Ολυμπιακοί αγώνες: Η πλεύση της Κυπριακής αποστολής στον Σηκουάνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
Ακολουθήστε μας στο Google news
Τα φετινά παιχνίδια απέναντι στον Παναθηναϊκό αποτελούν σκληρό πόκερ για τον Άρη, κυρίως λόγω του επικείμενου τελικού, τον Μάιο.
Όπως και στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις, έτσι και απόψε ο Άρης πηγαίνει με γνώμονα την νίκη, χωρίς όμως να αποκαλύψει όλα του τα ατού στον Φατίχ Τερίμ και τους παίκτες του.
Μπορεί οι κιτρινόμαυροι να χαρακτηρίζονται από έλλειψη βαθμολογικού στόχου στα φετινά πλέι οφ. Αυτό όμως παύει να μας απασχολεί, όταν εξετάζουμε την διάθεση και την εικόνα που βγάζουν στον αγωνιστικό χώρο. Στην πράξη ο Άρης δείχνει να παίζει κάθε παιχνίδι σαν να καίγεται για την νίκη! Χωρίς αυτό να συμβαίνει στα χαρτιά...
Σε πολλές περιπτώσεις οι Θεσσαλονικείς θεωρούνται το απόλυτο αουτσάιντερ και ο αντίπαλος δείχνει να έχει όλους τους λόγους και τα "όπλα" για να κερδίσει, όμως οι μπουκς, αναλυτές και ειδικοί του χώρου εκτίθενται ανεπανόρθωτα, μετά το πέρας του 90λεπτου.
Πολλάκις η ομάδα του Μάντζιου εξέθεσε τα φαβορί. Αυτό ευελπιστεί να επαναλάβει και απόψε.
Κόντρα στον Παναθηναϊκό που ρίχνεται και στην φωτιά για τρεις βαθμούς οι γηπεδούχοι πάνε συγκεντρωμένοι, μετά και την ψυχρολουσία - reality check στο Φάληρο, απέναντι στον Ολυμπιακό. Κανείς άλλωστε δεν είπε πως η έλλειψη άγχους και η απαλλαγή από βαθμοθηρία θα έκαναν το έργο των παικτών του Μάντζιου εύκολο στα πλέι οφ. Κάθε άλλο! Αυτή η χαλαρότητα πολλές φορές μπορεί να κρύβει κινδύνους και είναι ίσως θετικό το ότι η ήττα από τους ερυθρόλευκους προβλημάτισε τον προπονητή του Άρη και τους συνεργάτες του.
Πάνε πλέον πιο υποψιασμένοι και προσεκτικοί για το αποψινό παιχνίδι.
Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αν εξαιρέσουμε τον Βέλεθ, που παραμένει στα πιτς, η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατεβαίνει με αλλαγές και ροτέισον μεν, πιο ορθολογικά και ...ξύπνια δε. Ο Άρης έχει την δυνατότητα να παίξει επιθετικά και να πάρει ακόμη και κυρίαρχο ρόλο μπροστά στο κοινό του ή, σε άλλη προσέγγιση του αγώνα, να δώσει χώρο στον αντίπαλο και να παίξει στην κόντρα, βρίσκοντας εύκολες διόδους που θα αφήσει ακάλυπτες ο Παναθηναϊκός. Και τα δύο του ταιριάζουν! Και τα δύο μπορεί να τα υποστηρίξει...
Σε κουβέντα που κάναμε στο ραδιόφωνο μέσα στην εβδομάδα, ακόμη και πριν από το παιχνίδι με την Λαμία, σχετικά με την επερχόμενη αναμέτρηση απέναντι στον Παναθηναϊκό, αναρωτηθήκαμε αν ο Μάντζιος θα έπρεπε να τα δώσει όλα και να πασχίσει για το τρίποντο απέναντι στον Τούρκο προπονητή, με ρίσκο να αποκαλύψει όλες του τις δυνατότητες και να γίνει προβλέψιμος από τώρα ή να πάει σε μια πιο συντηρητική και κλειστή λύση, εκνευρίζοντας τον αντίπαλο και αποσυντονίζοντας τον. Δίνοντας του δηλαδή μια ψεύτικη εντύπωση πως έχει το ξεκάθαρο "Dominated hand" στην παρτίδα.
Ξεκάθαρη απάντηση δεν δώσαμε στο παραπάνω δίλημμα, ίσως τα ξαναπούμε σε επόμενο κείμενο επ' αυτού, μετά και τα 90 λεπτά στο Βικελίδης. Εξάλλου οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου στην Λεωφόρο σε λίγο καιρό. Αλλά ακόμη και να θέλαμε να δώσουμε σαφή απάντηση, κάτι τέτοιο θα ήταν κομματάκι δύσκολο, καθώς, εδώ που τα λέμε, ακόμη και ο ίδιος ο Μάντζιος δείχνει να έχει κλειστά τα χαρτιά του.
Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει το τι θα αποφασίσει για το "χέρι" που του μοιράστηκε.
Δεδομένα όμως, πέρα από το αποψινό, ο Άρης αποτελεί το Underdog στις περισσότερες από τις παρτίδες που παίχτηκαν φέτος κόντρα στους "Rich4". Τα αποτελέσματα του δείχνουν πως είναι δεινός χειριστής σε τέτοιες περιστάσεις και το ίδιο φιλοδοξεί να πετύχει και στα επόμενα παιχνίδια.
Λίγο περισσότερο και με μεγαλύτερο "Poker face" απόψε...
Όπως αναφέρουμε και στον τίτλο, ο "Θεός του πολέμου" δεν έχει πίεση, δεν κυνηγάει βαθμούς, του έχει μοιραστεί ένα, ίσως, χειρότερο φύλλο από του αντιπάλου, όμως θα κυνηγήσει λυσσαλέα ακόμη ένα Bad Beat. Κοινώς, Το δυνατό χέρι του αντιπάλου να χάσει από το φαινομενικά "αδύναμο" δικό του. Το ίδιο έκανε με τον ΠΑΟΚ και με την ΑΕΚ εξάλλου.
Είναι υποχρεωμένος από την ιστορία του και το γεμάτο (απαιτητικό) Κλ. Βικελίδης να το επαναλάβει...
Sdna.gr