Ο ΑΠΟΕΛ με ανατροπή σκορ νίκησε 1-2 (Τόνγκια 9'/Τομανέ 75', Ντονγκαλά 82') την ΑΕΚ στην Λάρνακα και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Στους 66 βαθμούς η ομάδας της Λευκωσίας, στους 62 παρέμειναν οι Λαρνακείς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση πιέζοντας ψηλά επενδύοντας κυρίως στις επιθέσεις μέσω της μακρινής μπαλιάς. Η ΑΕΚ βρήκε αυτό που... έψαχνε στο 9'. Ο Γκαρσία πάραρε στον Τόνγκια ο οποίος από αριστερά συνέκλινε κι έκανε το δεξί σουτ ανοίγοντας το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια τροποποίησαν τον τρόπο που αγωνίζοντας καθώς ο Ρικάρντο Σα Πίντο επέλεξε να συνεχίσει με τριάδα στην άμυνα (Τσεμπάκ, Ντβάλι, Πέτροβιτς). Οι γαλάζοκίτρινοι έγιναν πιο επιθετικοί όμως ο Πίριτς δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του α' μέρους.

Στο β' μέρος ο ρυθμός έπεσε με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκει τη... λύση στο 75' με στημένη φάση όταν ο Ντονγκαλά εκτέλεσε φάουλ, ο Τομανέ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Η ομάδα της Λευκωσίας έφερε... τούμπα το ματς με νέα κεφαλιά.

Στο 82' ο Δώνης έκανε την σέντρα και ο Ντονγκαλά με κεφαλιά έκανε το 1-2!

LIVE:

Έναρξη αγώνα

3' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

3' Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε, έδιωξε με γροθιές ο Πίριτς.

5' Κόρνερ για την ΑΕΚ...

5' Ο Λέδες εκτέλεσε το κόρνερ, κεφαλιά από τον Γκαρσία, άουτ!

9' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Γκαρσία πάραρε στον Τόνγκια ο οποίος απί αριστερά συνέκλινε κι έκανε το δεξί σουτ ανοίγοντας το σκορ.

Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ που έψαχνε, ενώ ο ΑΠΟΕΛ καλείται να κάνει ό,τι δεν έκανε ποτέ στη φετινή σεζόν: να το... ανατρέψει.

13'  Πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους με άστοχη κεφαλιά του Τσεμπάκ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, η φάση όμως δεν μετρά καθότι ο μπακ των φιλοξενούμενων ήταν σε θέση οφσάιντ

Ο Ντιουνκού έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τόνγκια το γυριστό σουτ, άουτ.

20' Σουτ από τον Φαράζ, κόρνερ. Έδιωξε ο Μπέλετς μετά την εκτέλεση του κόρνερ...

23' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από προσπάθεια του Βιγιαφάνιες.

Εκτέλεσε το κόρνερ ο Ζέφτε, επιθετικό φάουλ από τον Τσεμπάκ, η μπάλα στον Πίριτς.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονται πλέον με 3-5-2. Μπροστά από τον Μπέλετς οι Τσεμπάκ, Ντβάλι και Πέτροβιτς. Δεξί μπακ-χαφ ο Ντογκαλά, αριστερά Ζέφτε Βιτάλ.

Ανέβηκε ο ΑΠΟΕΛ όμως δεν μπόρεσε να κάνει τη ζημιά στην ΑΕΚ που διατηρεί το προβάδισμα.

39' Κίτρινη στον Μαρκίνιος.

43' Άστοχο σουτ από τον Πέτροβιτς.

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

4-1 οι τελικές προσπάθειες, 1-0 στο στόχο για την ΑΕΚ, 52% η κατοχή της μπάλας για τον ΑΠΟΕΛ.

Έναρξη β΄μέρους

46' Δώνης αντί Βιγιαφάνιες.

Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ, ένα μέτρο εκτός περιοχής από αριστερά όπως επιτίθενται οι γαλαζοκίτρινοι.

51' Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το φάουλ, κόρνερ... Η μπάλα μετά από μίνι πολιορκία καταλήγει στα χέρια του Πίριτς.

56' Σουτ από τον Ντίμερς, απέκρουσε ο Μπέλετς.

Κόρνερ για την ΑΕΚ πέρασε ανεκμετάλλευτο..

58' Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ... 4-3 τα κόρνερ.

Ο Λέδες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκαρσία έκανε την κεφαλιά, άουτ.

63' Μεχρί αντί Μαρκίνιος.

Ο Μεχρί εκτέλεσε μακρινό φάουλ-γέμισμα στην περιοχή και οι Λαρνακείς στη συνέχεια βγήκαν στην αντεπίθεση.

Άστοχο σουτ από τον Φαράζ...

Καταλυτική παρέμβαση από τον Πέτροβιτς ο οποίος σταμάτησε τον Φαράζ εντός περιοχής.

68' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Ο Ζέφτε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντάλσιο έκανε το σουτ, άουτ.

68' Γκάμα και Σολ αντί Φαράζ, Λόπες.

71' Κβιλιτάια αντί Κοσταντίνοφ.

Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ... Ο Ζέφτε εκτέλεσε το φάουλ, απομάκρυναν αμυντικοί και ο Δώνης έκανε το σουτ, ο Πίριτς εξουδετέρωσε σε κόρνερ!

Ο Ζέφτε εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

Άστοχη τελική προσπάθεια από τον Τόνγκια... άουτ.

74' Κίτρινη στον Σολ, χάνει Πάφο εντός ή Άρη εκτός.

Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ...

75' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ντονγκαλά εκτέλεσε φάουλ, ο Τομανέ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

80' Σάντος αντί Ντίμερς.

82' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Δώνης έκανε τη σέντρα και ο Ντονγκαλά με κεφαλιά έκανε το 1-2!

Ναούμ, Τρισκόφσκι αντί Πονς, Ντιουνκού.

85' Σατσιάς, Σούσιτς αντί Τομανέ, Ντονγκαλά.

Κεφαλιά από τον Σολ, ο Μπέλετς μάζεψε την μπάλα! Διαμαρτυρίες ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή τέρματος.

Το ματς συνεχίζεται, 1-2.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ρομπέρζ να αστοχεί με προβολή, άουτ.

Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΕΛ:Μπέλετς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Τσεμπάκ, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες, Ντάλσιο, Ντογκαλά, Μαρκίνιος, Τομανέ

Στον πάγκο οι Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Γουίλσον, Κβιλιτάια, Μαϊόλι, Σούσιτς, Σατσιάς, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιονκού, Λέδες, Τόνγκια, Φαράζ, Λόπες, Γκαρθιά, Μιλίσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Κυριακή, 31.03.2024 / 17:00