Η Ομόνοια επικράτησε με 3-0 του Άρη στο ΓΣΠ, για την 6η αγωνιστική των πλέι-οφ.

Οι πράσινοι βρήκαν δίχτυα τρείς φορές στο 2ο ημίχρονο, με σκόρερ τους Σεμέδο, Κακουλλή και Μίλετιτς.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες, έψαχναν τα πατήματα τους, στον αγωνιστικό χώρο.

Καμία δεν κατάφερε να βρει την μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Στο 20ο λεπτό η Ομόνοια είχε με πολύ καλή προϋπόθεση για να απειλήσει την εστία του Άρη. Ο Σεμέδο έδωσε στον Σίμιτς που έφευγε απέναντι από τον Βανά, αλλά το κοντρόλ του Σέρβου δεν ήταν καλό και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες, έκαναν από μία αναγκαστική αλλαγή. Πρώτα ο Άρης με τον Μαγιαμπέλα να περνά εκτός στο 23’ και την θέση του να παίρνει ο Μπένγκτσον, ενώ στην συνέχεια ο Φαμπιάνο αντιμετώπισε πρόβλημα και μπήκε στον αγώνα ο Ουζόχο.

Η Ομόνοια απείλησε στο 42 και το 45+4 μετά από ωραίες ενέργειες του Σεμέδο, αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ομόνοια κατάφερε να σκοράρει. Ο Σιπριάνο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βανά βγήκε αλλά δεν κατάφερε να μαζέψει και ο Σεμέδο στο 2ο δοκάρι, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Λεμεσιανή ομάδα πήγε να απαντήσει 8 λεπτά μετά, αλλά χάθηκε διπλή ευκαιρία. Ο Σαβό έφυγε τετ α τετ με τον Ουζόχο, ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδιωξε, η μπάλα πήγε στον Μπένγκτσον που έκανε σουτ στην κίνηση, ο Μίλετιτς έσωσε με το κεφάλι!

Στο 64ο λεπτό η Ομόνοια βρήκε και 2ο γκολ. Λάθος στην άμυνα του Άρη, έκλεψε ο Χαραλάμπους και έδωσε στον Κακουλλή, ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής, σκόραρε για το 2-0.

Ο Άρης δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 81ο λεπτό η Ομόνοια βρήκε και 3-0 γκολ, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Ο Σιπριάνο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μίλετιτς με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 3-0 παρέμεινε μέχρι και το τέλος του αγώνα, με την ομάδα του Αναστασίου να πετυχαίνει σπουδαία νίκη.

Το LIVE:

Τέλος αγώνα

Καθυστερήσεις 4 λεπτά.

86' Κίτρινη στον Μπράουν.

83' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός Χάμπος και Σιπριάνο, μέσα Ψάλτης και Μπασιρού.

«Κλείδωσε» τη νίκη ο Μίλετιτς (ΒΙΝΤΕΟ)

81' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια και 3-0. Ο Σιπριάνο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μίλετιτς με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

73' Σεμέδο αντί του Γκομίς.

72' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός Σεμέδο και Κακουλλής, μέσα Αλιούμ και Μπάκιτς.

71' Κίτρινη στον Κουλιμπαλί.

Ο Κακουλλής δίνει γερό προβάδισμα στην Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

64' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια. Λάθος στην άμυνα του Άρη, έκλεψε ο Χαραλάμπους και έδωσε στον Κακουλλή, ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής, σκόραρε για το 2-0.

61' Τριπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα Κακόριν, Μποάκι και Μπράουν. Εκτός Σανέ, Νίκολιτς και Σαβό.

55' Διπλή ευκαιρία για τον Άρη! Ο Σαβό έφυγε τετ α τετ με τον Ουζόχο, ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδιωξε, η μπάλα πήγε στον Μπένγκτσον που έκανε σουτ στην κίνηση, ο Μίλετιτς έσωσε με το κεφάλι!

52' Κίτρινη στον Χαραλάμπους.

51' Κίτρινη στον Σανέ.

Ο Σεμέδο κάνει το 1-0 για την Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

47' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια και 1-0. Ο Σιπριάνο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βανά βγήκε αλλά δεν κατάφερε να μαζέψει και ο Σεμέδο στο 2ο δοκάρι, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τα άκουσε ο Ομπρένοβιτς από τους Ομονοιάτες (ΒΙΝΤΕΟ)

Τέλος ημιχρόνου

45+4 Εκπληκτική ενέργεια του Σεμέδο, μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ, σε κόρνερ ο Βανά. Ως μη γενόμενη φάση, ήταν σε θέση οφσαιντ ο Κακουλλής και οι διαιτητές θεώρησαν ότι επηρεάζει την φάση, αφού είχε μια επαφή με τον Ουρόσεβιτς που ήταν στην άμυνα απέναντι στον Σεμέδο.

45+1 Κίτρινη στον Καζού.

Καθυστερήσεις 4 λεπτά

42' Ωραία ενέργεια του Σεμέδο, ο οποίος ξέφυγε από τον Σανέ, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά δεν βρήκε κάποιον συμπαίκτη και απομάκρυνε η άμυνα του Άρη.

38' Γύρισμα του Σαβό, πρόλαβε ο Ουζόχο και μάζεψε.

Αποθεώθηκε ο άτυχος Φαμπιάνο! (ΒΙΝΤΕΟ)

34' Πρόβλημα για Φαμπιάνο! Στην θέση του ο Ουζόχο.

29' Σουτ του Μοντνόρ εντός περιοχής, αποκρούει ο Φαμπιάνο.

Πρόβλημα για Μαγιαμπέλα και αναγκαστική αλλαγή!

23' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Ο Μαγιαμπέλα δεν μπορεί να συνεχίσει, μέσα ο Μπένγκτσον.

20' Πολύ καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια. Ο Σεμέδο έδωσε στον Σίμιτς που έφευγε απέναντι από τον Βανά, αλλά το κοντρόλ του Σέρβου δεν ήταν καλό και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους.

15' Πρώτη τελική για την Ομόνοια, ένα σουτ του Σιπριάνο που έφυγε ψηλά.

8' Άστοχο σουτ του Μαγιαμπέλα εκτός περιοχής.

5' Ο Άρης δημιούργησε μία καλή προϋπόθεση με Σάβο και Μαγιαμπέλα, όμως υποδείχθηκε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

3' Πρώτο κόρνερ στον αγώνα, για την Ομόνοια.

Αποθέωση για την πετοσφαιρική Ομόνοια στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενδεκάδες:

Ομόνοια (Γ.Αναστασίου): Φαμπιάνο (34' Ουζόχο), Σιπριάνο (83' Ψάλτης), Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Μίλετιτς, Χάμπος (83' Μπασιρού), Κούσουλος, Μπεζούς, Σεμέδο (72' Αλιούμ), Σίμιτς, Κακουλλής (72' Μπάκιτς).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κασάμα, Φράνσον, Λέζιακς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή.

Άρης (Τ.Γίνιγκεν):Βανά, Καζού, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Σανέ (61' Μποάκι), Ζόκε, Νίκολιτς (61' Μπράουν), Μαγιαμπέλα (23' Μπένγκτσον), Μοντνόρ, Γκομίς (73' Σεμέδο), Σαβό (61' Κακόριν).

Στον πάγκο:Σωφρονίου, Ζάντρο, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Σουμάνσκι.

Διαιτητής: Obrenovic Rade
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος