Η Πάφος νίκησε 2-3 (Κβίντα 53' αυτ., Γκασάμα 65' / Τάνκοβιτς 33' πεν., 90'+11' πεν., Γκολντάρ 90'+14') την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς η Κυρία λόγω αποβολής του Τσίκο στο 87'

Σε ένα ημίχρονο με... φτωχό θέαμα η Πάφος πήρε προβάδισμα στο σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Tάνκοβιτς στο 33', με την Ανόρθωση να... απαντά στο β' μέρος.

Στο 53' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν μετά από σέντρα του Κορέια και προβολή του Καστέλ, ενώ στο 65' ο Γκασάμα έκανε το 2-1 με αριστερό σουτ εντός περιοχής ανατρέποντας το σκορ.

Στο 87' η Ανόρθωση έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Τσίκο μέσω VAR.

Στις καθυστερήσεις η Πάφος κέδισε πέναλτι μέσω VAR και ο Τάνκοβιτς στο 90'+11' έκανε το 2-2, ενώ στο 90'+14' ο Γκολντάρ διαμόρφωσε το τελικό 2-3!

Η LIVE ενημέρωση:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα...

11'  Κόρνερ για την Πάφο...  Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

12' Άστοχο γυριστό σουτ του Καστέλ.

14' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ικόκο στο κεφάλι, σε προσπάθεια διεκδίκησης της μπάλας με τον Τσίκο.

24' Κόρνερ για την Ανόρθωση... χωρίς αντίκρισμα.

Κόρνερ για την Πάφο....

Σουτ από τον Ικόκο, άουτ.

28' Σουτ του Ζάιρο, εκτός περιοχής, η μπάλα έξω.

32' Πέναλτι υπέρ της Πάφου για χέρι του Κορέια έπειτα από σέντρα του Ικόκο.

34' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τάνκοβιτς με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-1.

40' Σέντρα του Φερέιρα από δεξιά, μπλοκάρει τη μπάλα ο Ίβουσιτς.

45' Κεφαλιά του Τάνκοβιτς, η μπάλα στα χέρια του Αρμπολέδα.

45' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' Γκασάμα αντί Φερέιρα.

52' Ο Γκολντάρ έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα στον Αρμπολέδα.

53' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Καστέλ με προβολή έκανε το 1-1. Πιθανόν αυτογκόλ Κβίντα...

56' Βαλακάρι αντί Κοντρέρας.

57' Ο Ζάιρο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ο βοηθός διαιτητής υπέδειξε οφσάιντ τον Κβίντα ο οποίος έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ.

61' Καρφωτή κεφαλιά από τον Ζάιρο, άουτ!

65' ΓΚΟΛ 2-1. Ο Τσίκο έκανε το σουτ, η μπάλα σε αμυντικό και στην επαναφορά ο Γκασάμα με αριστερό σουτ έκανε το 2-1.

68' Πέπε, Τζάτζα αντί Ντράγκομιρ, Μπρούνο

74' Ουαρίς αντί Περέα.

75' Κίτρινη στον Γκολντάρ.

77' Χρυσοστόμου αντί.

83' Κίτρινη στον Μπόκτσαϊ.

83' Κανέ αντί Ναμ, Ρους αντί Ικόκο.

84' Ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές...

Κίτρινη στον Τσίκο...

86' Ο VARίστας καλεί να δεί την γροθιά του Τσίκο στον Μποκτσάι...

ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ο Τσίκο!

89' Αντωνίου αντί Ουαγκέ.

90' Δέκα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+3' Ο Βαλακάρι έκανε τη σέντρα, ο Ρους την κεφαλιά, με τον Αρμπολέδα να εξουδετερώνει σε κόρνερ!

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.

90' Ο VARίστας κάλεσε τον ρεφ να εξετάσει πιθανό πέναλτι για ανατροπή Τζάτζα από τον Αντωνίου.

Πέναλτι υπέρ της Πάφου

Κίτρινη στον Μαρμούκ.

90'+9' Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε, ο Αρμπολέδα απέκρουσε το πέναλτι!

Εξετάζεται πιθανή επανάληψη του πέναλτι!

Ο Αρμπολέδα έκανε βήμα μπροστά νωρίτερ και ο Τάνκοβιτς θα εκτελέσει ξανά το πέναλτι.

90'+11' ΓΚΟΛ 2-2. Ο Τάνκοβιτς ισοφαρίζει με εκτέλεση πέναλτι.

Κίτρινες σε Κάργα, Τιουνέ.

90'+15' ΓΚΟΛ 2-3! Ο Γκολντάρ μετά από γύρισμα από αριστερά έκανε το αριστερό πλασέ κάνοντας το 2-3!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

Ανόρθωση (Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Μακούν, Κορέια, Τιουνέ, Ιωάννου, Τσίκο, Καστέλ, Φερέιρα, Περέα.

Στον πάγκο: Μιχάηλ, Κεραυνός, Αρτυματάς, Μαρμούκ, Παρούτης, Γουαρίς, Γκασάμα, Αντωνίου, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά, Χρυσοστόμου.

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ντράγκομιρ, Ναμ, Κοντρέρας, Ζάιρο, Τάνκοβιτς, Μπρούνο.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Ζάζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Πέπε.

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Διαιτητής: Bertolo Nogueira Miguel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Simovic Novak
AVAR: Εγγλέζου Νίκος