Ο Αστέρας Μέσα Γειτονιάς ήταν η νικήτρια ομάδα στον αγώνα κόντρα στην ΟΚ Αραδίππου, κατακτώντας το πρωτάθλημα Β2 κατηγορίας. Πήρε τη νίκη με 63-52 και ανέβηκε στην Β1.
Η Αραδίππου προηγήθηκε στο 1' με 2-0. Ο Αστέρας έπαιζε πιο επιθετικά και στο 8' έκανε το 13-7. Στο 16' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 26-25, ενώ στο ίδιο λεπτό με τρίποντο οι γηπεδούχοι έκαναν το 29-25.
Στο 16 η ομάδα της Αραδίππου μπήκε μπροστά στο σκορ με 31-29. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, στο 18' το σκορ ήταν 34-34 και στο 20' 36-36. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο ο Ζήνωνος ευστόχησε σε τρίποντο για τον Αστέρα, για το 39-36.
Η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε τη διαφορά στο +8 στο 23' με 46-38. Η ομάδα της Αραδίππου μείωσε σε 54-52 στο 37’, όμως ο Αστέρας κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Πήρε τη νίκη με 63-52 και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Β2 κατηγορίας.
Η Allianz Κύπρου, υποκατάστημα της Allianz, της μεγαλύτερης ασφαλιστικής εταιρείας στον κόσμο, αποτελεί και επίσημα τον πρώτο χορηγό του FIBA EuroBasket 2025 που θα διεξαχθεί το ερχόμενο καλοκαίρι στη χώρα μας!
Δηλώσεις στον Super Sport FM έκανε ο αρχηγός του Κεραυνού, Σάιμον Μιχαήλ, ο οποίος μίλησε για τη αντίδραση των Κύπριων Καλαθοσφαιριστών στην απόφαση για αύξηση των ξένων στη νέα σεζόν.
Ανακοίνωση-διαμαρτυρίας από τον Κεραυνό για την απόφαση της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης για τη συμμετοχή των ξένων καλαθοσφαιριστών στο επόμενο πρωτάθλημα: