Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 την Ανόρθωση με σκόρερ τον Τόνγκια στο 69' στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ και είναι στο -1 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ που θα φιλοξενήσει στην Αρένα της Λάρνακας στην επόμενη αγωνιστικής στις 31 Μαρτίου.

Στο α΄ημίχρονο δημιουργήθηκαν ελάχιστες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, με το 0-0 να παραμένει αναλλοίωτο, ενώ με την ολοκλήρωση του 45λεπτο ο Τιουνέ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα καθώς έσπρωξε με βίαιο τρόπο τον Σολ.

Στο β' μέρος οι Λαρνακείς έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με γκολ του Τόνγκια στο 69', το διαφύλαξαν μέχρι το τέλος του ματς και ανέβηκαν στους 62 βαθμούς.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα

8' O Mπρούνο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Ρομπέρζ έκανε την κεφαλιά, άουτ.

Κίτρινη στον Χρυσοστόμου για φάουλ στον Μιλίτσεβιτς.

16' Κόρνερ για την Ανόρθωση...

Ο Πίριτς έδιωξε μετά από σέντρα.

Συγκρούστηκαν ο Πίριτς με τον Μαρμούκ.

Τα ιατρικά επιτελεία των δύο ομάδων έτρεξαν άμεσα προς τους δύο ποδοσφαιριστές.

Όλα καλά με τους δύο ποδοσφαιριστές οι οποίο συνεχίζουν με επίδεσμο στο κεφάλι.

20' Συνεχίζεται κανονικά το ματς.

22' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Φερέιρα να πλασάρει άουτ...

24' Kόρνερ για την ΑΕΚ...

Ο Λέδες εκτέλεσε, ο Αρμπολέδα "καθάρισε" τη φάση.

Σουτ από τον Καστέλ, άστοχο...

31' Κίτρινη στον Γκάμα για φάουλ στον Τιουνέ.

34' Ο Γκάμα εντός περιοχής από διαγώνια θέση έκανε το σουτ, μάζεψε την μπάλα με διπλή προσπάθεια ο Αρμπολέδα.

35' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Λόπες να κάνει το σουτ, δοκάρι και άουτ!

Ο Μιλίτσεβιτς απομάκρυνε μετά από εκτέλεση φάουλ.

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Τόνγκια εντός περιοχής να κάνει το γύρισμα και αμυντικός της Ανόρθωσης πρόλαβε κι έδιωξε σε κόρνερ!

Σερί κόρνερ για τους Λαρνακείς...

42' Ο Γκάμα εκτέλεσε, ο Αρμπολέδα μάζεψε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

45' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45'+3' Kόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

Απομάκρυνε την μπάλα ο Κάργας μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Γκάμα.

45'+6' Κόρνερ για την ΑΕΚ... Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

ΚΟΚΚΙΝΗ στον Τιουνέ! Μόλις ολοκληρώθηκε το α' ημίχρονο ο Τιουνέ έσπρωξε βίαια τον Σολ!

Κίτρινη στον Σολ

Έναρξη β' μέρους.

Ερερίν αντί Πίριτς και Σολ αντί Γκάμα.

Αρτυματάς αντί Γκερέρο.

Χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ.

52' Κόρνερ για την ΑΕΚ... χωρίς αντίκρισμα.

54' Παρούτης αντί Φερέιρα.

57' Κίτρινη στον Τόνγκια.

60'  Tεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Καστέλ μετά από πάσα του... Ρομπέρζ βρέθηκε απέναντι από τον Ερερίν κι έκανε το πλασέ, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ εξουδετέρωσε!

61' Ντίμερς, Σάντος αντί Ρομπέρζ, Φαράζ.

65' Kίτρινη στον Κάργα.

Κόρνερ για την ΑΕΚ... πέρασε ανεκμετάλλευτο.

66' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Λόπες να πλασάρει ο Αρμπολέδα άγγιξε την μπάλα που βρήκε στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Σολ δεν μπόρεσε να σκοράρει καθώς ήταν σε ανισορροπία.

69' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τόνγκια με ένα πανέμορφο πλασέ έκανε το 0-1!

73' Ουαγκέ αντί Αντωνίου.

78' Γκασάμα αντί Κάργα, Περέα αντί Χρυσοστόμου.

79' Κίτρινη στον Λόπες.

85' Τόμοβιτς αντί Λόπες.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Σάντος να σουτάρει άουτ...

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Μαρμούκ, Κάργας (Γκασαμά 78'), Κορέια, Καστέλ, Γκερέρο (Αρτυματάς 46'), Φερέιρα (Παρούτης 54'), Τιουνέ, Μακούν, Αντωνίου (Ουαγκέ 73'), Χρυσοστόμου (Περέα 78').
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Ουαρίς, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά.
ΑΕΚ: Πίριτς (Ερερίν 46'), Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια, Φαράζ (Σάντος 61'), Λόπες (Τόμοβιτς 85'), Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (Σολ 46'), Πονς, Ρομπέρζ (Ντίμερς 61').
Στον πάγκο: Κάσας, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρσκο, Μάμας.
Κίτρινες: Χρυσοστόμου 11', Κάργας 65' / Γκάμα 31', Τόνγκια 57', Λόπες 79'
Κόκκινη: Τιουνέ 45'
Διαιτητής: Prontera Alessandro
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος