Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης για την 2η αγωνιστική των πλέι-οφ.

Για τους πράσινους σκόραραν οι Κούσουλος και Μάθιους, ενώ για την Κυρία ο Καστέλ με πέναλτι.

Στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός με τις δύο ομάδες, να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους.

Η πρώτη αξιόλογη φάση στην αναμέτρηση ήρθε στο 11ο λεπτό και ήταν για την Ανόρθωση. Φάουλ από αριστερά με τον Κορέια, ο Τεχέρα έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια βρήκε και αυτή ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία 8 λεπτά μετά. Συγκεκριμένα στο 19ο λεπτό, ο Μπεζούς με όμορφη κάθετη πάσα, έβγαλε τον Στεπίνσκι μπροστά από τον Αρμπολέδα, ο οποίος του έκλεισε το πεδίο και απέκρουσε την μπάλα, στέλνοντας την σε κόρνερ.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό του αγώνα. Ο Κούσουλος έπιασε ένα «κεραυνό» εκτός περιοχής και δεν άφησε περιθώρια στον Αρμπολέδα.

Δύο λεπτά μετά ο Μπεζούς με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών του Αρμπολέδα.

Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Αναστασίου είχε το πάνω χέρι στον αγωνιστικό χώρο και γυρόφερνε την περιοχή της Ανόρθωσης.

Ο Μπεζούς δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 42ο λεπτό, με την μπάλα να κτυπά στο δοκάρι και να φεύγει.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Ανόρθωση μπήκε με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, για να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Αυτή που βρήκε το γκολ λίγο πιο μετά, ήταν η Ομόνοια. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, έβγαλε η άμυνα της Ανόρθωσης και ο Μάθιους βρισκόταν λίγο έξω από την περιοχή, είδε την μπάλα να του στρώνεται και έκαμε με την μια το σουτ. Η μπάλα πέρασε μέσα από σώματα και κατέληξε στα δίχτυα του Αρμπολέδα, για το 2-0.

Η Ανόρθωση μετά και το δεύτερο γκολ της Ομόνοιας, δεν κατάφερε να βγάλει ιδιαίτερη αντίδραση.

Τέλος αγώνα

90+6 ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και 2-1. Ο Καστέλ σκοράρει από τα 11 βήματα.

Πέναλτι για την Ανόρθωση.

90+4 Το VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει πέναλτι για την Ανόρθωση, σε χέρι του Παναγιώτου.

Καθυστερήσεις 4 λεπτά.

90' Σίμιτς αντί του Σεμέδο.

87' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σέντρα του Τεχέρα, ο Γκασαμά έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

87' Μίλετιτς στην θέση του Μπεζούς.

84' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια. Ωραία ενέργεια από τον Μπεζούς, ξεπέρασε δύο αμυντικούς της Ανόρθωσης και βρέθηκε απέναντι από τον Αρμπολέδα και με λόμπα πήγε να τον νικήσει, ωστόσο η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

84' Κίτρινη στον Χρυσοστόμου.

78' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Αντωνίου και Μακούν, αντί των Κορέια και Ουαγκέ.

77' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Κασαμά, Κακουλλής και Σιπριάνο. Εκτός Στεπίνσκι, Χαραλάμπους και Χαμάς.

71' Χρυστόμου στην θέση του Ιωάννου.

68' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπεζούς η μπάλα πάνω από την εστία του Αρμπολέδα.

67' Κίτρινη στον Τσίκο.

61' Κίτρινη στον Ιωάννου.

60' Αλλαγές για την Ανόρθωση εκτός οι οι Φερέιρα και Περέα στις θέσεις τους οι Παρούτης και Γκασαμά.

58' Κίτρινη στον Κορέια.

Ο Μάθιους κάνει το 2-0 για την Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

55' ΓΚΟΟΟΛ για την Ομόνοια και 2-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, έβγαλε η άμυνα της Ανόρθωσης και ο Μάθιους βρισκόταν λίγο έξω από την περιοχή, είδε την μπάλα να του στρώνεται και έκαμε με την μια το σουτ. Η μπάλα πέρασε μέσα από σώματα και κατέληξε στα δίχτυα του Αρμπολέδα.

