Θέλει να κουνήσει σεντόνι η Νις! Η ομάδα του Χάις, έκανε παρέλαση στο Λανς επικρατώντας 3-1 και ανέβηκε στην 4η θέση μετά από 26 ματς στη Ligue 1. Ξέμπλεξε το Στρασβούργο περνώντας από τη Νάντ.

Το πάει μακριά το... αστείο η Νις! Η ομάδα της Νίκαιας, έσπασε το αρνητικό σερί της και με μια εκκωφαντική εμφάνιση επικράτησε 3-1 στην έδρα της Λανς, μπαίνοντας για τα καλά στο κόλπο του εισιτηρίου του Champions League της επόμενης περιόδου!

Από νωρίς το προβάδισμα για τη Νις με τον Τσο, να κάνει την ασίστ στο Μοφί, ο οποίος σχεδόν προ κενής εστίας άνοιξε στο 11' το σκορ με τη Λανς να φτάνει κοντά στην ισοφάριση λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Ντα Κόστα, στο 44' αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νις έφτασε μετά από μόλις οκτώ λεπτά στο δεύτερο γκολ της όταν ο Τσο με τη δεύτερη ασίστ του μοίρασε στον Τιράμ για το 2-0, ενώ στο 67' και πάλι ο Μοφί βγήκε στην κόντρα και αφού πέρασε τον Σαμπά έκανε το 3-0! Το γκολ της τιμής για τη Λανς πέτυχε στο 76' ο Βαχί, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Tεράστια νίκη για το Στρασβούργο στην έδρα της Ναντ! Το σύνολο του Πατρίκ Βιεϊρά, επικράτησε 3-1 των «καναρινιών» αφήνοντας τα στην τρίτη θέση από το τέλος. Ο Γκαμεϊρό στο 3' το 1-0 με τον Κεμέρ να ισοφαρίζει στο 36'.

Ωστόσο με ένα τρομερό ντεμαράζ του Εμεγκά που πέτυχε δυο γκολ (62',78') το Στρασβούργο πήρε τη νίκη 3-1 και ανέβηκε στη 12η θέση με 29 βαθμούς.