Οπαδοί του Ολυμπιακού υποδέχθηκαν την αποστολή των ερυθρόλευκων μετά την μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League. Εκπληκτική η ατμόσφαιρα στο Ελευθέριος Βενιζέλος.
Ο Ολυμπιακός έζησε μία ιστορική βραδιά. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 3-2 της Φενέρμπαχτσε στα πέναλτι και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Conference League, εκεί όπου περιμένει η Άστον Βίλα.
Ο κόσμος των ερυθρόλευκων έστησε πρώτα πάρτι στο Πασαλιμάνι τα χαράματα, ωστόσο η γιορτή μεταφέρθηκε στο Ελευθέριος Βενιζέλος. Τι κι αν ήταν μετά τις 06:00 το πρωί, τι κι αν έβγαλαν σχεδόν όλο το ξημέρωμα στο αεροδρόμιο, οπαδοί του Ολυμπιακού υποδέχθηκαν την αποστολή με τον πιο θερμό τρόπο.
Ο Κώστας Φορτούνης στην άφιξη του Ολυμπιακού EUROKINISSI SPORTS
Τα συνθήματα και τα καπνογόνα έδιναν και έπαιρναν, με την ατμόσφαιρα να πάλλεται όταν οι ποδοσφαιριστές και το προπονητικό τιμ των Πειραιωτών έκαναν την εμφάνισή τους.
Ο Ποντένσε στην άφιξη του Ολυμπιακού EUROKINISSI SPORTSΧιλιάδες οπαδοί του Ολυμπιακού γύρω-γύρω από το πούλμαν της ομάδας EUROKINISSI SPORTS - ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣΧαμός από τους οπαδούς του Ολυμπιακού EUROKINISSI SPORTSΟι οπαδοί του Ολυμπιακού έχουν περικυκλώσει το πούλμαν και αποθεώνουν τους "ερυθρόλευκους" EUROKINISSI SPORTS - ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣΟι οπαδοί του Ολυμπιακού δημιούργησαν τρομερή ατμόσφαιρα στο Ελευθέριος Βενιζέλος EUROKINISSI SPORTS - ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣΟ Τζολάκης πνίγηκε στις αγκαλιές των φίλων του Ολυμπιακού EUROKINISSI SPORTS - ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ
Ο Ολυμπιακός αν και ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του ματς από την Αλ Καντίγια, προδόθηκε σε δύο φάσεις από την αδράνεια της άμυνάς του, με συνέπεια το 2-2 να είναι η πρώτη ισοπαλία των "ερυθρόλευκων" στα καλοκαιρινά φιλικά
Σοβαρό τραυματισμό στο χέρι υπέστη ο Ιταλός τερματοφύλακας της ΑΕΚ, ο οποίος τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης του αγώνα με την Ίντερ Ντ’ Εσκάλδες στη Νέα Φιλαδέλφεια.