Χάρη σε γκολ του Κόπολα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η Βερόνα ξέρανε την Ουντινέζε (1-0) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Από την κόλαση στον παράδεισο η Βερόνα!

Παρότι η Ελλάς φαινόταν ότι θα μείνει στο 0-0 με την Ουντινέζε εντός έδρας και οι δύο ομάδες θα πάρουν από έναν βαθμό που δεν θα τους έφτιαχνε ιδιαίτερα τη βαθμολογική συγκομιδή και θέση, όλα… άλλαξαν στο 90’+3’.

Διότι ο Κόπολα έβαλε φωτιά στο «Μπεντεγκόντι» στην τελευταία επί της ουσίας φάση του αγώνα, χαρίζοντας το τρίποντο στους γηπεδούχους που τους έστειλε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται μόλις στο +1 από τον υποβιβασμό, πληρώνοντας την αδυναμία τους σε ένα ακόμη ματς να το κερδίσουν.

Μέχρι να φτάσουμε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, πάντως, οι φάσεις εκατέρωθεν ήταν μεγάλες.

Παρόλα αυτά, λίγο η αναποτελεσματικότητα και άλλο τόσο οι εξαιρετικοί τερματοφύλακες των δύο ομάδων, κρατούσαν το ματς χωρίς σκορ.

Η κεφαλιά του Κόπολα, όμως, από το κόρνερ του Ντούντα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έκρινε την αναμέτρηση για να χαρίσει το υπερπολύτιμο τρίποντο στη Βερόνα.