Ο Παναθηναϊκός πέρασε με άνεση από το "Μελίνα Μερκούρη" με 3-0 σετ, χάλασε την "ερυθρόλευκη" φιέστα και παράτεινε την αγωνία για την κατάκτηση της Volley League γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου της Volley League γυναικών για τη σεζόν 2023/24.

Οι "πράσινες" πέρασαν με 3-0 σετ από το "Μελίνα Μερκούρη", διέλυσαν τα σχέδια του Ολυμπιακού για "σκούπα" και φιέστα και έστειλαν τους τελικούς σε τουλάχιστον τέταρτο παιχνίδι.

Το "τριφύλλι" κυριάρχησε σε όλους τους τομείς του αγώνα, δεν άφησε σε κανένα σημείο, πλην του δεύτερου σετ, τις "ερυθρόλευκες" να πιστέψουν ότι θα τελειώσουν τη σειρά με 3-0 νίκες και ανέβαλαν τη στέψη του πρωταθλήματος.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο κλειστό του Μετς, εκεί που την Τετάρτη (24/04, 17:30) θα παιχτεί η τέταρτη πράξη του ντέρμπι "αιωνίων".

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός γνωρίζοντας ότι βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο μπήκε στο ματς με το "μαχαίρι στα δόντια". Οι "πράσινες" πήραν από νωρίς προβάδισμα (2-6) και όσο περνούσε το σετ το έχτιζαν όλο και περισσότερο, παρά τα time out που πήρε ο Λορέντζο Μιτσέλι για να συνεφέρει τις παίκτριές του.

Με την Άτκινσον και την Καρκάθες με μεγάλη μέρα στην επίθεση, την Χατζηευστρατιάδου να πιέζει από το σερβίς και την Αθηνά Παπαφωτίου να μοιράζει σωστά τη μπάλα το Τριφύλλι προηγήθηκε μέχρι και με 10 πόντους (11-21).

Διαφορά με την οποία έκλεισε τελικώς το πρώτο σετ υπέρ του Παναθηναϊκού, αφού οι κακές υποδοχές και οι χαλασμένες "ερυθρόλευκες" επιθέσεις δεν επέτρεψαν στις "Πειραιώτισσες" να διεκδικήσουν το σετ σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η μόνη διασωθείσα από την πλευρά του Ολυμπιακού ήταν η Μλεΐνκοβα των πέντε εκ των 15 πόντων της ομάδας της.

Στο δεύτερο σετ οι "ερυθρόλευκες" μπήκαν καλύτερα, πήραν κεφάλι στο σκορ με δύο πόντους για πρώτη φορά στο ματς (2-0), η οποία ήταν και η τελευταία που προηγήθηκαν, καθώς έκτοτε συνεχώς κυνηγούσαν τις "πράσινες".

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια πήρε τα ηνία του ματς, γύρισε το σκορ και ξεκίνησε να γράφει έναν ακόμα υγιεινό περίπατο εκτοξεύοντας τη διαφορά μέχρι και στο +7 (10-17).

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 11-4 μειώνοντας στο ελάχιστο (20-21), με τον Ντράγκαν Νέσιτς να παίρνει time out για να ηρεμήσει τις παίκτριές του.

Αυτό λειτούργησε ευεργετικά για το Τριφύλλι, πήρε τους επόμενους τρεις πόντους, υπερασπίστηκε τα τέσσερα set ball του και έκλεισε το σετ με 22-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός για ακόμα μια φορά βασίστηκε στο σερβίς και στο μπλοκ του. Με την Άτκινσον στην περιστροφή μετέτρεψε το 1-1 σε 1-6, ενώ οι αδυναμία του Ολυμπιακού να τροφοδοτήσει σωστά τα επιθετικά του "όπλα", απόρροια και του χαμηλού ποσοστού του στης υποδοχή, έκανα εύκολα τα πράγματα για τις φιλοξενούμενες.

Το "τριφύλλι" -σε αντίθεση με το δεύτερο σετ- δεν άφησε τη διαφορά να πέσει κάτω από τους πέντε πόντους (13-18) και με 25-20 έκλεισε ιδανικά το ματς χωρίς να χάσει σετ.

Τα σετ: 15-25, 22-25, 20-25.