Σε καλή αγωνιστική κατάσταση έδειξε ότι βρίσκεται η Ιταλία που επιβλήθηκε του Εκουαδόρ με 2-0 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στις ΗΠΑ.

Το Εκουαδόρ παρά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε αναθάρρησε και φάνηκε απειλητικό για την άμυνα της Ιταλίας, όμως δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με το 1-0 να μένει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι προπονητές των δύο ομάδων προχώρησαν σε δοκιμές προσώπων, με την Ιταλία να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, με την «Σκουάντρα Ατζούρα» να σφραγίζει τη νίκη με τον Μπαρέλα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να γράφει το τελικό 2-0.