Η ΑΕΛ πήρε τη νίκη... γοήτρου απέναντι στον Απόλλωνα στο Λεμεσιανό ντέρμπι. Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με Σαγκάλ στο 37' όμως οι γαλαζοκίτρινοι το γύρισαν με Μακρή (61') και Ανδρέου (77'), πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη φέτος επί του Απόλλωνα.

Μέτριο θέαμα αλλά με αρκετή ένταση και πάθος στο πρώτο ημίωρο του ντέρμπι.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 30' για να δούμε καλή φάση με τον Κα να κάνει την μπαλιά από δεξιά και τον Μακρή να προλαβαίνει την έξοδο του Λέουβενμπεργκ όμως το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Επτά λεπτά μετά όμως ο Απόλλωνας στην πρώτη του καλή ευκαιρία άνοιξε το σκορ! Ο Πέρετζ έκανε την μπαλιά από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Χιλιανό, ο οποίος με αριστερό διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής σημείωσε ένα όμορφο γκολ για το 0-1.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 61' με ωραία κεφαλιά του Μακρή μετά από σέντρα το Κα από αριστερά.

Ο Απόλλωνας έβγαλε αντίδραση και απείλησε δις για ένα δεύτερο γκολ όμως δεν τα κατάφερε. Πρώτα στο 67' ο Κρμέντσικ μόνος μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ έκανε άστοχη κεφαλιά και δύο λεπτά μετά ο Σαγκάλ βρέθηκε μόνος στην περιοχή και έκανε το πλασέ όμως ο Ανέστη έκανε μεγάλη απόκρουση.

Τελικά το γκολ ήρθε αλλά για την ΑΕΛ με τις δύο αλλαγές του Γαρπόζη, Θεμιστοκλέους και Ανδρέου, να συνδυάζονται στο 77' και τον τελευταίο να σκοράρει με ψύχραιμο πλασέ για το 2-1!

Στο 82' ο Ανδρέου έφτασε κοντά στο 3-1 όμως το σουτ του από καλή θέση μέσα στην περιοχή ήταν άστοχο.

Το φινάλε του ντέρμπι ήταν δραματικό με τον Απόλλωνα να χάνει ευκαιρία στο 89' με Κρμέντσικ ενώ στο 93' ο ίδιος παίκτης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και σκόραρε για το 2-2 όμως το γκολ του ακυρώθηκε για οφ-σάιντ και η νίκη βάφτηκε... γαλαζοκίτρινη.

Η LIVE ενημέρωση:

94' Έγινε έλεγχος από το VAR και το γκολ ακυρώνεται για οφ-σάιντ. Παραμένει το 2-1!

93' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με Κρμέντσικ!

5 λεπτά καθυστερήσεις

89' Απειλεί ο Απόλλωνας με τον Κρμέντσικ από κοντά στο δεύτερο δοκάρι να μην μπορεί να κάνει καλό τελείωμα και τον Ανέστη να μαζεύει την μπάλα

82' Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Ανδρέου να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή όμως ήταν άστοχο

77' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με Ευάγγελο Ανδρέου! Ο νεαρός Θεμιστοκλέους έκλεψε την μπάλα και μοίρασε στον Ανδρέου, ο οποίος μόνος απέναντι στον Λέουβενμπεργκ τον εκτέλεσε με ψύχραιμο πλασέ

75' Έξω οι Κα και Μεντόζα, μέσα οι Θεμιστοκλέους και Ανδρέου για την ΑΕΛ

69' Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Σαγκάλ βρέθηκε μόνος από αριστερά στην περιοχή της ΑΕΛ και έκανε το πλασέ όμως ο Ανέστη έκανε μεγάλη απόκρουση

69' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Σέρνιτς, μέσα ο Μαρς

68' Έξω οι Βαλμπουενά και Σάντος, μέσα οι Φιλιώτης και Σπόλιαριτς για τον Απόλλωνα

67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Κρμέντσικ μόνος στην περιοχή έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω

61' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μακρή! Ο Κα έκανε την μπαλιά από αριστερά και ο Κύπριος επιθετικός με ωραία κεφαλιά ισοφάρισε για την ΑΕΛ

58' Μόνος έξω από την περιοχή της ΑΕΛ ο Κολ, το πλασέ του είναι πολύ άστοχο

57' Απειλεί η ΑΕΛ με την παράλληλη του Κα όμως ο Μακρής δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι

56' Όλα καλά με τον Κύπριο αμυντικό, επαναρχίζει το ματς

55' Στο έδαφος ο Μαλεκκίδης, τρέχουν οι γιατροί. Ευτυχώς δεν φαίνεται κάτι σοβαρό. Συγκρούστηκε με το πρόσωπο του στον Σέρνιτς ο άσος του Απόλλωνα

46' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Μορέιρα, μέσα ο Μίντσεφ

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

3 λεπτά καθυστερήσεις

38' Κίτρινη στον Σαγκάλ για τον πανηγυρισμό

37' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με Σαγκάλ! Ο Πέρετζ έκανε την μπαλιά από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Χιλιανό, ο οποίος με διαγώνιο σουτ από αριστερά άνοιξε το σκορ

30' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, βρίσκει το ΔΟΚΑΡΙ ο Μακρής! Ο Κα έκανε την μπαλιά από δεξιά με τον Κύπριο φορ να προλαβαίνει τον πορτιέρο του Απόλλωνα όμως η προσπάθησε του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι

26' Πρώτη ευκαιρία στο ματς με τον Μορέιρα να κάνει γυριστό από πλάγια αριστερά, δεν μπόρεσε ο Κα να μπει στην πορεία της μπάλας

21' Κάθετη πάσα στον Κα, ο Λέουβενμπεργκ έκανε έγκαιρα έξοδο και έδιωξε

15' Χωρίς κάποια καλή φάση ακόμη, ο Απόλλωνας πήρε κάποιες πρωτοβουλίες μετά το δεκάλεπτο

9' Κίτρινη στον Τσούκα για φάουλ στον Μαλεκκίδη. Μένει για λίγο στο έδαφος ο άσος του Απόλλωνα όμως δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό

7' Κίτρινη κάρτα στον Σάντος για φάουλ στον Σέρνιτς

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΛ (Γαρπόζης): Ανέστης, Τσούκα, Μπάστο, Ντε Λούκας, Τζάλμα, Παπαφώτης, Σέρνιτς, Μορέιρα, Μακρής, Μεντόζα, Κα.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Ανδρέου, Μαρς, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Μίντσεφ, Κολιάς, Νεοφύτου, Κανό, Γερολέμου.

Απόλλων (Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Σάντος, Πεϊμπερνς, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Κολ, Αρτεάν, Κρμέντσικ, Σαγκάλ, Βαλμπουενά, Πέρετζ.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρτσεβιτς, Κοστάκε, Φιλιώτης, Μπακένγκα.

Στάδιο: Αλφαμέγα
Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης