Ο Εθνικός νίκησε 6-2 την ΑΕΖ με ανατροπή σκορ (Ντράζιτς 29', Μ.Ηλία 45'πεν., 78', Καμπρέρα 87', 90'+9'/Σιφναίος 14', Ντιγκινί 90'), για την 9η αγωνιστική των πλέι άουτ, ανέβηκε στους 46 βαθμούς και την τρίτη θέση του β'γκρουπ, με την ομάδα του Ζακακίου να υποβιβάζεται στη β' κατηγορία και... μαθηματικά.

16 γκολ ο Μάριος Ηλία όσα και ο... συγκάτοικος στην κορυφή των σκόρερ του πρωταθλήματος Καμπρέρα, ενώ ο Μπέκερ ήταν ο πρωταγωνιστής για την ΑΕΖ με καθοριστικές παρεμβάσεις για να μην... ξεφύγει κι άλλο το σκορ, με τον τερματοφύλακα της ομάδας του Ζακακίου να πραγματοποιεί 12 σωτήριες αποκρούσεις!

28 τελικές προσπάθειες για τους γηπεδούχους με τις 18 στο στόχο, 7 οι τελικές της ΑΕΖ.

To LIVE:

'Εναρξη αγώνα

Ο Εθνικός ξεκίνησε με επιθετικές διαθέσεις στο ματς.

Ανεκμετάλλευτα πέρασαν δύο κόρνερ για τους γηπεδούχους.

3' Κεφαλιά από τον Ιωαννίδη με την μπάλα να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι

14' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ματόνγκο έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Σιφναίος ο οποίος έκανε το 0-1 με δεξί πλασέ.

29' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ιωαννίδης έδωσε την κάθετη ασίστ και ο Ντράζιτς με δεξί σουτ έκανε το 1-1.

32' Kίτρινη στον Ματόνγκο.

38' Σουτ από τον Ιωσηφίδη, η μπάλα στον Παναγή.

39' Κίτρινη στον Ντε Ιριόντο.

42' Πέναλτι υπέρ του Εθνικού.

Ο VARίστας κάλεσε τον ρεφ για να εξετάσει τη φάση στο βίντεο.

Δεν αλλάζει την αρχική του απόφαση ο ρεφ. Πέναλτι για τον Εθνικό!

Οκτώ λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45'+ΓΚΟΛ 2-1. Ο Μάριος Ηλία με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1.

Έναρξη β' μέρους

46' Σπιρόφσκι αντί Ντε Ιριόντο.

53' Ο Λίπσκι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε με έγκαιρη υπόδειξη του βοηθού διαιτητή για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Εξετάζεται η φάση από τον VAR...

Ορθή η απόφαση του βοηθού. Παραμένει το 2-1.

Τριπλή ευκαιρία για τον Εθνικό!Ο Λίπσκι έκανε τo σουτ, ο Μπέκερ απέκρουσε και στη συνέχεια ο Ιωαννίδης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι...

Ο Μάριος Ηλία από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ, εξουδετέρωσε ο Μπέκερ!

Kόρνερ για τους γηπεδούχους...

65' ΓΚΟΛ 3-1. Ο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ιωάννου με κεφαλιά έκανε το 3-1.

AKYΡΩΘΗΚΕ το γκολ μέσω VAR καθώς ο σκόρερ χρησιμοποίησε το χέρι για να σκοράρει.

69' Αντωνίου Χ. αντί Ιωσηφίδη

Γιουσούφ αντί Ματόνγκο

Ντιομάντε αντί Αντωνίου Ε.

71' Μεσκίντα, Ριστέφσκι αντί Ντράζιτς, Νικολάου

75' Καμπρέρα αντί Ιωαννίδη.

78' ΓΚΟΛ 3-1. Ο Καμπρέρα έδωσε την ασίστ και ο Μάριος Ηλία με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

79' Κ.Ηλία αντί Ιωάννου.

81' Άννινος Χαραλάμπους αντί Σιφναίου.

Ο Καμπρέρα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο βοηθός υπέδειξε τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ.

87΄ΓΚΟΛ 4-1. Ο Μάριος Ηλία την ασίστ και ο Καμπρέρα έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΖ και με δεξί πλασέ έκανε το 4-1.

90'Ρουίζ αντί Σλόγκαρ

90' Εννέα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ο Μπέκερ σώζει την ΑΕΖ μετά από προσπάθεια του Καμπρέρα.

90'+5' ΓΚΟΛ 4-2. Ο Σάντος έκανε τη σέντρα και ο Ντιγκινί με κεφαλιά έκανε το 4-2.

Ο Μάριος Ηλία δεν μπορεί να νικήσει τον Μπέκερ.

Κόρνερ για τον Εθνικό...

90'+7' ΓΚΟΛ 5-2. Ο Λίπσκι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ριστέφσκι με κεφαλιά έκανε το 5-2.

90'+9' ΓΚΟΛ 6-2. Ο Ριστέφσκι έκανε τη σέντρα και ο Καμπρέρα έκανε το 6-2 με κεφαλιά.

Εθνικός: Παναγή, Νικολάου (Ριστέφσκι 71'), Περατικός, Αρτυματάς, Μπίκερ, Ιωάννου (Ηλία Κ. 78'), Λίπσκι, Ντε Ιριόντο (Σπιρόφσκι 46'), Ντράζιτς (Μεσκίντα 71'), Μ. Ηλία, Ιωαννίδης (Καμπρέρα 75')
Στον πάγκο: Σταυρινού, Πεχλιβάνης, Μπέκερ, Στυλιανού, Χριστοφή
AEΖ : Μπέκερ, Ελευθερίου, Χρίστου, Αντωνίου Ε. (Αρτζούμα 69'), Χριστοφή, Ρόχα, Ματόγκο (Γιουσούφ 69'), Ιωσηφίδης (Αντωνίου Χ. 69'), Σλόγκαρ(Ρουίζ 90'), Σιφνέος (Χαραλάμπους 81'), Ντιγκινί
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Ταβάρες
Kίτρινες: Ντε Ιριόντο 39', Μπίκερ 89' /Ματόνγκο 32
Διαιτητής: Κωνσταντινίδης Αντώνης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Α. Γιώργος