Αφού είδε το υπέρ της 2-0 να γίνεται 3-2 για την Μπρέντφορντ, η Άστον Βίλα κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3). Μεγάλες νίκες για Έβερτον και Λούτον, βήμα Ευρώπης για τη Νιούκαστλ.

Η Άστον Βίλα πέταξε δύο βαθμούς που μπορεί να της στοιχίσουν στη μάχη της τετράδας, όμως έτσι όπως διαμορφώθηκε το εντός έδρας 3-3 με την Μπρέντφορντ, και πάλι καλά να λένε στο Μπέρμιγχαμ!

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι φάνηκε να καθαρίζει το ματς με τα γκολ των Γουότκινς (39’) και Ρότζερς (46’), όμως μία ασύλληπτη καθίζηση στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου έφερε τρία γκολ από πλευράς φιλοξενούμενων (59’ Γιόργκενσεν, 61’ Εμπομό, 68’ Γουισά)...

Η Βίλα κατάφερε τελικά να συνέλθει από το σοκ, με τον Γουότκινς να ισοφαρίζει στο τελικό 3-3 στο 80’.

Όσον αφορά στα της εξόδου στην Ευρώπη, η Γουέστ Χαμ έπιασε στην εξάδα τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά το εκτός έδρας 2-1 (72’ πέν. Πακετά, 84’ Γουόρντ-Πράουζ - 33’ πέν. Σαράμπια) εις βάρος της Γουλβς, με τη Νιούκαστλ να καροδοκεί χάρη στο 1-0 επί της Φούλαμ στο Λονδίνο, με γκολ του Γκιμαράρες (81’).

Στο μέτωπο της σωτηρίας, η Έβερτον ανάσανε βαθιά νικώντας 1-0 την Μπέρνλι εντός έδρας χάρη σε γκολ του Κάλβερτ-Λιούιν στο 45+2’, ενώ και η Λούτον πήρε τεράστια εντός έδρας νίκη, 2-1, με ανατροπή κόντρα στην Μπόρνμουθ!

Τα «κεράσια» προηγήθηκαν με τον Τάβερνιερ στο 52’, ωστόσο Κλαρκ (73’) και Μόριτς (90’) έφεραν τα πάνω, κάτω, με τους νεοφώτιστους να πιάνουν τη Νότιγχαμ Φόρεστ στην 17η θέση.