Η Ντόρτμουντ επικράτησε 3-1 της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στο τελευταίο χρονικά της αγωνιστικής.

Την τρίτη της νίκη στη σειρά πέτυχε η Ντόρτμουντ στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Σήμερα έχοντας απέναντι της την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε 3-1 στο ματς που έριξε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής και έτσι παρέμεινε στην τέταρτη θέση, έχοντας έξι βαθμούς λιγότερους από την τρίτη Στουτγκάρδη και έναν περισσότερο από την Λειψία.

Η Αϊντραχτ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτο με τον Γκέτσε αλλά η Ντόρτμουντ μπόρεσε έστω και σιγά-σιγά να αντιδράσει.

Αρχικά στο 33ο λεπτό ο Αντεγιέμι έκανε το 1-1 και στο 81ο πήρε το προβάδισμα με τον Χούμελς. Το τελικό 3-1 το έκανε ο Τσαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Αϊντραχτ με το σημερινό αποτέλεσμα έμεινε στους 40 βαθμούς και είδε τη διαφορά της να μειώνεται στους πέντε από την Αουγκσμπούργκ η οποία διεκδικεί το πλασάρισμά της σε μια θέση που δίνει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.