Ο ποδοσφαιριστής της Πάφου, Μουαμέρ Τάνκοβιτς, πέτυχε μία απίθανη γκολάρα με ασύλληπτο μακρινό σουτ στις καθυστερήσεις του ημιτελικού κυπέλλου απέναντι στον Απόλλωνα στο στάδιο «Αλφαμέγα» και χάρισε μία ιστορική πρόκριση στον τελικό για την Παφιακή ομάδα.
Ένα τρομερό γκολ, το οποίο... άφησε τους πάντες άφωνους και μας θύμισε δύο παρόμοιες γκολάρες από το μακρινό παρελθόν!
Η πρώτη, του τότε ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού Πειραιώς, Στέλιου Γιαννακόπουλου τη σεζόν 1997-1998, στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Πόρτο στο ΟΑΚΑ!
Και η δεύτερη γκολάρα, αυτή του Τιμούρ Κετσπάγια τη σεζόν 2004-2005, όταν ως ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης έκανε μία μυθική σουτάρα στις καθυστερήσεις (απευθείας κτύπημα φάουλ από μακρινή απόσταση) και χάρισε σπουδαία νίκη στην ομάδα του επί του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ με 2-3!
Γκολ σπάνιας ομορφιάς που όσα χρόνια κι αν περάσουν, δεν ξεχνιούται, όποια ομάδα κι αν υποστηρίζεις...
Όπως ανέφερε ο Κωνσταντίνος Σιαμπουλλής σε σημερινές ραδιοφωνικές του δηλώσεις, σύμφωνα με την προκύρηξη, ο τελικός κυπέλλου της νέας σεζόν (2024-2025), θα διεξαχθεί στο ΓΣΠ, όμως θα υπάρχει ένα... «παράθυρο» για να γίνει σε άλλο γήπεδο!
Το τμήμα διαιτησίας της ΚΟΠ επεξηγεί τη φάση του 3ου λεπτού του τελικού Κυπέλλου Coca - Cola στην οποία καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Πάφου μετά από On field review.
Είθισται να λέμε πως το κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων, αλλά στην Κύπρο αυτό το κλισέ το βλέπουμε σπάνια να παίρνει «σάρκα και οστά», αφού τις περισσότερες φορές το τρόπαιο το σηκώνει ομάδα που βρίσκεται στο... TOP-5 στις κατακτήσεις.