Ζορίστηκε, αλλά πήρε σπουδαίο τρίποντο η Μίλαν!

Οι «ροσονέρι» κατάφεραν να λυγίσουν την σκληροτράχηλη Έμπολι, επικρατώντας με 1-0 στο «Σαν Σίρο» και έγραψαν τη δεύτερη στη σειρά νίκη τους για να ανέβουν προσωρινά στη 2η θέση και στο +2 από τη Γιουβέντους που φιλοξενεί αργότερα την Αταλάντα.

Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους και μετά το εξαιρετικό ξεκίνημα με τον Νταβίντε Νικόλα στον πάγκο τους, παραμένουν στα χαμηλά της βαθμολογίας και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Καλύτερη ήταν η Μίλαν στο πρώτο ημίχρονο και είχε περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει. Μάλιστα, οι «ροσονέρι» μόλις στο 5’ άγγιξαν το γκολ με τον Πούλισικ. Η Έμπολι προσπαθούσε να δημιουργήσει αλλά δεν τα κατάφερνε ιδιαίτερα και έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 41’ τελικά η ομάδα του Στέφανο Πιόλι άνοιξε το σκορ με τον Πούλισικ μετά από ασίστ του Όκαφορ.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι δυο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λόφτους-Τσικ στο 74ο λεπτό να έχει μια καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα, αλλά ο αντίπαλος κίπερ του είπε «όχι».

Τα λεπτά περνούσαν, τίποτα το ιδιαίτερο δεν άλλαξε και η Μίλαν κράτησε μια σημαντική νίκη μέχρι το φινάλε που την ανέβασε στην 2η θέση της βαθμολογίας και +2 από τη Γιουβέντους.