστ του Ζάιρο και... 5-1 απέναντι στην Ανόρθωση.

ΤΡΟΜΕΡΗ Πάφος στο Α' ημίχρονο - Σκόραρε και τέταρτο γκολ κόντρα στην Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

45΄+2΄ Και άλλο ΓΚΟΛ για την Πάφο, σκόρερ και πάλι ο Ζάιρο που γράφει το 4-1 με κοντινό πλασέ!

43΄ Κίτρινη στον Μακούν για φάουλ στον Ζάιρο.

42΄ Δυνατό σουτ του Αντωνίου, απέκρουσε ο Ίβουσιτς.

41΄ Κεφαλιά του Ζάζα μετά από σέντρα του Μπότσκαϊ, η μπάλα έξω.

36΄ Κίτρινη στον Κάργα για φάουλ στον Ζάιρο.

35΄ Σουτ του Ζάζα, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κεραυνός.

28΄ Σουτ του Μπότσκαϊ, η μπάλα κοντράρει στον Κορρέα και καταλήγει κόρνερ.

25΄ Κακή συνεννόηση μεταξύ Κεραυνού και Μακούν στην περιοχή της Ανόρθωσης, την τελευταία στιγμή απομάκρυνε τον κίνδυνο ο Κύπριος τερματοφύλακας.

20΄ ΓΚΟΛ ξανά για την Πάφο που κάνει ένα τρομερό δεκάλεπτο! Σκόρερ ο Γκολντάρ με δυνατό πλασέ εντός περιοχής για το 3-1!

20΄ Κίτρινη στον Χρυσοστόμου.

19΄ Κεφαλιά του Μακούν, η μπάλα άουτ.

18΄ Κίτρινη στον Ρους για φάουλ στον Παρούτη.

16΄ ΓΚΟΛ η Πάφος, 2-1 με πλασέ του Τάνκοβιτς εντός περιοχής, μετά από εξαιρετική ασίστ του Ζάιρο!

14΄ Άστοχο σουτ του Τάνκοβιτς από θέση βολής μέσα από την περιοχή!

11΄ ΓΚΟΛ για την Πάφο! Άμεση απάντηση από τον Ζάιρο, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1!

9΄ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Εξαιρετική αντεπίθεση από την «Κυρία», με τον Φερέιρα να σκοράρει με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, γράφοντας το 0-1!

Ζάιρο... ο εκατοστάρης! (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18΄ Ρους / 20΄ Χρυσοστόμου, 36΄ Κάργας, 43΄ Μακούν, 90΄+1΄ Περέα.

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ (72΄ Δημητρίου), Ρους, Μπότσκαϊ, Κανέ (72΄ Βαλακάρι), Πέπε, Ντράγκομιρ, Ζάιρο (72΄ Κοντρέρας), Τάνκοβιτς (84΄ Τουμάσι), Ζάζα.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Ναμ, Νταλίνια.

Aνόρθωση (Οκκάς): Κεραυνός (60΄ Μιχαήλ), Αντωνίου (60΄ Κίκο), Κορρέα, Κάργας, Μακούν, Κορέια, Τεχέρα, Φερέιρα (85΄ Περέα), Καστέλ (85΄ Τζουλίου), Παρούτης, Χρυσοστόμου (90΄+5΄ Κωνσταντίνου).

Στον πάγκο: Γουαρίς, Πισιήας, Χαραλάμπους.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Αντωνίου Μάριος