54' Σέντρα του Αλιούμ, σε κόρνερ ο Μαρμούκ.

52' Κίτρινη στον Κούσουλο.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Ο ξεχωριστός πανηγυρισμός του Κούσουλου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

Καθυστερήσεις δύο λεπτά

42' Το δοκίμασε απευθείας ο Μπεζούς το κόρνερ, με την μπάλα να κτυπά στο δοκάρι.

41' Ευκαιρία για την Ομόνοια μετά από κεφαλιά του Στεπίνσκι, αποκρούει ο Αρμπολέδα ασταθώς και στη συνέχεια ο Μαρμούκ έρχεται ν' απομακρύνει σε κόρνερ.

ΓΚΟΛΑΡΑ ο Κούσουλος και χαμός στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

35' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια. Ο Μπεζούς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών του Αρμπολέδα.

33' ΓΚΟΟΟΛ για την Ομόνοια και 1-0. Ο Κούσουλος έπιασε ένα «κεραυνό» εκτός περιοχής και δεν άφησε περιθώρια στον Αρμπολέδα.

32' Αδύναμο πλασέ του Μπεζούς εκτός περιοχής, μαζεύει εύκολα ο Αρμπολέδα.

31' Πολύ ωραία πάσα του Χαραλάμπους στον Στεπίνσκι εντός περιοχής, αλλά ο Κορέια του πήρε την μπουκιά από το στόμα και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

26' Δείχνει εντάξει ο Μπεζούς, αφού με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αρμπολέδα.

Μπήκε πίσω ο Μπεζούς, για να δοκιμάσει αν μπορεί να συνεχίσει.

24' Ο Μπεζούς δυσκολεύτε να περπατήσει. Πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

23' Φάουλ του Τσίκο στον Μπεζούς, ζητούν κάρτα από πλευράς της Ομόνοιας.

20' Σουτ του Χαμάς εκτός περιοχής, έξω η μπάλα.

19' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μπεζούς με όμορφη κάθετη πάσα, έβγαλε τον Στεπίνσκι μπροστά από τον Αρμπολέδα, ο οποίος του έκλεισε το πεδίο και απέκρουσε την μπάλα, στέλνοντας την σε κόρνερ.

13' Παρολίγο αυτογκόλ μετά από λάθος του Αρμπολέδα.

Έγινε κι αυτό: Ο ρεφ ειπε στους παίκτες της Ανόρθωσης να αλλάξουν... κάλτσες (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

11' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Φάουλ από αριστερά με τον Κορέια, ο Τεχέρα έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Φαμπιάνο.

6' Πρώτο σουτ στον αγώνα από τον Χαραλάμπους, μάζεψε ο Αρμπολέδα.

Η πιο όμορφη στιγμή στο ΓΣΠ: Μαζί στα... κάγκελα με φανέλα Ομόνοιας και Ανόρθωσης (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Κίνηση Γκαγιέγο στην προθέρμανση - Τους μάζεψε όλους (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Ενδεκάδες:

Ομόνοια (Γ.Αναστασίου): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (77' Σιπριάνο), Κούσουλος, Χαραλάμπους (77' Κασάμα), Μπεζούς (87' Μίλετιτς), Σεμέδο, Αλιούμ, Στεπίνσκι (77' Κακουλλής).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέτσιακς, Μπασιρού, Σίμιτς.

Ανόρθωση (Ντ.Γκαγιέγο):Αρμπολέδα, Ουαγκέ (78' Αντωνίου), Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια (78' Μακούν), Τεχέρα, Ιωάννου (69' Χρυσοστόμου), Φερέιρα (60' Παρούτης), Τσίκο, Περέα (60' Γκασαμά), Καστέλ.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Αρτυματάς, Τιουνέ, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά.

Διαιτητής: Costa Verissimo Fabio Jose
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρεας