Κυπελλούχος για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, είναι ο Άτλαντας Πάφου για τους άνδρες κάτω των 18, καθώς ύστερα από ένα συναρπαστικό τελικό για το κύπελλο ΟΠΑΠ, που έγινε στην αίθουσα «Κ. Παπαέλληνας», κέρδισε την Πετρολίνα ΑΕΚ με 60-58.

Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες στο ημίχρονο με 32-32, με τον Άτλαντα να διατηρεί ένα συνεχόμενο προβάδισμα στην επανάληψη, αλλά λίγο πριν το τέλος η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 58-58, πριν το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του Άτλαντα, 20 δευτερόλεπτα πριν από τον ήχο της κόρνας.

Με ελαφρύ προβάδισμα για τον Άτλαντα εξελίχθηκε η 1η περίοδος, κατά την οποία υπήρχε γρήγορος ρυθμός από τη μια, αλλά και δυνατές άμυνες και από τις δυο ομάδες.

Πέραν του προβαδίσματος που είχε η ομάδα της Πάφου, δεν σημειώθηκε κάποια αξιοσημείωτη διακύμανση, ενώ στο 9`, ο Άτλαντας είχε προηγηθεί με 17-12, αλλά στο τέλος της 1ης περιόδου η ΑΕΚ μείωσε σε 17-16.

Μετά από ένα αρχικό προβάδισμα της ΑΕΚ στην αρχή της 2ης περιόδου (18-17), ο Άτλαντας με 7-0 σερί, προσπέρασε με 24-18.

Γενικά ο ρυθμός ήταν πιο αργός κατά τη 2η περίοδο, με τον Άτλαντα να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα, αλλά λίγο μετά το 17`, η ΑΕΚ προσπέρασε με 29-28.

Με τη λήξη του ημιχρόνου οι δυο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 32-32.

Αργό και πάλι το τέμπο κατά το 3ο κομμάτι της αναμέτρησης, με την ομάδα του Άτλαντα να συντηρεί και πάλι ένα ελαφρύ προβάδισμα, τη στιγμή που οι δυνατές άμυνες και από τις δυο ομάδες, είχαν τον πρώτο λόγο.

Ωστόσο λίγο μετά το 26`, ο Άτλαντας προηγήθηκε με 47-39.

Αυτό το σκορ παρέμεινε χωρίς μεταβολή στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν, ενώ στο τέλος της 3ης περιόδου, το σκορ ήταν 47-42 για τον Άτλαντα.

Με μιαν περίοδο να απομένει για την ολοκλήρωση του τελικού και με τη διαφορά σε ισχνά επίπεδα, αναμενόταν με αγωνία η 4η περίοδος.

Προβάδισμα με +8 (50-42), για τον Άτλαντα στις αρχές της 4ης περιόδου, τη στιγμή που και οι δυο ομάδες, έδιναν τα πάντα για να κατακτήσουν το τρόπαιο του κυπελλούχου.

Λίγο μετά το 36`, η ΑΕΚ μείωσε σε 50-47, ενώ στο 36`, το σκορ πήγε στο 54-52 για τον Άτλαντα.

Πλέον η αγωνία έφθανε στην κορύφωση της και ενώ λίγο μετά το 38` ο Άτλαντας ήταν μπροστά με 56-53 και στο 39` η ομάδα της Πάφου προηγήθηκε με 58-53 και πλέον ήταν κοντά στην κατάκτηση του τροπαίου.

Όμως στο 39`32’’ η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 58-58 και στο 39`40’’ ο Άτλαντας προηγήθηκε με 60-58, για να ακολουθήσει λάθος των παικτών της ΑΕΚ και έτσι, το κύπελλο κατέληξε στην ομάδα του Άτλαντα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 32-32, 42-47, 58-60.